System gastronomiczny POS z którego korzystasz na co dzień przepełniony jest wieloma zebranymi informacjami. Są to dane sprzedażowe, ilości wydanych pozycji w menu oraz informacje zebrane przez część magazynową. Wiedza o tym jakie dane zbiera Twój system i jak możesz je wykorzystać w świecie wysokiej konkurencji jest bezcenna

Przedstawimy Ci kilka najważniejszych informacji biznesowych, które możesz uzyskać dzięki wykorzystaniu raportów z systemu POS

O której godzinie masz najwięcej klientów?

To oczywiste, że posiadasz wiedzę o której godzinie goście wpadają do Ciebie na lunch i kiedy wszystkie Twoje stoliki są pozajmowane. Ale czy zdajesz sobie sprawę ile wynosił Twój średni rachunek dnia poprzedniego? Musiałbyś wziąć do ręki kalkulator, najlepiej wydrukować wszystkie paragony i wykonać mozolne obliczenia. Szybkie spojrzenie na raporty w telefonie z systemu POS pozwolą lepiej zrozumieć Ci zwyczaje klientów i pomóc wzmocnić ich wrażenia z wizyty u Ciebie. Na przykład, jeżeli zauważysz, że masz więcej par wieczorami niż w weekendy możesz rozważyć rozszerzenie karty w godzinach późniejszych albo przedłużyć dostępność posiłków.

Podobnie sytuacja wygląda z wartością średnich rachunków. Świadomość, że Twoi klienci wydają przeważnie więcej niż 20 PLN na lunch może skłonić Cię do połączenia zupy z jakimś daniem specjalnym np. w cenie 25 PLN. Dzięki temu otrzymasz zadowolonego klienta – dając mu większy wybór a przy okazji zarobisz więcej.

Co powinieneś zaoferować jako swój produkt specjalny?

Oferowanie specjalnych produktów lub dań spoza karty powoduje, że z jednej strony inspirujesz inspirujesz pracowników kuchni a z drugiej otrzymujesz większy zarobek. Niezależnie od powodu – raporty z program dla gastronomii mogą pomóc Ci w podejmowaniu decyzji i nawiązaniu połączenia z pracownikami. Na przykład w raporcie możesz zauważyć, że Spaghetti funghi sprzedają się wyśmienicie a sprzedaż wina wytrawnego jest na żenująco niskim poziomie. Dlaczego nie połączyć sprzedaży dania z kieliszkiem wina? Spaghetti sprzedasz na pewno, stan zapasów wina się pomniejszy a klienci będą bardziej zadowoleni.

Co sprawia, że Twoja obsługa nie wyrabia?

Pojawiająca się od czasu do czasu anulacja lub rabat niekoniecznie mogą świadczyć o próbie oszustwa. Wystarczy, że rzucisz okiem w raporty. Może okazać się, że największa ilość anulacji i rabatów pojawiała się w czasie w którym miałeś najwięcej gości a sprzedaż była najwyższa. To często oznacza, że kuchnia mogła sobie nie poradzić z produkcją. Popełniając błędy goście poprosili o rabat. Podobnie obsługa kelnerska. Przy większej ilości zamówień nietrudno o błąd.

Jeżeli masz system gastronomiczny POS możesz być spokojny. Nadany rabat niekoniecznie oznacza, że Twoi goście byli niezadowoleni z potrawy albo obsługa próbuje przejąć część twoich pieniędzy.

W którym momencie Twoja Restauracja zarabia najwięcej?

Gdyby tak zapytać właściciela restauracji, ile zarobił wieczorem w czwartek albo ile przybyło mu pieniędzy po sprzedaży nowych przystawek to jest duże prawdopodobieństwo, że nie odpowiedziałby na to pytanie poprawnie.

Dzięki raportom, system POS podpowie Ci co sprzedaje się w Twojej restauracji najlepiej i kiedy sprzedawałeś najwięcej. Może okazać się, że np. w sobotę wieczorem potrzebujesz wsparcia dodatkowej osoby bo personelu jest za mało.

Wykorzystaj gotowe dane, które agregują Twoje raporty w systemie POS. Mając takie informacje możesz przenieść Twój lokal na wyższy poziom