Branża gastronomiczna nadal stoi przed szeregiem wyzwań, więc i w 2022 roku podejmie odważne kroki, by zadbać o stałych jak i nowych klientów. Najpopularniejsze trendy wskazują, że właściciele restauracji, krok po kroku wdrażają nowe pomysły, aby dać odpowiedź na zmieniające się potrzeby gości, którzy zamawiają w lokalu i coraz częściej poza nim.

Bez wątpienia cyfryzacja i nowe technologie, zajmują centralne miejsce wszelkich działań, aby poprawić efektywność i wydajność wewnątrz restauracji, dostarczyć bardziej spektakularnych doświadczeń gościom oraz by podtrzymywać relację z klientami – nawet na odległość.


Poprawa doświadczeń gości – w lokalu i w dostawie.

Głównym celem w 2022 roku, będzie zapewnienie gościom pozytywnych wrażeń, bez względu na to, czy zamawiają posiłki w restauracji czy w dostawie. Aspekty dotyczące procesu składania zamówień, forma podawania i dostarczania posiłków, będą odgrywać ważną rolę w pozytywnym odbiorze restauracji.

Od 1 stycznia 2022 wszystkie restauracje zobligowane są do umożliwienia gościom płatności bezgotówkowych. Powszechne staną się również cyfrowe menu z kodami QR, które zyskały na popularności podczas pandemii, ale są też również odpowiedzią na braki w personelu restauracji. Bez względu na rodzaj działalności gastronomicznej (od fine-dine do fast-food), restauracje w 2022 będą skupiać się na wdrażaniu nowych technologii, które poprawią jakość obsługi swoich gości. 


Optymalizacja pracy restauracji 

Będąc nadal w obszarze nowych rozwiązań technologicznych, jednym z głównych trendów restauracyjnych w 2022 r. będzie technologia, która ma pomóc menedżerom i właścicielom, w zwiększeniu wydajności restauracji, nie tracąc na jakości świadczonych usług. Prawie trzy na cztery restauracyjne deklarują, że doświadczają braku chętnych osób do pracy i braki te są znaczące. Odpowiedzią na te trudności, będzie automatyzacja i optymalizacja pracy, wewnątrz restauracji.

Znaczna większość restauracji, korzysta aktualnie z kilku kanałów sprzedaży i źródeł zamówień online. Dlatego też, usprawnienie pracy “zaplecza” całej restauracji, będzie kluczowym zadaniem, by efektywnie i sprawnie zarządzać zamówieniami. Prawie dwie na trzy restauracje zgadzają się, że automatyzacja zamówień w restauracji i za pośrednictwem aplikacji do zamówień online, pozytywnie wpłynie na problemy z brakiem personelu.

 

Poszerzanie oferty i działalności restauracji

W ubiegłym roku, efektywną strategią okazało się otwarcie nowych strumieni przychodów i poszerzenie oferty restauracji np. o sprzedaż detaliczną. W wyniku lockdownu, połowa właścicieli dodała nowe produkty lub usługi, a 75% z nich twierdzi, że oferta ta zostanie z nimi na stałe, ponieważ realnie zwiększa obroty restauracji.

“Obecnie, zaciera się granica między działalnością restauracyjną, a detaliczną. Teraz w restauracji, poza serwującymi daniami możesz nabyć gotowe produkty i półprodukty, sprzęt np. do parzenia kawy i uczestnictwo w szkoleniu lub degustacji. Restauracje stały się wielozadaniowe i gościom się to podoba” – pisze szef działu eCommerce w Square.

Trend ten, będzie się utrzymywać ponieważ goście są otwarci na tego typu zakupy. W rzeczywistości 44% klientów kupiło coś poza standardowymi posiłkami w restauracjach, a 30% twierdzi, że kilka razy kupiło artykuły detaliczne.


Własne kanały sprzedaży

W 2022 roku, coraz więcej restauratorów będzie dążyć do przejęcia kontroli nad zamówieniami online, by oduzależnić się od pośredników i platform delivery. Powód jest prosty: chcą samodzielnie zarządzać dostawami i zatrzymywać więcej z zysków ze sprzedaży.  49% restauratorów twierdzi, że będzie nadal oferować dostawę jedzenia, bezpośrednio przez swoją restaurację, rozwijając własną stronę internetową.

Konsumenci również chętniej wspierają lokalne restauracje i 68% deklaruje, że wolą korzystać bezpośrednio ze strony lub aplikacji restauracji do dostarczania jedzenia, niż z aplikacji innej firmy. 


Programy lojalnościowe

Konkurując z rabatami jakie oferują potężne aplikacje delivery, restauratorzy coraz kreatywniej podchodzą do sposobów nagradzania swoich klientów. Około 90% właścicieli planuje wdrożyć programy lojalnościowe, aby zapewnić zaangażowanie swoich gości, przez cały 2022 rok.

Dobrze zaplanowane programy lojalnościowe, powinny być oparte o realne potrzeby i preferencje klientów. Dlatego też, restauratorzy coraz chętniej będą sięgać po dane dotyczące sprzedaży, aby trafnie zwiększać zadowolenie swoich klientów.

Budowanie społeczności restauracji

Restauracje odgrywają ważną rolę w budowaniu społeczności. Wiele restauracji to nie tylko miejsca serwujące wyłącznie posiłki, ale również serce i źródło wielu wydarzeń, inicjatyw i wspaniałych idei. Silne więzi społecznościowe oznaczają również silne relacje z klientami, budując zaufanie i autentyczność marki. Wiele restauracji w 2022 będzie kontynuować swoje zaangażowanie w inicjatywny społeczne, takie jak gotowanie dla dostawców usług społecznych, przekazywanie żywności lub pieniędzy organizacjom społecznym oraz podejmując współpracę z lokalnymi firmami. 

2022 rok dla branży gastronomicznej to przede wszystkim dotrzymanie tempa zmianom, które są nieuchronne, w wyniku ostatnich wydarzeń. Podsumuj swoje obecne wyzwania i rozważ trendy, które mogą przynieść pozytywne efekty dla restauracji i Twoich gości. Wdrożenie nowej technologii cyfrowej, może pomóc w bardziej wydajnym prowadzeniu restauracji, dotrzymując kroku cyfrowej przyszłości. Wydajna i nowoczesna restauracja, która jest w kontakcie ze społecznością, może być przyszłością branży restauracyjnej w 2022 roku.