Ustal kto jest Twoją publicznością.

Na początku mamy wrażenie, że wszyscy są naszymi potencjalnymi klientami. Jednak z biegiem czasu można zaobserwować, że z grona wszystkich gości wyłaniają się pewne grupy (np. pod względem wiekowym, czy przychodzą tu na szybki lunch, czy wieczór z przyjaciółmi). Mniej więcej wiesz, że są to np. młodzi ludzie, jednak aby osiągnąć lepsze cele marketingowe musisz zagłębić się i bliżej poznać swoją grupę odbiorców. Co najchętniej przyciąga ich do Twojego lokalu? Jakie treści zwrócą ich uwagę oraz z którego konta w social mediach korzystają najczęściej. Zweryfikowanie i przeanalizowanie potencjalnej grupy docelowej to pierwszy krok w ustalaniu trafnej kampanii social media dla restauracji.

Ustal cel jaki chcesz osiągnąć.

Naturalne jest, że celem każdej reklamy restauracji w social mediach jest przyciągnięcie do lokalu największej liczby nowych gości. Jednak, aby kampania przyniosła pożądany efekt, podziel działania na mniejsze cele. Takimi drobnymi celami może być np. zwiększenie zasięgu swoich postów lokalnie z 2000 odbiorców do 2500 w ciągu miesiąca; zwiększenie liczby polajkowań strony na Facebooku czy obserwujących na Instagramie. Dzięki mniejszym, ale jasno określonym celom, uda Ci się trafić do szerszej grupy odbiorców, a co za tym idzie – potencjalnych gości.

Używaj hashtagów social media w gastronomii

Używając hashtagów możesz dotknąć zupełnie nowego poziomu integracji social media. Jeżeli oznaczysz swoje posty w odpowiedni sposób to możesz dotrzeć do zupełnie nowych klientów szukających restauracji w okolicy. Możesz rozpocząć od dodawania hashtagów oznaczających restaurację/bistro/kawiarnię poprzez nazwę miasta, okolicy, województwa lub eventu/promocji czy dania specjalnego. Pamiętaj, że posty „otagowane” widoczne są przez jakiś czas, ale tworzą swojego rodzaju więź i budują emocje związane z konkretnym miejscem, daniem czy evenetem. Możesz też posprawdzać jak wyglądają media z danym #hashtagiem na stronie https://kokohash.com

social media w gastronomii

Zachęcaj do interakcji

Świetną zachętą na ściągnięcie dodatkowych osób do lokalu jest spersonalizowanie reklamy o podanie hasła w lokalu lub wręczenie nagrody za udostępnienie posta. „Każdy kto polubi w dniu dzisiejszym nasz profil -50% off” albo „Udostępnij nasz lunch w godzinach 12:00 do 15:00 a otrzymasz deser gratis”. Rozgłos potraw i lokalu za 2-3 lunche lub desery to na pewno dobra inwestycja.

Najlepiej jednak „pracują” konkursy w których wygraną są nagrody o dużej, pożądanej wartości. Budowanie reklamy na facebooku pozwala utworzyć jednoczenie przekaz na platformie instagram. Nie jest konieczne projektowanie osobnej reklamy na instagramie

Nie tylko Facebook

Pamiętaj, że social media w gastronomii to nie tylko facebook i instagram. W Polsce działają jeszcze Pinterest i Linkedin. Jeżeli tylko organizujesz kateringi to reklama B2B (Business to Business) może okazać się bardzo przydatna. Pinterest natomiast opiera się na mediach grafiki, w których praktycznie nie występuje treści inne niż grafika. Zasada działania to wrzucanie obrazów godnych przypięcia (np. w postaci instrukcji, przepisów, krótkich tips and tricks, lub wskazówek)

Pamiętaj, że użytkownicy social media są już przesyceni zbyt dużą ilością reklam i wciąż tych samych postów. Nie twórz zbyt wielu promocji i zachęt do sprzedaży. Ponad 57% osób za najbardziej denerwujące uznała natarczywe reklamy promocyjne. W jaki sposób promować restaurację w internecie dowiesz się z naszego wpisu dostępnego tutaj – Jak promować restauracje w internecie

W dalszym ciągu to jednak grafika i filmy przeważają w prezentacji treści na social mediach. Staraj się tworzyć angażujące grafiki i filmy, zachęcające do oglądania. Mogą Ci w tym pomóc narzędzia takie jak canva, photoshop, gimp do grafiki, a do video: davinci resolve, imovie, adobe premiere.