Właściciele restauracji planując wprowadzenie innowacji w lokalu, zwracają często uwagę na nowoczesne maszyny, urządzenia kuchenne, zmianę oświetlenia albo wymianę zastawy. Jednak prawdziwa rewolucja odbywa się na innym poziomie, na tyłach restauracji i dotyczy systemu POS.

Pos online

Największą rewolucję na rynku nowoczesnych rozwiązań przechodzą aktualnie urządzenia i oprogramowanie, które jest na nich zainstalowane. Rezygnujemy z dużych i staromodnych komputerów z ekranami dotykowymi na rzecz lżejszych i szybszych, a przede wszystkim mobilnych tabletów. Rewolucja w programach dla gastronomii odbywa się na płaszczyźnie właśnie mobilności, nowych form płatności, zamówień online, dostępu do raportów, aktualnych stanach magazynowych, czy komunikacji sprzedaż-kuchnia.

Dzisiejszy biznes gastronomiczny wymaga zwrócenia uwagi na:

A) Zwiększenie produktywności pracowników
B) Zwiększenia efektywności procesów komunikacji pomiędzy gościem, obsługą a kuchnią
C) Zwiększaniu zadowolenia gości z wizyty w Twoim lokalu
D) Stałej kontroli kosztów i ich racjonalizacji

Wykorzystanie systemu POS online pozwala zwrócić uwagę na obszary związane z przepływem finansowym w restauracji, czasem realizacji zamówienia i poprawę kontroli stanu towarów. Jeżeli przymierzasz się do zakupu programu dla restauracji to powinieneś mieć na uwadze następujące cechy oprogramowania:

System POS a jego mobilność

Na zachodzie Europy i w USA od jakiegoś czasu odchodzi się od gromadzenia danych na wydzielonych indywidualnych bazach danych, które konfiguruje się na miejscu na rzecz tzw. „chmury obliczeniowej”. Dane dostępne w chmurze są zawsze pod ręką a o ich zabezpieczenie dbają wyspecjalizowane repozytoria danych.

Pierwszą z korzyści takiego rozwiązania jest błyskawiczne przesłanie zamówienia do kuchni w czasie rzeczywistym. Dla takiej konfiguracji wystarczy tylko dostęp obu urządzeń do internetu. Nie musisz instalować dodatkowych komponentów, układać okablowania lub konfigurować oddzielnych baz danych. Po przyjęciu lub zamknięciu zamówienia kelner możne przejść do następnych gości, którzy niecierpliwie oczekują na obsługę. Kuchnia już wie co ma robić, bo zamówienie wyświetliło się na ekranie. Eliminowanie „wycieczek” obsługi z informacją do kuchni albo do stacjonarnego terminala POS znacząco podnosi wydajność pracy personelu.

Twoje dane są bezpieczne jak nigdy

Podczas sprzedaży i wydawania posiłków może dojść do sytuacji, w której Twój sprzęt ulegnie zniszczeniu. Ktoś niechcący upuści tablet i nie będzie możliwości, żeby go naprawić. Twoje informacje sprzedażowe są cenne. Ich weryfikacja pozwala podejmować ważne decyzje. Często w przypadku kontroli z urzędu trzeba jest sprawdzić dane pod względem sprzedanej ilości i wartości albo raportu do koncesji na alkohol. Jeżeli korzystasz z systemu pos online, Twoje dane są zabezpieczone i zawsze dostępne. Gdziekolwiek jesteś masz dostęp do raportów za pomocą przeglądarki internetowej. Ostatni ruch zapisywany jest na serwerach i nie ma możliwości, żeby dane zostały utracone. Wszystkie informacje zapisane do „ostatniego momentu” będą widoczne w panelu managera.

Dostęp do danych online restauracji

Zarządzając restauracją powinieneś mieć szybki dostęp do informacji:
– który z pracowników generuje największą sprzedaż
– jakie dania są najbardziej popularne a które z tych dań przynoszą Ci najwięcej pieniędzy?
– kiedy przychodzi najwięcej gości i jaka jest średnia wartość rachunku?
– ile towaru masz na stanie magazynowym?

W posach, które działają on-line możesz na bieżąco śledzić stany magazynowe i widzisz, które towary zbliżają się do poziomu minimalnego. Dodatkowo każdy towar ma swoją historię. Od momentu przyjęcia składników na magazyn, przez sprzedaż, inwentaryzację – masz wiedzę co działo się z towarem od przyjęcia do wydania. Nie czekasz na tą informację do czasu aż ktoś pójdzie do magazynu – system pos online pokaże Ci wszystkie dane na telefonie komórkowym.

Wprowadzając nowoczesny system pos online:

  • ograniczasz koszty infrastruktury – kupujesz popularne, niedrogie tablety a nie specjalistyczne terminale POS
  • pozbywasz się kosztów za licencję, bazę danych , oprogramowanie systemowe
  • nie ponosisz kosztów wdrożenia i szkoleń bo system online jest nowoczesnym rozwiązaniem, zaprojektowanym na intuicyjność
  • nie płacisz za przyjazd serwisanta jak cokolwiek się zepsuje – po prostu bierzesz inny tablet i pracujesz dalej!

Nowe przepisy dotyczące kas i drukarek online

Od 1.07.2020 właściciele lokali gastronomicznych będą musieli używać kas lub drukarek fiskalnych online. Przepisy dotyczą każdego obszaru stacjonarnej działalności gastronomicznej i wiążą się z zakupem nowego urządzenia rejestrującego sprzedaż. To dobry moment, żeby przy okazji zmiany przepisów zastanowić się nad wprowadzeniem mobilnego systemu pos online na miarę XXI wieku.