Na początku XIX w. James Ritty – sprzedawca trunków i cygar- zmuszony był do częstej weryfikacji swoich finansów, ze względu na oszustwa wśród swoich pracowników. Za pomocą prostego urządzenia w formie kasy wpadł na pomysł zapisywania swoich transakcji. Takie początki miał program dla gastronomii czyli system POS (z ang. Point-of-sale). Jest to punkt sprzedaży zarówno detalicznej jak i w lokalach gastronomicznych.
Podstawową rolą programu dla gastronomii jest kompleksowa obsługa sprzedaży – poczynając od przyjęcia zamówienia przez jego realizację, kończąc na finalizacji płatności.
Rewolucja w programach dla gastronomii
Pierwsze, tradycyjnie systemy gastronomiczne działają stacjonarnie co oznacza, że korzystają z serwera lokalnego i mogą działać tylko w określonym obszarze. Do obsługi wymagane są specjalistyczne urządzenia (komputery z panelami dotykowymi), a dostarczenie oprogramowania odbywa się poprzez zakup i odnawianie licencji.
Na początku 2000 roku nastąpił wielki przełom technologiczny: mobilność.
W wyniku przetwarzania danych na serwerach w chmurze, właściciele mogli zacząć uzyskiwać dostęp do swojego systemu POS online, wybierając dowolne urządzenie z łącznością internetową – laptop, komputer stacjonarny, tablet czy smartfon.
Jakie funkcje zawiera program dla gastronomii?
Program dla gastronomii usprawnia przepływu informacji pomiędzy personelem, a gośćmi (eliminuje pomyłki), personelem a kuchnią (przyśpiesza obsługę) oraz dostarcza istotne dane ze sprzedaży właścicielom lokalu.
Sprzedaż
Korzystając z aplikacji do przyjmowania zamówień, system nadaje temu procesowi pewną strukturę. Pracownicy mają dostęp do wszelkich pozycji w menu, które wedle potrzeb mogą modyfikować. Nie muszą już sporządzać odręcznych notatek z zamówieniem czy samodzielnie podsumowywać rachunek. Kluczowa jest tu również komunikacja z kuchnią, która również odbywa się za pomocą oprogramowania. Programy dla gastronomii zostały zaprojektowane i wyposażone w funkcjonalności tak, aby usprawnić obsługę gości oraz wyeliminować pomyłki.
Manager
Przewagą programów dla gastronomii w chmurze jest dostęp dla właścicieli do danych ze sprzedaży z dowolnego miejsca na Ziemi. W czasie rzeczywistym masz podgląd do wszystkich zamówień, ale również statystyk sprzedaży, które możesz poddawać dalsze analizie. W tym miejscu zapisane są również wszelkie ruchy wykonane na rachunku, co ułatwia Ci utrzymać kontrolę nad pracownikami. W panelu managera możesz w łatwy i szybki sposób dodawać nowe pozycje do menu, użytkowników czy zmieniać konfigurację konta.
Wyświetlanie lub drukowanie zamówień
To jedna z najważniejszych funkcji, którą powinien mieć program dla restauracji. W momencie kiedy gość zamawia danie, osoba która rejestruje standardowo musiała wykonać nastepujące kroki.
-Zapisać zamówienie na kartce
-Zanieść kartkę do miejsca gdzie jest program i wpisać danie do programu
-Zanieść kartkę do kuchni
W momencie kiedy uzywa programu dla restauracji w chmurze, wystarczy że na telefonie albo tablecie doda zamówienie przy stoliku a ono pojawi się na innym tablecie w kuchni. Kelner nie musi lecieć do kuchni i weryfikować po kartkach czy dobrze zapisał, czy kuchnia na pewno otrzymała kartkę, czy ta karta nigdzie nie zleciała. Zamówienie jest widoczne cały czas na tablecie , które pełni rolę wyświetlacza KDS (Wyświetlacz zamówień KDS od Kitchen Display System).
Magazyn
Wiele programu w swojej ofercie dostarcza również moduł gospodarki magazynowej, który umożliwia Ci kontrolę nad przepływem towarów. Ważne aby magazyn dostosowany był do branży gastronomicznej, umożliwiając Ci tworzenie receptur. Zdalny dostęp do magazynu to kolejny atut mobilnego rozwiązania.
Jakie potrzebne są urządzenia do obsługi programu?
Terminal POS
Terminal POS to urządzenie, na którym działa oprogramowanie.
W przypadku oldschoolowych systemów stacjonarnych terminal POS stanowił komputer z serwerem oraz wyświetlacz dotykowy. Takie urządzenia do dnia dzisiejszego są drogie i wymagają specjalistycznej obsługi.
W przypadku systemu POS online do obsługi programu wystarczy smartfon lub tablet z dostępem do internetu. Dzięki mobilnym urządzeniom, kelnerzy mają możliwość przyjmować zamówienia bezpośrednio przy stoliku. Z kolei personalizowane standy zamieniają tablet na urządzenie, które samodzielnie możemy umieścić na blacie.
Drukarka fiskalna
Jak w wielu krajach, również i w Polsce przedsiębiorcy muszą rejestrować przychody za pomocą urządzenia fiskalnego celem rozliczenia podatku z fiskusem.
Drukarka jest odpowiednikiem kasy, ale nie działa niezależnie a wyłącznie w połączeniu z oprogramowaniem. Wyposażona jest w odpowiedni moduł, dzięki któremu łączy się poprzez USB, Bluetooth lub Wi-Fi z programem dla gastronomii. Sercem urządzenia jest tzw. pamięć fiskalna, w której zapisywane są dane pochodzące z wykonywanych przez użytkowników raportów dobowych.
Poczytaj więcej czym są — > kasy fiskalne online
Wyświetlacz zamówień lub drukarka bonowa
Tablet możesz też zamienić na wyświetlacz zamówień, dzięki któremu zamówienia przyjęte przy barze, będą niezwłocznie przesyłane do realizacji np. na kuchnię. Wybierając takie rozwiązanie, kuchnia będzie mogła również komunikować się z salą, w celu poinformowania kelnerów o gotowych daniach do odebrania.
Jeśli preferujesz papierową formę, zamiast wyświetlacza możesz wybrać drukarkę bonową, która będzie generować bony z zamówieniem. Aby drukarka bonowa była kompatybilna z programem wymaga podpięcia kablem ethernet do routera z internetem lub możesz wybrać model, który komunikuje się poprzez Wi-Fi. Takie rozwiązanie również eliminuje potrzebę osobistego dostarczania zamówień z sali na kuchnię.
System POS jest podstawą zarządzania dla dużych przedsiębiorców, ale i tych małych, którzy chcą przekształcić swoją pasję w biznes, aby móc dalej się rozwijać.
Program dla gastronomii w dzisiejszych czasach nie stanowi już tylko urządzenia, które powiadamia kucharzy o nowym zamówieniu. Współczesne systemy gastronomiczne dają właścicielom szerszy wachlarz możliwości, są znacznie tańsze we wdrożeniu oraz bardziej przyjazne w użytkowaniu.
Przetestuj już dziś system pos Ristorio – zupełnie za darmo.