Aby nasza działalność gastronomiczna nabrała wiatru w żagle, musimy zadbać o poinformowanie naszych gości o istnieniu. Wierzymy, że pozytywna opinia  to najlepsza reklama, lecz aby dotrzeć do jak największej liczby osób, musimy podjąć pewne działania marketingowe. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy restaurator ma wystarczająca wiedzę na ten temat, dlatego w tym wpisie podsuniemy Wam parę pomysłów jak przyciągnąć potencjalnych klientów oraz zacząć budować swoją markę. Najlepsza promocja lokalu gastronomicznego według Ristorio!

Strona www dla restauracji

Dlaczego strona internetowa jest bardzo istotnym według nas elementem promocji lokalu gastronomicznego?

Po pierwsze dociera do dużo większego grona odbiorców. W przeciwieństwie do kanałów social media – nie ogranicza gości w znalezieniu Cię na obszarze miasta/gminy/województwa i kraju. Nikt nie musi mieć założonego konta tylko po to żeby Cię odnaleźć.

Po drugie strona internetowa dla restauracji jest Twoim osobistym szyldem. Jej wygląd zależy tylko od Ciebie i nie musisz dostosowywać się do standardowych i często nudnych szablonów.

Strona internetowa wskazuje w google gdzie dokładnie się znajdujesz. To znaczy, że wykorzystując takie narzędzia jak google moja firma możesz być łatwo odnaleziony przez gości szukających czegoś do zjedzenia w okolicy

Czy będąc za granicą nie próbowałeś wpisywać do wyszukiwarki np. „Burgery „nazwa miasta/okolicy” albo Włoskie potrawy „nazwa miasta”? W ten sposób bardzo dużo osób szuka a w pierwszej kolejności włączają się algorytmy googla mające za cel wskazać odpowiedź.

Strona internetowa jest zawsze Twoja. Pliki strony możesz w zapasie przechowywać w miejscu zabezpieczonym przez Ciebie i dostęp do niej nie będzie ograniczony.

Social Media

W dzisiejszych czasach twierdzi się, że jeśli Twój lokal nie ma konta w social mediach – to nie istnieje. Pomimo, że dla wielu osób może wydawać się to trywialne zajęcie, to chcemy zapewnić, że warto zaangażować się w systematyczne prowadzenie konta.

Najlepsza reklama – to darmowa reklama! tylko jak zacząć?

– Tworzenie profilu rozpocznij od uzupełnienia niezbędnych informacji dotyczących lokalu.  Wrzuć logo oraz zadbaj, by goście swobodnie znaleźli adres, kontakt oraz godziny otwarcia lokalu. Dodatkowo załącz menu, aby umożliwić im wgląd do serwowanych przez Was potraw.

– Zastanów się do jakiej grupy chcesz dotrzeć. Zawężając krąg potencjalnych klientów, dużo łatwiej będzie Ci określić i dobrać odpowiednie treści publikowanych postów.

– Nie od dziś wiemy, że goście jedzą oczami, dlatego na Twoim profilu nie może zabraknąć zdjęć flagowych potraw, soczystych napojów czy klimatycznego wnętrza.

– Pozostań w kontakcie z Twoimi gośćmi, regularnie informując o nowościach, wydarzeniach, a nawet zachęcając ich do komentowania.

– Pamiętaj, że Facebook czy Google+ to miejsca, w których Twoi goście mogą publicznie podzielić się swoją opinią – co ma nie mały wpływ na innych użytkowników. Wierzymy, że dokładasz wszelkich starań, by zadowolić swoich gości. Pamiętaj jednak, że krytyka jest nieodłącznym aspektem tej branży. Dlatego radzimy, aby nie pozostawać obojętnym nawet tym  nieprzychylnym opiniom i probować w odpowiedni sposób – pozbawiony emocji – łagodzić sytuację. Dzięki temu pokażesz, że Twój zespół liczy się ze zdaniem Waszych gości. Skuteczne i szybkie odpowiedzi to też promocja lokalu gastronomicznego

– Zadbaj o informacje w jaki sposób goście mogą odnaleźć Twój lokal na portalach społecznościowych. To zachęci ich do obserwowania Waszego profilu oraz oznaczania na zdjęciach podczas wizyty!

– Facebook czy Instagram za stosunkowo niewielką opłatą daje możliwość wypromowania Twojego profilu. Dzięki temu możemy dotrzeć do większej ilości potencjalnych klientów, dlatego nie wahaj się korzystać z postów sponsorowanych.


Promocje i konkursy

Organizując cykliczne promocje to dobry powód, by w danym okresie goście odwiedzili właśnie Twój lokal, a dodatkowo zaangażowali w to swoich znajomych. Dobrym pomysłem są promocje związane z konkretną okazją jak Walentynki czy Światowy Dzień Pizzy. I tu znowu z pomocą przychodzą nam media społecznościowe, które ułatwią Ci nagłośnienie akcji promocyjnej 🙂

Karty lojalnościowe

W dobie ogromnego rozwoju branży gastronomicznej, na rynku nie brakuje konkurencji. Dlatego też rozwiązania takie jak karty lojalnościowe angażują klientów w naszą markę, dzięki czemu zwiększa to szansę, że po kolejny zestaw czy kawę – wrócą właśnie do Twojego lokalu. Pamiętaj aby program lojalnościowy wdrażać rozsądnie. Nie wszyscy chcemy korzystać już z papierkowych form zbierania pieczątek. Często lepiej kupić karnet, voucher albo zaoferować rabat np. za pomocą systemu POS

Uczestnictwo w imprezach branżowych

Uczestnictwo w imprezach kulinarnych takich jak festiwale, targi, czy warsztaty umożliwia promocję firmy oraz produktu na dużą skalę. Tego typu wydarzenia zrzeszają nie tylko osoby zaangażowane w branże gastronomiczną, ale też potencjalnych klientów, których możemy zachęcić do odwiedzenia naszego lokalu.

Na zakończenie, pamiętaj że promocja lokalu nie na leży do krótkoterminowych działań. Jednak przy dużych chęciach i niewielkim nakładzie finansowym możemy samodzielnie wspomóc rozwój naszego biznesu. Powodzenia!