Przygotowując otwarcie swojego pierwszego lokalu, program gastro wpisujesz na koniec listy Twoich potrzeb, albo nie ma go tam wcale. Jednak wraz z rozwojem Twojego biznesu dostrzegasz, że nie da się wszystkiego policzyć na kalkulatorze, lub jest to czasochłonne i dostęp do potrzebnych danych jest bardzo utrudniony. Oprogramowanie, które wspomaga pracę Twojej obsługi jest także źródłem informacji dotyczącej sprzedaży oraz kontroli kosztów.

Ale czy faktycznie tak jest, że Twój program gastro jest dostosowany do Twoich potrzeb? Czy daje Ci odpowiedź na pytania o kondycję lokalu? Czy usprawnia obsługę gości, a nie przeszkadza?

Często właściciele lokali odkładają aktualizację systemu ze względu na koszty zmian i dostosowania oprogramowania lub swoich przyzwyczajeń do nowego narzędzia. Jednak nowoczesne rozwiązania obalają te mity, stawiając na niskie koszty, łatwość we wdrożeniu, ale przede wszystkim wynosząc Twój biznesu na wyższy poziom, dzięki funkcjonalnościom opartym o urządzenia mobilne.

Oto lista 6-ciu oznak które wskazują, że czas wymienić Twojego staruszka i wybrać program gastro, który będzie lepiej służyć Twojej firmie.

1. Długi czas przyjęcia zamówienia

Sukcesem jest kiedy przed Twoim lokalem ustawiają się goście w oczekiwaniu na wolny stolik. Jednak zły sygnał to ten, kiedy pięciu kelnerów na zmianie ustawia się w kolejce do jednego systemu POS by nabić zamówienie, a każdy z nich musi wykonać ogromną ilość gestów by zatwierdzić cały rachunek. Tym sposobem czas oczekiwania gości na ich zamówienie zaczyna się wydłużać, a głodny i zniecierpliwiony gość  – to niezadowolony gość.

Coraz częściej obserwujemy kelnerów używających tabletów, dzięki którym mogą przyjąć i zatwierdzić zamówienie nie odchodząc nawet od stolika. Wówczas zamówienie zostaje od razu przekazane na bar czy kuchnię, gdzie może wyświetlić się kucharzowi na ekranie KDS lub wydrukować na drukarce bonowej. Twoi kelnerzy mogą pozostać na Sali, bez konieczności przemieszczania się do kuchni. Prosty i szybki układ programu do przyjmowania zamówień dodatkowo ułatwi i przyśpieszy cały proces obsługi.

2. Długi czas wdrożenia nowego pracownika

W każdej firmie pracownicy przychodzą i odchodzą, ale w gastronomii to zjawisko występuje bardzo często. Nawet doświadczony personel wymaga czasu na wdrożenie się do lokalu, zaznajomienie z kartą i całą filozofią firmy.  Te mniej doświadczone osoby dodatkowo mają do dyspozycji stare, rozbudowane systemy POS. To skomplikowane urządzenia z ogromną ilością przycisków i niewiadomych funkcji. W efekcie poświęcasz dużo czasu na wprowadzenie nowego pracownika, na którego miejsce zaraz może wskoczyć nowy.

Nowe technologie stawiają sobie za cel, aby program był czytelny, przejrzysty i intuicyjny w obsłudze nawet dla osób, które nie miały wcześniej styczności z tego typu systemami. Takie podejście gwarantuje, że wdrożenie nowego oprogramowania jest szybkie i bezbolesne zarówno dla właścicieli jaki i nowych pracowników. Tym samym oszczędzasz czas, a co za tym idzie – pieniądze.

