Zanim podejmiemy działania związane z promocją naszego lokalu gastronomicznego w pierwszej kolejności powinniśmy zastanówmy się do jakiej grupy chcemy dotrzeć. Zawężając krąg potencjalnych klientów dużo łatwiej będzie nam określić i jednocześnie dobrać odpowiednie dla biznesu działania reklamowe. Reklama w restauracji powinna być wielotorowa i odbywać się za pomocą różnych kanałów komunikacji

Kiedy już poznamy wiek i grupę społeczną potencjalnych klientów będziemy mogli określić ich potrzeby i oczekiwania. Dysponując takimi informacjami możemy przygotować atrakcyjne zniżki czy akcje promocyjne.

Tworzenie cyklicznych promocji

Organizując cykliczne co tygodniowe promocje dajemy gościom dobry powód, aby mogli wrócić za tydzień i tym samym przyzwyczajamy ich do lokalu. Będzie szansa, że zadowoleni klienci będą przekazywać te informacje pocztą pantoflową co może w przyszłości przełożyć na większy ruch w lokalu. Przy tej okazji warto także promować dania, które najbardziej smakują gościom albo nowe pozycje menu

Uczestnictwo w imprezach branżowych

Uczestnictwo w imprezach kulinarnych takich jak festiwale, targi, czy warsztaty umożliwia promocję firmy oraz produktu na dużą większą skalę. Tego typu wydarzenia zrzeszają przedstawicieli branżowych sieci handlowych, restauracji, hoteli, sklepów ze zdrową żywnością i gości!. Obecność na tego typu wydarzeniach stwarza tym samym okazję do nawiązania kontaktów biznesowych i prezentacji produktów.

Organizowanie konkursów

Konkursy są tą częścią promocji, która angażuje klientów. Możliwości ich zorganizowania jest wiele, może to być lokal gastronomiczny czy też Facebook. Co więcej takie działania nie muszą wiązać się z dużym kosztem, wystarczy dobry pomysł i dotarcie z informacją o konkursie do możliwie największej grupy odbiorców.

Strony internetowe dla restauracji

Abstrahując od tego jakie dania serwujesz i w jaki stopniu obsługa jest w stanie zadowolić Twoich gości, strony internetowe dla restauracji będą Twoją najważniejszą wizytówką. Dzięki stronie internetowej prezentujesz Twój styl i szacunek do klientów. Dajesz im możliwość zajrzenia do menu, znalezienia Cię na mapie miasta lub w wyszukiwarce pod frazą kojarzoną z typem kuchni. Oprócz marketingu szeptanego to właśnie strona internetowa będzie Twoim głównym źródłem nowych wizyt.

Facebook/Instagram restauracji

Mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie bistro bez wsparcia narzędzi social media. Pamiętaj, że na facebooku lub instagramie możesz zaplanować zdjęcia lub posty na nadchodzący tydzień. Pozwoli Ci to na promocję w czasie rzeczywistym Twoich potraw, wyglądu lokalu, zadowolonych gości, nowości w menu w kolejnych dniach. Na facebooku będziesz mógł dodatkowo skonfigurować automatyczne odpowiedzi dla gości, którzy chcą się z Tobą skontaktować. Sposób w jaki to zrobisz to również reklama w restauracji. Możesz dzięki temu automatycznie przekazać prośbę o rezerwację, kontakt lub zamówienie. Niskim kosztem możesz też rozpocząć kampanię sponsorowaną wybierając dokładnie grupę docelową i obszar działania, który Cię interesuje.

Reklama w restauracji a google i SEO

Pamiętaj, że Twoja widoczność ważna jest też w przeglądarce. Wykorzystując narzędzia takie jak Google Moja Firma i Tripadvisor zwiększasz szanse na znalezienie Twojego lokalu wśród szukających go osób. Ile razy będąc w innym mieście albo za granicą wpisywałeś do przeglądarki np. Burgery Katowice albo Pasta Berlin? Pamiętaj, że wiele osób podejmuje decyzje o odwiedzinach w promieniu kilkuset metrów od Twojego lokalu. Pomóż im w znalezieniu drogi!

Ten artykuł jest częścią całego cyklu porad dla przyszłym restauratorów:

  1. Pomysł na biznes
  2. Zgłoszenie działalności gospodarczej
  3. Pozwolenia na otwarcie restauracji
  4. Jak promować restaurację w internecie