7 pomysłów na zwiększenie sprzedaży w restauracji

Branża gastronomiczna nadal stoi przed szeregiem wyzwań, więc i w 2022 roku właściciele restauracji, wciąż będą szukać nowych pomysłów na zwiększenie przychodów. Jak podkreśla szef działu eCommerce w Square: “Obecnie, zaciera się granica między działalnością restauracyjną, a detaliczną. Teraz w restauracji, poza serwującymi daniami możesz nabyć gotowe produkty i półprodukty, sprzęt np. do parzenia kawy i uczestnictwo w szkoleniu lub degustacji. Restauracje stały się wielozadaniowe. Gościom się to podoba, więc i restauracje na tym zyskują”

TOP # 1 Zamówienia w dostawie i na wynos
Promocja zamówień w dostawie i na wynos to już nie tymczasowy trend, a ważny kanał sprzedaży. Według raportu Square, restauracje w 2021 roku 34% przychodów, zawdzięczają właśnie zamówieniom w dostawie i z odbiorem własnym. Chcąc oferować posiłki na wynos, możesz wesprzeć się popularnymi aplikacjami delivery, które pomogą Ci w organizacji dostaw i promocji lokalu. Jeśli jednak naprawdę chcesz czerpać z tego zyski, warto postawić na własne dostawy, by uniknąć wysokich prowizji dla pośredników. 

Ristorio pos


2# Mini delikatesy
W ubiegłym roku, efektywną strategią okazało się otwarcie nowych strumieni przychodów i poszerzenie oferty restauracji np. o sprzedaż detaliczną lub cateringową. Pomyśl, co Twoja restauracja mogłaby zaoferować gościom, w ramach małych delikatesów restauracji (np. pieczywo, przetwory, kawa, herbata). Przygotowanie oferty cateringowej na wybrane okazje (oferta świąteczna, catering dla firm) to również kolejne, potencjalne źródło przychodów.

3# Zwiększ  sprzedaż poza godzinami szczytu
Pierwszym działaniem jakie powinieneś podjąć to zweryfikowanie dni tygodnia oraz pory dnia, w których obroty w Twoim lokalu są najniższe. Wiedza oparta o rzetelne dane pomoże Ci podjąć efektywne działania, by zwiększyć obroty w restauracji. Nowoczesne oprogramowanie dla gastronomii powinno ułatwić Ci pracę i dostarczyć gotową analizę sugerowanej sprzedaży w gastronomii, uwzględniając dzienny i godzinowy przychód w Twoim lokalu.

Postaraj się dostosować swoją ofertę do pory dnia i zdefiniować do kogo potencjalnie skierowana ma być oferta. Jeśli po godzinie od otwarcia lokalu nie widać na horyzoncie gości, zorganizuj dla nich specjalną ofertę śniadaniową lub promocję na kawę na wynos. Śniadanie do kawy za złotówkę to ostatnio totalny strzał w dziesiątkę. Dużym zainteresowaniem cieszą się również specjalne oferty lunchowe, a wieczorową porą, do dania lub deseru możesz zaoferować kieliszek wina.

#4 Współpracuj z popularnymi aplikacjami
Aplikacja Finebite we współpracy z kultowymi lokalami, oferuje swoim użytkownikom 50% rabatu przy rezerwacji stolików poza godzinami szczytu. Taki marketing usług gastronomicznych umożliwia użytkownikom odkrywanie nowych lokali (w tym Twojego!) oraz wypełnienie stolików w porach dnia, które same proszą się o nakrycie.

Kolejną aplikacją, cieszącą się coraz większą popularnością jest Too Good To Go, która ma na celu ograniczenie marnowania żywności. Możesz wypromować swój lokal poprzez oferowanie użytkownikom zakupu nadwyżki posiłków, w promocyjnej cenie. Win-win, prawda?

5# Organizuj wydarzenia, które przyciągną gości
Promocja lokalu nie musi skupić się wyłącznie na obniżaniu cen. Zainteresowanie gości wydarzeniem, które odbędzie się w Twoim lokalu to również dobra praktyka i forma sprzedaży w gastronomii. Warsztaty dla dzieci, degustacja wina, a może muzyka na żywo? Przemyśl jaka atrakcja przyniesie adekwatne efekty do Twoich oczekiwań.

6# Personalizuj ofertę pod kątem zbliżających się wydarzeń
Modyfikacja oferty Twojego lokalu to mocny punkt w promocji lokalu. Wraz ze zmianami pór roku zmieniają się oczekiwania gości. Dodaj do swojego menu pozycje, które wprowadzą gości w pożądany nastrój. Gorąca czekolada czy grzane wino to must have zimową porą. Zbliżające się walentynki to wzmożony popyt na usługi gastronomiczne i świetna okazja do specjalnej oferty dedykowanej dla par. A po Nowym Roku postaw na fit propozycję, by podtrzymać gości w ich postanowieniach noworocznych. W Twoim mieście odbywa się duże wydarzenie? Przygotuj promocję dla jej uczestników!

7# Podejmij współpracę z innymi
Zorganizowanie akcji we współpracy z innymi lokalami czy dostawcami to zdecydowanie nasz faworyt, w pomysłach na promocję lokalu! Specjalnie przygotowane menu we współpracy z innym lokalem to sposób na poszerzenie zasięgu promocji lokalu, szczególnie w trudnych miesiącach. Tydzień tajski, wegański czy dania bazujące na produktach z popularnej pijalni czekolady to ciekawe urozmaicenie i ożywienie restauracji. Do karty możesz również wprowadzić lokalne piwo, poprzedzając wydarzeniem z udziałem osób, które dostarczają  browar.

Pamiętaj, że kluczem do powodzenia Twoich działań jest reklama w gastronomii i dotarcie do gości z informacją o przygotowanej ofercie. Nawet jeśli oferta obowiązuje w wybranych porach dnia, warto zaanonsować ją w lokalu i przyciągnąć uwagę stałych gości. Akcje dotyczące konkretnych wydarzeń powinny znaleźć się na profilach społecznościowych z odpowiednim wyprzedzeniem. Masz wystawioną tablicę na zewnątrz lokalu? Nie zapomnij uzupełnić ją o specjalne oferty!