Właściciele lokali, wybierając system do restauracji pomagający w obsłudze gości i do i zarządzania lokalem zadają sobie jedno kluczowe pytanie: tradycyjny system czy nowoczesny oparte o chmurę?

W tym wpisie porównamy oba rozwiązania i przedstawimy kluczowe różnice.

Tradycyjny system do restauracji

Do obsługi wymagane są specjalistyczne urządzenia, dzięki którym informacje o sprzedaży zapisywane są na stacjonarnym, wewnętrznym serwerze, bez wykorzystania sieci Wi-Fi. W momencie gdy chcesz uzyskać do nich dostęp lub wprowadzić zmiany w menu – wymaga to Twoje obecności na miejscu.

Mobilny system POS

System oparty o chmurę obliczeniową minimalizuje ryzyko utraty danych. Wszelkie informacje o sprzedaży są niezwłocznie przesyłane, co w wypadku awarii nie pociąga za sobą nieodwracalnych strat. Gdziekolwiek jesteś masz podgląd do danych w czasie rzeczywistym. Wykorzystując telefon, tablet czy komputer możesz dokonywać zdalnych zmian na swoim koncie czy monitorować sprzedaż.

Koszty, koszty i jeszcze raz koszty.

Stojąc przed wyborem systemu do restauracji, wiele osób żyje w przekonaniu, że decydując się na stacjonarny system POS, wykupuje go na własność, co nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów. Jednak w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Wszystkie stacjonarne systemy POS wymagają aktualizacji (zazwyczaj raz na rok) i średnio jest to koszt kilkuset złotych. Ponad to, jeśli w przepisach pojawiają się zmiany, które wymagają aktualizacji Twojego programu aby działał on zgodnie z prawem – to każda tego typu modernizacja będzie wymagała odpłatnej aktualizacji.

Aby przybliżyć Ci model współpracy z dostawcą mobilnego rozwiązania zastanów się w jakim celu korzystasz z assistance – ubezpieczając swój samochód? Zapewne aby uniknąć odpowiedzialności w przypadku wydarzeń losowych oraz kosztów z tym związanych. Podobne podejście dotyczy nowoczesnych rozwiązania. Model abonamentowy jest wynikiem zobowiązań jakie spadają na dostawcę oprogramowania. Po pierwsze to w jego kompetencji jest zabezpieczenie danych, tak że ryzyko ich utraty w porównaniu do zabezpieczania własnego serwera jest zminimalizowane. Ponad to, możesz liczyć na wsparcie przy usterkach technicznych – otrzymując pomoc natychmiast i bezpłatnie. Wszelkie aktualizacje związane z nowelizacjami przepisów, ale również z usprawnieniem i rozwojem aplikacji są uwzględnione w miesięcznym abonamencie.

Wdrożenie

Z doświadczenia wiemy, że wdrożenie programu do obsługi jest na szarym końcu listy „to do” przed otwarciem lokalu. Instalacja stacjonarnego programu wymaga wizyty specjalisty – informatyka, który montuje cały sprzęt. Jest to stosunkowo czasochłonna czynność, a co za tym idzie – uwzględniona również w kosztach wdrożenie oprogramowania.

Mobilne systemy POS zostały zainspirowane aplikacjami, które są powszechne prawie w każdej branży. Aplikacje, które można samodzielnie pobrać i zainstalować w dowolnym momencie. Tym samym czas realizacji oraz koszty związane z rozpoczęciem współpracy są minimalizowane.

Jakość użytkowania

Pamiętasz jak przebiegała obsługa pierwszy komputerów na rynku? Dotychczasowe rozwiązania przypominają rozbudowane systemy informatyczne. Program taki jest bogaty w różnorodne funkcjonalności, ale przez to skomplikowany w obsłudze, co wymaga sporo czasu na jego wdrożenie.

Ponieważ technologie wszech ogarniają nasze codzienne życie, dużą uwagę poświęca się ich polepszeniu i usprawnieniu, tak by stały się bardziej przyjazne w użytkowaniu. Nie inaczej jest z systemem POS, który nierzadko stanowi kręgosłup działalności lokalu. Program zamknięty w aplikacji, w założeniu powinien być intuicyjny w obsłudze, tak aby zarówno pracownicy jak i właściciele nie napotkali większych przeszkód w samodzielnym operowaniu systemem.

Czy nowoczesne znaczy lepsze?

W tym wypadku zdecydowanie tak!

Stworzenie jednego stanowiska sprzedaży w przypadku tradycyjnych systemów POS – jest związane z dużymi kosztami ze względu na specyfikę wykorzystywanych urządzeń.

Z kolei wdrożenie mobilnego programu jest znacząco tańsze, ale przede wszystkim zmienia dynamikę pracy lokalu. Mobilne urządzenia dają Ci większą elastyczność i z łatwością możesz wyposażyć swoich kelnerów w tablety lub telefony do obsługi. Dzięki temu personel może sprawniej przyjmować i realizować zamówienia. Wyświetlacz zamówień kuchennych dodaje kolejną, istotną funkcjonalność, jaką jest informowanie załogi na sali o gotowości dań do odebrania. Wówczas cały proces od przyjęcia zamówienia przez jego realizację, po finalizację rachunku – zostaje usprawniony.

Większość aplikacji typu POS współpracuje z podobnymi markami, wykorzystując ich urządzenia do obsługi aplikacji. W modelu abonamentowym nie jesteś przywiązany do jednego dostawcy. Opłacasz dostęp do konta do czasu kiedy chcesz z niego korzystać. Takie rozwiązanie zostawia Ci otwartą furtkę gdybyś chciał zmienić oprogramowanie lub po prostu z niego zrezygnować.

Nadal masz wątpliwości?

Oprogramowanie dla gastronomii oparte o model sprzedażowy polegający na odnawianiu subskrypcji stawia przede wszystkim na współpracę i świadczenie usług. Decydując się na wdrożenie takiego rozwiązania wybierasz nowoczesność i wsparcie w rozwijaniu swojego biznesu.