Czy wiesz jak dużo pieniędzy „wchodzi” do Twojego lokalu, a jak dużo z niego „wychodzi”? Płynność finansowa restauracji to podstawa planowania krótko i długoterminowego.

Mając różne doświadczenia we współpracy z lokalami gastronomicznymi chcielibyśmy opisać kilka dobrych nawyków, które pozwolą Wam lepiej przyjrzeć się sytuacji finansowej w Waszych lokalach. Zaproponowane praktyki to wiedza, która uchroni Was przed niespodziewanym i pozwoli spać spokojniej. Najważniejszą wiedzą w biznesie jest znajomość liczb. Musisz poznać swoje cyfry. Na chwilę obecną masz wrażenie, że je znasz. Często w locie przeliczasz wynagrodzenia, faktury od dostawców, wynajem, podatki, zobowiązania i media. Rzadko kiedy zestawiasz  koszty z przychodami.

Płynność finansowa restauracji

Elementem układanki płynności finansowej jest umiejętność prognozowanie przychodów w zadanym okresie. Jak już wiesz, niektóre koszty są na poziomie stałym a niektóre na zmiennym. Te na zmiennym są różne na przestrzeni miesięcy i trzeba umieć je prognozować. Zestawienie raportu sprzedaży lub analiza przychodów w ostatnim okresie to dane, które wyciągniesz z systemu POS

Na podstawie prognoz dowiesz się, w których miesiącach zarobiłeś więcej/mniej i jak długi jest Twój sezon. Miesiące, w których zarobiłeś więcej – będą Twoją skarbonką na gorsze dni. Nadwyżkę możesz przeznaczyć też na inwestycje lub pracowników sezonowych, których zatrudnisz w bardziej obłożonych miesiącach. Musisz znać te liczby. Bez zestawienia ich na papierze to jak brodzenie małego dziecka z zawiązanymi oczami.

Unikaj zobowiązań

Bardzo niebezpieczne jest zaciąganie kredytu na spłatę długów. Zaciąganie zobowiązań w bankach powinieneś wykorzystywać tylko na nowe inwestycje. Jeżeli już do takiej dojdzie to szansę na terminową spłatę kredytu podpowie Ci statystyka wydatków, którą znajdziesz na przykład w oprogramowaniu dla gastronomii

Zarządzaj towarami

Trudna do realizacji kontrola nad towarami może przynieść w dłuższej perspektywie spore oszczędności. Po pierwsze wiedza, ile towaru potrzeba na wyprodukowanie dań oraz jak duże są straty (rozchody, zepsute jedzenie, zwrócone posiłki, nie sprzedane, wynoszone) – daje zastrzyk oszczędności.
Niestety praca związana z kontrolą magazynową wiąże się wyrzeczeniami:
– musisz pilnować dokumentów (zakupy, rozchody, sprzedaż)
– musisz wykonywać inwentaryzacje

Na rynku pomocne stają się rozwiązania typu POS (program dla restauracji), które w wielu aspektach wyręczają Cię z nudnego przeliczania. Dzieje się to przez automatyczną sprzedaż, automatyczne zejście ze stanu np. za pomocą receptury, podpowiedzi, ile towarów powinno być na stanie, wskazówki, które faktury są nieopłacone u dostawców.

Każdy powinien wiedzieć w jakich cenach zamawia produkty i jak zmieniają się ceny towarów na przestrzeni czasu. Manager musi mieć świadomość towarów zalegających na magazynie. Wiedza co psuje się szybko psuje i gdzie pojawia się kradzież to korzyść natychmiastowa.

Pamiętaj, że kryzys przepływów pieniężnych pogarsza się każdego miesiąca, jeżeli jest stale ignorowany. Już rutynowe zestawienie przepływów poprawia planowanie i podejmowanie decyzji. Właściciele restauracji, którzy mają stały wgląd w zarobki i koszty łatwiej podejmują decyzje. Bez problemu zdają sobie sprawę, kiedy mogą kogoś zatrudnić, kiedy jest szansa na dodatkowe inwestycje a kiedy należy zmienić ceny i pozycje w karcie menu. Nie mają problemów z terminowym wypłacaniem wynagrodzeń co wpływa także na samopoczucie pracowników restauracji