Wybór odpowiedniego systemu POS to ważna decyzja. Raz wdrożony program gastronomiczny, który zostanie zaprezentowany załodze, nie będzie przecież co miesiąc zmieniany… Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie funkcje są absolutnie niezbędne, aby POS służył Twojemu lokalowi? Zanim dokonasz wyboru dostawcy, upewnij się, że oferowane rozwiązanie jest warte swojej ceny. Oto kilka obszarów, którym warto bacznie się przyjrzeć.

Łatwość obsługi

Nie przegap tego, co najistotniejsze – POS powinien być łatwy w obsłudze (z ang. user-friendly). Dobre oprogramowanie to duże możliwości przedstawione w prosty sposób. Wygląd powinien być nie tylko estetyczny, ale i intuicyjny — zarówno dla Ciebie jako menadżera, jak i Twojego zespołu oraz gości! Przecież im również obsługa może zaprezentować ekran celem potwierdzenia złożonego zamówienia.

Im POS jest łatwiejszy w obsłudze, tym mniej czasu potrzeba na przeszkolenie personelu. Nie każdy kelner czy barman będzie technologicznym geekiem, stąd warto upewnić się, że system jest naprawdę łatwy w obsłudze.  Poza tym mamy również świadomość, że w gastronomii szybko potrzeba ludzi do pracy. Ostatnim problemem powinno być więc szkolenie nowej osoby z systemu gastronomicznego.

Program gastronomiczny a mobilność

Wybierz system, który jest mobilny. Wszyscy dziś mówią o mobilności. I trudno się dziwić! Zgodnie z raportem 2016 Digital[1] opracowanym przez Agencję We Are Social, w Polsce 59% dorosłych Polaków posiada smartfon, a 24% – tablet. Nie trzeba chyba dodawać, że liczby te z roku na rok rosną. Urządzenia mobilne stały się dla nas zupełnie naturalnymi elementami codzienności.

Nie inaczej powinno być w przypadku branży gastronomicznej! Mobilny system POS dla gastronomii to naturalny krok w kierunku bardziej nowoczesnego i dostosowanego do zmieniających się czasów lokalu. Mobilność to jednak przede wszystkim oszczędności — czasu i pieniędzy. Skraca się czas przemieszczania personelu między salą a kuchnią, zamówienia są szybciej realizowane, a personel poświęca więcej uwagi swoim gościom W efekcie zyskują wszyscy — kelnerzy nie marnują czasu na bezproduktywne przemieszczanie, goście dostają swoje potrawy szybciej a Ty możesz cieszyć się ich zadowoleniem

Bezpieczeństwo

Upewnij się, że wybrany system posiada najnowsze standardy bezpieczeństwa i że nie dojdzie do wycieku poufnych danych. Dostawca powinien korzystać z dostępnych całą dobę, stabilnych i chronionych serwerów, a także zadbać o oprogramowanie antywirusowe, backup danych czy bezpieczne połączenia szyfrowane protokołem (SSL). Jeśli masz wątpliwości, dopytaj!

Warto pamiętać o tym, że do systemu nie powinny mieć dostępu nieupoważnione osoby, dlatego dobrze, jeśli chroniony jest hasłem. Narzędzie powinno także umożliwiać nadawanie uprawnień w taki sposób, aby do strategicznych elementów, np. raportów, dostęp miały tylko wskazane osoby zarządzające lokalem.

To oczywiście tylko wybrane aspekty, na które warto zwrócić uwagę, jeśli poszukujesz oprogramowania dla swojego lokalu. W drugiej części artykułu zaprezentujemy inne funkcjonalności, które warto wziąć pod lupę. Powodzenia!

[1] https://mobirank.pl/2016/01/27/mobile-digital-w-polsce-na-swiecie-2016/