Duża konkurencja na rynku oraz oferowanie podobnych lub tych samych produktów przez konkurujące lokale gastronomiczne powoduje konieczność podejmowania dodatkowych działań sprzedażowych.

Jednym z najprostszych sposobów zwiększenia atrakcyjności oferty jest obniżenie ceny produktu. Jest to często działanie jedynie krótkoterminowe. Dużo lepszym rozwiązaniem długofalowym jest wdrożenie programu lojalnościowego.

Powody dla których lokale gastronomiczne decydują się wdrożyć program lojalnościowy:

– duże nasycenie rynku
– silna konkurencja
– przywiązanie klienta do firmy
– pozyskanie nowych klientów
– zmęczenie konsumentów tradycyjną reklamą

Co daje program lojalnościowy w restauracji?

Dobrze przemyślany i dopasowany do potrzeb klienta program lojalnościowy gwarantuje wzrost zysków ze sprzedaży, a to najważniejsza, wymierna korzyść dla właściciela restauracji. Odpowiednio zaplanowany i przygotowany program lojalnościowy umożliwia zbudowanie bazy klientów, którzy dostarczą nam informacje o swoich przyzwyczajeniach konsumenckich, co z punktu widzenia firmy stanowi bezcenną wiedzę.

Najważniejsze, żeby program lojalnościowy był bardzo prosty i wygodny (UWAGA!) – odchodzi się od zbieractwa kart, pieczątek a nawet aplikacji dedykowanych lokalu. Ludzie zaczynają być zmęczeni noszeniem kart. Nie zabierają już często portfelów ze sobą bo mediów rozliczeniowym staje się telefon komórkowy. Coraz mniej osób chce też pobierać dodatkowych aplikacje dedykowane lokalu tylko dlatego, że raz na 2 tygodnie zamawia tam dania.

Jednym z zadań programu lojalnościowego jest zwiększenie zysków restauracji poprzez przyciągnięcie gości do lokalu. Chodzi o to aby zadbać o zadowolenie stałych klientów i jednocześnie zachęcić ich do powrotu.

Jak nagradzać lojalnych klientów

Nagrody nie muszą mieć dużej wartości w sensie finansowym. Zdecydowanie lepiej postarać się o to by nadawać przywileje. Darmowa dostawa czy powiększony zestaw obiadowy w tej samej cenie to tylko przykłady wykorzystania programu lojalnościowego. Nawet niewielka promocja może przechylić szalę na korzyść Twojego biznesu.

Przykłady Lojalizacji:

– Grywalizacja wewnątrz lokalu

– Wpadnij 5x a 6 zjesz/wypijesz za free

– Promocje weekendowe / happy hours

– Zbierasz punkty i wymieniasz je na dania