Jak zwiększyć sprzedaż w lokalu gastronomicznym poza godzinami szczytu?

Nawet właściciele najchętniej odwiedzanych lokali dostrzegają, że o pewnych porach dnia ich restauracja przepełniona jest gośćmi, a w innych świeci pustkami. Te zależności bywają skrajne różne i są uzależnione od charakterystyki i umiejscowienia lokalu. Ale to co łączy restauratorów to dbałość o płynność wpływów i chęć przyciągnięcia gości do restauracji poza godzinami szczytu.

Zidentyfikuj swój przychód godzinowy

Pierwszym działaniem jaki powinieneś podjąć to zweryfikowanie dni tygodnia oraz pory dnia, w których obroty w Twoim lokalu są najniższe. Wiedza oparta o rzetelne dane pomoże Ci podjąć efektywne działania, by zwiększyć obroty w restauracji.

Ciągła obecność właściciela w lokalu może nie wystarczyć do zbadania problemu. Nowoczesne oprogramowanie dla gastronomii powinno ułatwić Ci pracę i dostarczyć gotową analizę sugerowanej sprzedaży w gastronomii, uwzględniając dzienny i godzinowy przychód w Twoim lokalu.

Stwórz promocję

Kiedy dostrzeżesz pewne zależności dotyczące obniżonej sprzedaży, wyjdź na przeciw i stwórz promocję, która przyciągnie gości. Jeśli po godzinie od otwarcia lokalu nie widać na horyzoncie gości, zorganizuj dla nich promocję na kawę czy popularne happy hours. Śniadanie do kawy za złotówkę to ostatnio totalny strzał w dziesiątkę w wielu lokalach.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również specjalne oferty lunchowe, a wieczorową porą do dania lub deseru możesz dodatkowo zaoferować kieliszek wina.

Postaraj się dostosować swoją ofertę do pory dnia i zdefiniować do kogo potencjalnie kierowana ma być oferta.

Organizuj wydarzenia, które przyciągną gości

Promocja Twojego lokalu nie musi skupić się wyłącznie na obniżaniu cen. Zainteresowanie gości wydarzeniem, które odbędzie się w Twoim lokalu to również dobra praktyka i forma sprzedaży w gastronomii. Warsztaty dla dzieci, degustacja wina, a może muzyka na żywo? Przemyśl jaka atrakcja przyniesie adekwatne efekty do Twoich oczekiwań.

Program lojalnościowy

Na rynku powstały projekty, które są świetną odpowiedzią dla gastronomów na omawiany w tym wpisie problem. Aplikacja Finebite we współpracy z kultowymi lokalami oferuje swoim użytkownikom 50% rabatu przy rezerwacji stolików poza godzinami szczytu. Taki marketing usług gastronomicznych umożliwia użytkownikom odkrywanie nowych lokali (w tym Twojego!) oraz wypełnienie stolików w porach dnia, które same proszą się o nakrycie.

Personalizuj ofertę pod kątem zbliżających się wydarzeń

Modyfikacja oferty Twojego lokalu to mocny punkt w promocji lokalu. Wraz ze zmianami pór roku zmieniają się oczekiwania gości. Dodaj do swojego menu pozycje, które wprowadzą gości w pożądany nastrój. Gorąca czekolada czy grzane wino to must have zimową porą. Zbliżające się walentynki to wzmożony popyt na usługi gastronomiczne i świetna okazja do specjalnej oferty dedykowanej dla par. A po Nowym Roku postaw na fit propozycję, by podtrzymać gości w ich postanowieniach noworocznych. W Twoim mieście odbywa się duże wydarzenie? Przygotuj promocję dla jej uczestników!

Podejmij współpracę z innymi

Zorganizowanie akcji we współpracy z innymi lokalami czy dostawcami to zdecydowanie nasz faworyt w pomysłach na promocję lokalu! Specjalnie przygotowane menu we współpracy z innym lokalem to sposób na poszerzenie zasięgu promocji lokalu w szczególnie trudnych miesiącach. Tydzień tajski, wegański czy dania bazujące na produktach z popularnej pijalni czekolady to ciekawe urozmaicenie i ożywienie restauracji. Do karty możesz również wprowadzić lokalne piwo, poprzedzając wydarzeniem z udziałem osób, które warzą ten browar.

Pamiętaj, że kluczem do powodzenia Twoich działań jest reklama w gastronomii i dotarcie do gości z informacją o przygotowanej ofercie. Nawet jeśli oferta obowiązuje w wybranych porach dnia, warto zaanonsować ją w lokalu i przyciągnąć uwagę stałych gości. Akcje dotyczące konkretnych wydarzeń powinny znaleźć się na profilach społecznościowych z odpowiednim wyprzedzeniem. Masz wystawioną tablicę na zewnątrz lokalu? Nie zapomnij uzupełnić ją o specjalne oferty!