Restauracja online. Jakie znaczenie dla właścicieli restauracji mają aplikacje mobilne i dane, które są przetwarzane przez ich gości?

Widok kilku młodych ludzi wpatrzonych w smartfony przy restauracyjnym stoliku czy sięganie po szklankę wody o wyliczonym przez telefon czasie nikogo już nie dziwi. Polacy coraz więcej czasu spędzają na użytkowaniu urządzeń mobilnych. Według raportu „Polska jest mobi 2015” penetracja smartfonów wśród Polaków powyżej 15 roku życia wynosi 58%, a tabletów 21% i stale rośnie. Przed urządzeniem mobilnym spędzamy ponad 2,5h dziennie. Starsi przeglądają głównie strony, młodsi coraz częściej sięgają po aplikacje mobilne.

Czym jest restauracja online i co zrobić z wiedzą o wykorzystaniu urządzeń mobilnych?

Można obrazić się na rzeczywistość i pozostać w opozycji nie udostępniając wifi w lokalu czy prowadząc promocję poza internetem i być może jest to jakiś sposób na wyróżnienie się w gąszczu mobilnych sieciowców, ale raczej w przypadku, kiedy mamy stabilną pozycję na rynku. Jeśli jednak stale chcemy zwiększać dochody nie możemy zamykać się dla tak szerokiej zmobilizowanej grupy docelowej. Co robić, żeby pozostać w technologicznym peletonie?

Po pierwsze… odpowiednia strona internetowa

Nie wystarczy już mieć stronę, żeby każdy chciał czerpać z niej informacje o naszej ofercie. Użytkownicy smartfonów rzadko przeczytają treść jeśli strona nie będzie responsywna czyli dostosowana do wyświetlania na różnej wielkości ekranach. Mając stronę internetową warto więc zadbać o to, żeby goście ją odwiedzający nie wyłączali jej zaraz po uruchomieniu i nie pozostawali z wrażeniem, że jesteśmy równie niedzisiejsi jak nasza wizytówka.

Po drugie… media społecznościowe

Według dzisiejszych standardów promocyjnych to nie strona jest podstawowym medium komunikacji z klientami, ale profil w mediach społecznościowych. W Polsce to głównie Facebook, choć wrzucanie zdjęć w Instagramie czy profile w innych popularnych portalach zawsze stanowią dodatkowy kanał komunikacji i pozyskiwania klientów. Tu jednak ważna sprawa.

O ile stworzenie profilu to rzecz prosta o tyle utrzymanie go na odpowiednim poziomie jest już znacznie trudniejsze. Dobre jakościowo zdjęcia, atmosfera zgodna z klimatem naszego lokalu oraz płynność publikowania postów i odpowiedzi na zapytania użytkowników z pewnością będą stanowić o sukcesie naszych działań.

Po trzecie… nowoczesne wyposażenie

Nikt nie uwierzy, że nie utknęliśmy w poprzednim stuleciu jeśli zobaczy stare wysłużone urządzenia barowe czy pożółkłą kasę fiskalną rozmiarów maszyny do pisania. Nowoczesny ekspres do kawy czy mobilny system gastronomiczny z niewielką drukarką fiskalną z pewnością będą dobrze o nas świadczyć nawet wówczas, jeśli klimat naszego lokalu jest nieco w stylu retro.

Po czwarte… aplikacje mobilne

Używają ich głównie młodzi ludzie, a na rynku gastronomicznym są jeszcze nieco egzotyczne dlatego jeśli chcemy ściągnąć do siebie rzesze studentów czy aktywnej młodzieży warto zainwestować w gotowy lekki system gastronomiczny, lojalnościowy czy aplikację do składania zamówień. Ze względu na technologię koszty tego typu aplikacji są niewielkie, a mogą one w znacznym stopniu usprawnić pracę czy zwiększyć dochody, a dodatkowo stworzyć wizerunek nowoczesnego lokalu.

I po piąte… korzyści dla nas

Wiemy już co zrobić, żeby ściągnąć do nas fanatyków urządzeń mobilnych. Co jednak cała ta mobilizacja może przynieść właścicielom lokali? Jak powinna wyglądać restauracja online? Nieco oddechu spowodowanego możliwością zarządzania lokalem nawet za pomocą smartfona z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.

Leżąc w hamaku na Malediwach lub też we własnym łóżku z gorączką możemy wprowadzać wpisy na facebooku, analizować sprzedaż i płynność pracy kuchni, dostosowywać menu czy sprawdzać statystyki programu lojalnościowego.

Czy warto iść z duchem czasu, czy liczyć, że mobilność to chwilowa moda – każdy oceni sam. Nikt nie jest w stanie przewidzieć jakie będą przyszłe trendy. Jednak niereagowanie na zmieniające się warunki otoczenia niejeden dobrze prosperujący biznes sprowadziło na manowce.