Myśląc o założeniu restauracji oprócz starannie dobranego menu, zadbaj wygląd lokalu gastronomicznego wpływający na decyzję klientów. Powinien być tak zaprojektowany aby zachęcał do spędzania czasu w restauracji oraz powodował, że ludzie z przyjemnością będą do powracać do takiego lokalu.

Zagospodarowanie przestrzeni

Aranżując restaurację, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni. Sposób ustawienia wszystkich mebli powinien zapewniać swobodę ruchu i komfort ich użytkowania. Ważne jest jest ustawienie odpowiednich odległości pomiędzy konkretnymi rzeczami. Jest to kwestia istotna nie tylko ze względu na wygodę gości, ale również komfort pracy.

Kolorystyka i wystrój

Najwazniejsze by wnętrze restauracji nie było przypadkowe ale podkreslało i było spójne z tym to co oferuje nasza kuchnia. Kolorystyka i wystrój powinny przywoływać na myśl klientów konkretne skojarzenia, zgodne z założeniami właściciela lokalu. W zależności od oczekiwań, mogą one wzbudzać w klientach poczucie elegancji, ciepła czy bezpieczeństwa. Wystrój wnętrza powinien sprawiać, że goście nie poczują się przytłoczeni przez nadmiar przedmiotów.

Oświetlenie

Oświetlenie stanowi ważną kwestię w kreowaniu nastroju panującego w restauracji. Połączenie wystroju restauracyjnego wnętrza oraz odpowiednio dobranego oświetlenia może stworzyć niepowtarzalny klimat miejsca. W restauracji powinno dominować ciepłe, takie które jest relaksujące co istotne harmonijne z tonacją kolorystyczną wnętrza. W lokalach gastronomicznych najpraktyczniejsze są kinkiety, żyrandole, lampy, reflektory punktowe, lampy stołowe, bądź zawieszone na ścianie lub suficie.

Akustyka

Zapewnienie komfortu podczas spożywania posiłków w restauracji leży w kwestii każdego restauratora, istotny wpływ ma na to właśnie akustyka. Nieodpowiednia akustyka w sali konsumpcyjnej przekłada się nie tylko na samopoczucie gości, ale także pracowników, co może obniżać jakość obsługi. Dlatego też w trakcie planowania wystroju restauracji warto pomyśleć także nad tym jak zaadaptować lokal, by poprawić komfort akustyczny.