Dać i odebrać jeszcze więcej, czyli programy lojalnościowe

Według raportów ponad połowa Polaków bierze udział w co najmniej jednym programie lojalnościowym, a prawie co trzeci deklaruje, że w związku z udziałem w programie częściej decyduje się na zakupy w danej firmie. To niby dużo, ale czy warto? Dlaczego wiele firm decyduje się na program lojalnościowy, choć wiąże się on z kosztami i zmianami organizacji pracy? Powód związany ze zwiększeniem przychodu jest dość oczywisty, jednak nie tylko o same pieniądze tu chodzi. Na niepewnym rynku istotna jest również stabilność przychodów. I choć nie ma gwarancji, że klient z programu skorzysta, na stu klientów znajdzie się wielu, którzy chętniej nas odwiedzą, jeśli ich za to wynagrodzimy.

Pieczątki

Najprostszym sposobem jest wydrukowanie zwykłych kart z miejscem na pieczątki oraz jasnym komunikatem dotyczącym zasad promocji. To jednak dość archaiczna forma programu lojalnościowego, choć najtańsza i w dalszym ciągu dość skuteczna. Karty muszą być bardzo dobrej jakości z grubego papieru. Najlepiej gdyby ich treść była zaprojektowana z pomysłem przez dobrą agencję kreatywną.

Karty

Jeśli dysponujemy systemem gastronomicznym, który współpracuje z modułem lojalnościowym opartym o karty magnetyczne lub zbliżeniowe możemy za jego pomocą tworzyć i weryfikować karty gości. Odpowiedni system będzie pewnie zawierał kawałek konfiguracji, w której należy ustalić zasady przypisywania punktów. W porównaniu z pieczątkami sposób jest o tyle łatwiejszy, że zwalnia obsługę z obowiązku analizy rachunku i liczenia ilości pieczątek do wbicia, jak również eliminuje pomyłki, co przy dużym ruchu może przynieść sporo oddechu. Ciągle jednak zmuszamy gościa do noszenia w portfelu kolejnej karty, a więc nasza oferta musi być naprawdę korzystna, żeby karta stanowiła dla niego wartościowy nabytek, a nie kolejny plastik w portfelu odebrany głównie z uprzejmości.

Programy lojalnościowe na smartfonie

Jeśli grupą docelową naszego lokalu są ludzie, którzy nie boją się technologii to zdecydowanie wybór dla nas. Jeśli dodatkowo kierujemy naszą ofertę do młodzieży, dla której telefon jest centrum wszechświata, to raczej jedyna słuszna ścieżka komunikacji. Aplikacje zwykle instaluje się na telefonie i po zalogowaniu na konto zbiera informacje o punktach w lokalach, które z programu lojalnościowego korzystają. Najczęściej punkty zbiera się i odbiera nagrody w jednym lokalu lub sieci lokali. Czasem istnieje też możliwość wysyłania powiadomień o specjalnych promocjach, więc komunikacja jest naprawdę efektywna. Aplikacja dodatkowo może być połączona z systemem POS co stanowi wartość dodaną dla managerów i właścicieli restauracji. Poza automatyzacją procesu obsługi oferty lojalnościowej niewątpliwym atutem jest błysk w oku studenta na wieść o tym, że punkty może zbierać w apce. Z racji świeżości tej technologii możemy też liczyć na to, że po jej zastosowaniu będzie się o nas mówić na mieście…

Moduły zewnętrzne czy wbudowane

Do dyspozycji będziemy mieć moduły wbudowane w system POS oraz zewnętrzne często skomunikowane z systemem gastronomicznym. Te pierwsze mogą okazać się prostsze, jednak drugie zwykle są dostarczane przez firmy, które specjalizują się w tego typu promocjach, więc zyskamy jeszcze kilka innych profitów, jak dodatkowa reklama czy promocje globalne. Dobrze byłoby jednak, żeby system działał głównie w gastronomii, bo wówczas w tym obszarze odbywać się będzie najwięcej promocyjnych aktywności. Programy lojalnościowe w połączeniu z systemem gastronomicznym może przynieść dodatkowe korzyści.  Goście, którzy kupują i zbierają punkty pozostawiają po sobie informację co zjedli i wypili. Następne oferty mogą być spersonalizowane bezpośrednio pod nich.

Wybór sposobów na tworzenie relacji długofalowych jest spory. Nawet najlepszy system nie spowoduje jednak, że goście będą u nas codziennie jeść śniadanie. Poza tym, że musi im ono smakować ważny jest aktywny wkład obsługi w promowanie udziału w programie, bo nikt nie będzie nam lojalny, jeśli nie dostanie informacji o profitach z tym związanych. Pamiętajmy też, że oferta musi być korzystna dla gościa, bo nikt nie będzie zbierać punktów, jeśli za wydane kilkaset złotych dostanie małą kawę.

Najbardziej popularne programy lojalnościowe w Polsce to:

  1. Everytap
  2. Kekemeke
  3. MystrEAT