Nadeszły czasy w których wybierając spośród dostawców oprogramowania dla restauracji często stoimy przed wyborem rozwiązań technologicznych. Tradycyjny system kasowy instalowany na miejscu walczy o przetrwanie z nowoczesnymi aplikacjami opartymi na chmurze obliczeniowej. Porównanie takich instalacji pod względem kosztowym daje odpowiedź, który wybór jest bardziej korzystny.

System kasowy – co to znaczy standardowy?

Na koszty oprogramowania, które instalujemy na miejscu w restauracji składa się opłata na zakup licencji wraz z opłatami za utrzymanie systemu lub tzw. serwisu technicznego. Podczas takich instalacji, (często pomiędzy 1 a 15 tys.zł) nieświadomi właściciele godzą się na koszty ukryte.

Poniżej kilka zebranych ukrytych kosztów oprócz samego oprogramowania:

– Sprzęt specjalistyczny – serwer i\lub terminale gastronomiczne

– Oprogramowanie operacyjne dla serwera i terminala, oprogramowanie bazy danych i oprogramowanie kopii zapasowych

– Koszt wdrożenia oprogramowania na miejscu wraz ze szkoleniem i dodatkowymi kosztami podróży wdrożeniowców

Podczas eksploatacji systemu pojawiają się też inne, ukryte koszty:

– Koszt pracy pracowników własnych lub firmy wdrażającej w zakresie administracji systemu czyli cyklicznej aktualizacji systemu a także instalacja lub aktualizacja systemu antywirusowego

– Koszty utrzymania sprzętu – serwerów i terminali

– Koszty możliwości utraty systemu, które są trudne do oszacowania na przykład awarii systemu, zawirusowania, ataku hakerskiego lub kradzieży danych

– W dużych instalacjach pojawia się koszt wydzielonego miejsca w którym znajduje się serwer (często dodatkowo klimatyzowane)

Dlaczego rozwiązania w chmurze nie generują takich problemów?

Wszystko czego potrzebujesz aby skorzystać z oprogramowania to urządzenie na którym wyświetlisz aplikację (smartfon, tablet, laptop), nazwę użytkownika i hasło. Pozostałe koszty nie związane ze sprzętem ponosi dostawca usługi. Opłata abonamentowa stanowi pakiet – wszystko w jednym. Szeroko dostępny model dystrybucji pozwala producentowi zmniejszyć koszty subskrypcji do niezbędnego minimum. Efekt skali powoduje, że restaurator otrzymuje gotowy i pełny produkt w bardzo atrakcyjnej cenie.

Oprogramowanie dla gastronomii w chmurze

Rozwiązania chmurowe – z rozproszoną bazą danych, rozwiązują wiele problemów i mają szereg korzyści. Po pierwsze nie musisz juz obawiać się o utratę danych z nośnika ponieważ jego zabezpieczeniem zajmuje się profesjonalna firma. Urządzenia serwerowe są aktualnie niesamowicie rozwinięte i wydajne. Wraz z obciążeniem bazy danych są w stanie zwiększać zasoby a co za tym idzie – użytkownik końcowy nie odczuwa spowolnienia systemu.

Proszę sobie wyobrazić system generujący codziennie dzięsiątki/setki paragonów, raportów, faktur i dzień w dzień agregujący informacje. Gdyby całość tych operacji opierała się na standardowych dyskach w komputerach nie przystosowanych do działania 24/h to system po kilku miesiącach byłby obciążony odczytem i zapisywaniem danych. To właśnie dlatego standardowe systemy po jakimś czasie zaczynają być niezwykle uciążliwe ze względu na swój sposób działania.

System kasowy w chmurze gwarantuje oprócz szybkości działania – zabezpieczenie bazy danych. To znaczy kopiowanie, dostęp i ochronę przed utratą/włamaniem. Odbywa się to nie tylko na poziomie fizycznym (zabezpieczenie budynku serwerowni) ale i oprogramowania. Poziom zabezpieczeń szyfrujących i kontrola dostępu a także rejestr logów – gwarantuje bezpieczeństwo na dużo wyższym poziomie niż tym użytkowym z poziomu restauracji.

System kasowy w chmurze a podatność na awarie

Oprogramowanie, które subskrybujesz i cała jego logika oparta jest o funkcjonowanie połączenia za pośrednictwem internetu. To jedyne medium za które odpowiadasz podczas połączenia. Wszystkie operacje i błędy są monitorowane. Podobnie jak oglądanie meczu lub filmu przez internet – na bieżąco wychwytuje się problemy z działaniem platformy. Często poprawki lub zmiany, wprowadzane są bez wpływu na funkcjonowanie lokalu.

Jeżeli coś zepsuje się w systemie, który działa stacjonarnie, zmuszony jesteś do kontaktu z serwisem producenta i pomoc zdalną albo umówienie wizyty serwisowej na miejscu. To może być uciążliwe ze względu na czas oczekiwania i zablokowanie funkcjonowania restauracji.