Jak wybrać odpowiedni profil lokalu?

Upiorne zamczysko czy włoska pizzeria. Jesteś fanem motocykli i zawsze chciałeś otworzyć pub dla harley’owców, ale jedyny lokal, na którego wynajem możesz sobie pozwolić mieści się na niewielkim osiedlu kilka km od dużego miasta… Czy zatem warto spełnić swoje marzenie i otworzyć lokal z motocyklowym klimatem w takim miejscu? Nowatorskie pomysły są w cenie, ale o sukcesie decyduje nie sam profil lokalu, ale również dostosowanie tegoż profilu do otoczenia.

Bezpieczny wybór – dobra klasyka

Z raportów wynika, że mimo coraz bardziej wysublimowanych gustów Polacy w dalszym ciągu w znacznej większości wybierają pizzę, hamburgery i schabowego. Z kolei pizzerii, burgerowni i barów obiadowych jest na pęczki i istnieje spore prawdopodobieństwo, że kilka znajdzie się również w Twojej okolicy. Jeśli jednak nie masz jasno sprecyzowanych celów co do klimatu lokalu, sprawdź jakość potencjalnej konkurencji i jeśli nie jest porażająco wysoka, rozważ wybór klasycznej pizzerii czy baru obiadowego. Tylko w przeciwieństwie do konkurencji zorganizuj naprawdę dobry lokal… Małą pomoc w kilku ważnych aspektach przygotowania lokalu uzyskasz na naszym blogu np. w artykule pomysł na biznes

Realizacja marzeń poparta analizą

Jeśli jednak codziennie rano budzisz się z wizją foteli reżyserskich przy stolikach, a przy goleniu czy makijażu projektujesz rozmieszczenie plakatów filmowych na ścianach, wybór klasyki może wywołać znaczny spadek entuzjazmu, a entuzjazm będzie Ci bardzo potrzebny, bowiem przed Tobą jeszcze wiele kłód do przeskoczenia. Jeśli więc zdecydujesz się na realizację swoich planów musisz bardzo starannie dobrać miejsce. I tu potrzebna jest spora dawka pokory – to, że Ciebie i kilku znajomych zachwyca pewien specyficzny klimat absolutnie nie świadczy o tym, że zachwyci on ludzi w Twojej okolicy zwłaszcza, jeśli to niewielka miejscowość o lokalnym charakterze. Jak sprawdzić czy Twój pomysł podchwyci lokalna społeczność? Żaden sposób nie zapewni stuprocentowej pewności, ale kilka z nich może wyostrzyć Twoją rozmytą wizję sukcesu lub też brutalnie sprowadzić na ziemię.

Profil gościa

Zastanów się dla kogo będzie lokal. Określ przedział wiekowy, zakres dochodów, status rodzinny – związek, dzieci, status zawodowy – student, pracownik, wolny zawód, przedsiębiorca, zainteresowania. Im więcej informacji zgromadzisz tym lepiej. Czasem już po takiej analizie i krótkim rzucie oka na niewielką okolicę okaże się, że masz szansę na maksymalnie kilkunastu gości. Jeśli jednak miejscowość jest spora i niespecjalnie dobrze ją znasz możesz skorzystać z danych statystycznych, np. tych z GUS. Jeśli zdecydowałeś już w jakiej okolicy będzie lokal możesz pokręcić się po okolicy i zobaczyć jacy ludzie przechadzają się wokoło.

Kilka faktów

Poza Twoimi własnymi badaniami weź pod uwagę kilka faktów. Po pierwsze im większe miasto i bliżej centrum tym bardziej wysublimowany profil lokalu powinien się sprawdzić. Ludzie o wyższych dochodach mają trochę bardziej skomplikowane gusta i znudzeni są klasyką. W małych miejscowościach czy na wsiach też sprawdzi się klimatyczny lokal, ale klimat musi nawiązywać do miejsca. W turystycznych miejscowościach temat jest trudny, bo turyści raczej szukają regionalnych atrakcji, a takich zwykle jest już wiele.

Wiele kreatywnie urządzonych lokali upadło po zderzeniu z rzeczywistością. Wiele innych, dobrze umiejscowionych odniosło sukces tak spektakularny, że już po południu pierwszego dnia brakowało podstawowych towarów do produkcji. Analiza dopasowania i profil lokalu to proces czasochłonny, warto jednak poświęcić ten czas zanim wydasz pierwszą złotówkę, bo po każdej kolejnej inwestycji będzie już coraz trudniej się zatrzymać nawet w obliczu słabych prognoz.