Najczęściej zdarza się tak, że konsumenci, którzy chcieliby zjeść szybki posiłek w pizzerii albo bardziej wykwintny obiad w restauracji, zazwyczaj zaczynają poszukiwania lokalu gastronomicznego od internetu. Strony internetowe dla restauracji to absolutny must have a www to Twoja „witryna sklepowa”. Marketingowo najważniejszy punkt na liście rzeczy do zrobienia.  

Z tego właśnie powodu strony internetowe dla restauracji są dzisiaj niemal koniecznością. Staje się nie tylko jednym z ważniejszych elementów promocji lokalu ale zapewnia stały dostęp klientów bez ponoszenia kosztów np. na tradycyjną reklamę. Trzeba również pamiętać, że nie wszyscy nasi klienci korzystają ze strony na facebooku lub innych portalach społecznościowych. Zablokowanie się na jednej takiej stronie może bardzo ograniczyć przypływ nowych gości. Nie wszyscy mają konta na google, facebooku czy instagramie. To bardzo ważne a zapomina o tym wielu restauratorów.

Wygląd i funkcjonalność

Odpowiednio dobrana szata graficzna, powinna odzwierciedlać charakter restauracji i być jej wirtualnym odpowiednikiem – co ważne być zapowiedzią tego, co klient zobaczy tuż po przekroczeniu jej progów w „realu”. Bardzo ważnym aspektem podczas budowania strony www dla restauracji jest nie tylko sam jej wygląd i estetyka ale także układ. Chodzi o to aby internauta nie miał problemu z poruszaniem się po witrynie. Nie możemy tez przesadzić z 'efektami” i „filtrami na zdjęciach. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze a jak zdjęcie okaże się lepsze od rzeczywistości to czar pryśnie w pierwszej chwili.

Dodatkowo na stronie dobrze jest zadbać o galerię, w której będzie można zamieścić zarówno zdjęcia sali, jak i zdjęcia oferowanych potraw, ilość miejsc, stolików, układ. Może być przydatny w przypadku wynajmu dla większej ilości osób. Nie warto tutaj manipulować. Jeżeli nasza sala jest za mała dla określonej ilości osób to znaczy, że jest za mała i nie ma co tracić czasu na obiecywanie albo zapewnienia, że „się pomieszczą”. Goście i tak wybiorą inny lokal po weryfikacji.

Daj się odnaleźć

Potencjalny klient powinien mieć łatwy dostęp do danych kontaktowych na stronie internetowej lokalu gastronomicznego. Szczególnie jeśli jest to np. pizzeria, czy lokal świadczący usługi na wynos, czy też inne lokale, które dowożą jedzenie na zamówienie. W tym przypadku oprócz widocznych danych kontaktowych i adresu, dobrze jest zadbać także o zamieszczenie mapki dojazdu umożliwiającej skalowanie mapy Google Maps. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że klient bez większych problemów trafi do lokalu. Strona internetowa powiązana z „Google Moja Firma” będzie od razu widoczna na mapach google. Nie tylko lokalnie ale w wyszukiwarce. To znaczy, że jeżeli ktoś przez google będzie szukał Twojej restauracji, wyświetli właśnie w swoim obszarze właśnie ją.  Bardzo istotna jest też „responsywność” czyli dostosowanie naszej strony do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Bardzo dużo ruchu przewija się teraz przez telefony i tablety. Dane kontaktowe, adres i menu powinny być od razu dostępne w wersji mobilnej. najlepiej na wyciągnięcie ręki albo na pierwszej (głównej) stronie

Wyróżnij się

Sposobem na wyróżnienie się spośród konkurencji jest stworzenie pomysłu na dodatkowe funkcje na stronie internetowej, które pozwalają np. na rezerwację konkretnego stolika, sali na uroczystość okolicznościową. Lub zamówienia on-line z dostawą do domu lub odbiorem na miejscu.

Atrakcyjnym pomysłem na stronie internetowej może być stworzenie tzw. wirtualnej wycieczki po restauracji w oparciu o zdjęcia panoramiczne,

Jeżeli masz problem ze stworzeniem takiej strony możesz skontaktować się np. z firmą, która pomoże Ci ją zbudować.

Dobrym przykładem może być realizacja strony Hurry Curry  albo Inowino lub Gustosilesia