3. Brak kontroli nad zapasami

Wielu właścicieli bagatelizuje problem związany z kontrolą zapasów, w których ulokowane są pieniądze. A restauracja to nie sklep detaliczny, w którym zalegające produkty możesz wystawić na wyprzedaż. Jeśli Twój system POS nie ma możliwości kontrolowania w łatwy sposób stanów magazynowych to kolejny znak, że czas na zmiany.Nowoczesne rozwiązania potrafią odczarować cały proces inwentaryzacji i zebrać w całość wszystkie Twoje odręczne tabelki i czasochłonne kalkulacje. Dobry system powinien dostarczyć Ci gotowe dane z aktualnymi zapasami, poinformować o ewentualnych brakach, ułatwić kontrolę kosztów związanych z zakupami oraz wyliczyć aktualny foodcost. Ponadto żyjemy w czasach, kiedy daleko posunięta optymalizacja jest konieczna, czego wyrazem jest filozofia ZERO WASTE (link). A to wszystko w trosce o Twój portfel oraz dobrą kondycję lokalu.

4. Brak odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące sprzedaży

Program gastro to nie musi być tylko komputer zajmujący znaczną część baru. To przede wszystkim narzędzie, które pomoże Ci zrozumieć jak działa Twoja firma. Dlatego też zmiana systemu na nowy to również gotowa odpowiedź na nurtujące Cię pytania:

– Które dania sprzedają się najlepiej a które najsłabiej?
– Dzięki sprzedaży których pozycji zarabiasz najwięcej?
– W jakich godzinach jest największy ruch w lokalu?
– Kto wśród pracowników ma najwyższą sprzedaż?
– Jaki jest średni czas obsługi rachunku?
– Ile wynosi średnia wartość rachunku?

5. Brak mobilności i elastyczności

Wraz z rozwojem Twojego biznesu przychodzi czas, kiedy nie spędzasz w lokalu 24h na dobę. Jeśli pracownicy codziennie wieczorem wysyłają Ci zdjęcie wydruku raportu dobowego to kolejny znak by odświeżyć swój system i postawić na nowe rozwiązania.

Jednym z kluczowych aspektów mobilnych systemów POS jest możliwość wglądu do bieżących rachunków i raportów sprzedaży w stanie rzeczywistym- tak jakbyś była na miejscu. Dzięki temu możesz w końcu poświecić czas na inne zadania nie mając poczucia, ze tracisz kontrolę nad tym co dzieje się w Twoim lokalu. Ponadto większość właścicieli wszelkie czynności administracyjne musi wykonywać wyłącznie w lokalu. Mobilność umożliwia Ci dostęp do danych oraz zarządzanie Twoim lokalem gdziekolwiek jesteś. A takie rozwiązanie to przede wszystkim milowy krok do zachowania równowagi miedzy życiem prywatnym a zawodowym.

6. Problemy ze wsparciem technicznym

Im dłużej prowadzisz swój lokal tym większe prawdopodobieństwo, że w końcu natrafisz na dział wsparcia Twojego systemu POS. A gdy pojawia się problem potrzebujesz szybkiej pomocy tu i teraz. Jednak większość klasycznych systemów wymaga wizyty specjalisty informatyka, który zjawi się wyłącznie w wybranych godzinach pracy i dodatkowo dostarczy nam fakturę za usługę serwisu.

Dostawcy nowoczesnych rozwiązań wiedzą, ze gastronomia nie może czekać i zdarza się, że potrzebują pomocy, kiedy w barze o północy czekają goście. Każda zmiana powinna być zmianą na lepsze, zatem wybierz dostawcę, który udzieli Ci wsparcia o każdej porze bez dodatkowych kosztów. A wybierając mobilny system, oparty na chmurze możesz liczyć, że wiele ewentualnych problemów zostanie rozwiązanych zdalnie, bez konieczności wizyty specjalisty.

Wraz z nabywaniem doświadczenia w prowadzeniu własnego lokalu gastronomicznego dostrzegamy, że program gastro to nie tylko gadżet do rejestracji paragonów, ale też system który może pomóc zautomatyzować więcej procesów biznesowych i administracyjnych w Twojej firmie niż się na początku wydawało.

  • Jeśli nadal masz wątpliwości – przetestuj za darmo mobilne oprogramowanie dla gastronomii Ristorio i przekonaj się sam! 🙂