Pozwolenia na otwarcie restauracji

Otwarcie restauracji wiąże się z pozwoleniami, które są niezbędne do momentu zaproszenia pierwszych gości. Zdarza się, że przedsiębiorcy nie pamiętają o pewnych wymogach lub też nie mają wiedzy, zajęci szukaniem lokalizacji i wszystkim poza niezbędnymi formalnościami. Żeby uniknąć kar i nieprzyjemności przygotowaliśmy dla Ciebie listę najczęściej spotykanych wymogów, istotnych dla działaności gastronomicznej. Jakie trzeba mieć pozwolenia na otwarcie restauracji?

1) Założenie działalności gospodarczej

Od założenia działalności trzeba w ogóle zacząć. Ponieważ to krótki poradnik dla restauratora w skrócie opiszemy przez jakie kroki trzeba przejść aby móc odhaczyć pkt.1 czyli formalne otwarcie działalności. Działalność zakładamy zaczynając od wyboru formy prawnej, opodatkowania, kodu PKD, wniosku CEIDG-1 (Jest to regon, nip, forma opodatkowania, zgłoszenia ZUS w jednym). Przy otwieraniu działalności musimy zadbać też o pracowników. Powinni oni być zgłoszeni do medycyny pracy w celu przeprowadzenia badań a także do ZUS i mieć aktualne książeczki sanepidowskie. Istotnym elementem jest następnie zakup drukarki fiskalnej online. Zgłoszenie takiego urządzenia do Urzędu Skarbowego odbywa się teraz online i często wykonywane przez producenta systemu POS.

Wykonuję się wtedy : Zarejestrowanie urządzenia fiskalnego do miejsca sprzedaży. Od zakupu drukarki fiskalnej online można otrzymać w rozliczeniu podatkowym zwrot w wysokości do 700 pln

2) Sanepid

Chcąc otworzyć lokal gastronomiczny musisz załatwić formalności z Państwową Inspekcją Sanitarną. W pierwszej kolejności należy zgłosić projekt w sanepidzie, aby poznać wymagania konkretnej placówki. Lokal musi spełniać je wszystkie, dlatego dopiero w momencie kiedy projekt zostanie zaakceptowany będziesz mógł przystąpić do prac budowlano-remontowych. Po zakończeniu wszystkich prac należy złożyć wniosek do Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zatwierdzenie siedziby i wpis do rejestru. Ważne, aby wniosek ten złożyć na 30 dni przed uruchomieniem działalności. Powyższa inspekcja odpowiedzialna jest również za kontrolę aktualnych książeczek sanepidowskich. Zadbaj, aby podczas kontroli, wszyscy pracownicy posiadali aktualną książeczkę zdrowia.

3) Koncesja na alkohol

Restaurator by móc sprzedawać napoje alkoholowe, musi uzyskać odpowiednie zezwolenia. Aby ubiegać się o tzw. koncesję na alkohol. w pierwszej kolejności należy wystąpić o jego pozwolenie, które wydane jest na podstawie wniosku przedstawionego w urzędzie miasta bądź gminy w którym ma być prowadzona sprzedaż. Zezwolenia wydawane są oddzielnie na każdy rodzaj napoju, w zależności od zawartej ilości alkoholu. Warto zastanowić się wcześniej jaki rodzaj alkoholu planujemy mieć w ofercie naszego lokalu. Powyższe pozwolenie wydawane są na czas określony oraz objęte są wstępną opłatą. Więcej informacji na temat koncesji na alkohol znajdziecie w naszym wpisie —> https://ristorio.com/koncesja-na-alkohol/

4) Opłata za publiczne odtwarzanie muzyki

Każdy restaurator/przedsiębiorca, który publicznie odtwarza utwory muzyczne musi podpisać umowy licencyjne z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (ZAiKS,/ZPAV/SAWP/STOART). Stowarzyszenia te reprezentują interesy artystów udzielając zezwoleń innym użytkownikom (takim jak właściciele lokali) na odtwarzanie ich utworów.. Aby móc swobodnie odtwarzać muzykę musimy uiścić opłaty stowarzyszeniom lub wykupić dostęp do radia z muzyką niezależną. Szczegółowe informacje dotyczące odtwarzania muzyki w lokalu znajdziecie we wpisie —> https://ristorio.com/muzyka-dla-restauracji/

Reasumując pozwolenia na otwarcie restauracji są niezbędne z poziomu planowania otwarcia lokalu gastronomicznego. Warto zająć się załatwieniem formalności już na etapie przygotowywania lokalu ponieważ często zdarza się, że:

  1. W ostatnim momencie decydujemy się na sprzedaż alkoholu
  2. Nasz lokal jest specyficzny pod względem oferty (np. przyjmuje gości w ciemnościach albo ma pomieszczenie dla zwierząt)
  3. Zaplanowaliśmy toalety albo pomieszczenia sanitarne w miejscach gdzie nie spełniają one wymogów
  4. Nie mamy pojęcia o odtwarzaniu muziki i puszczamy cokolwiek z internetu (spotifu, youtube itd.) co jest niezgodne z prawem.

Zaczerpnij więcej informacji na temat funkcjonowania gastronomii na naszej stronie www.ristorio.com/blog

Dowiedz się również skąd pozyskać dofinansowanie dla gastronomii (click) w 2021 roku