Kończą się czasy, kiedy biznes prowadzi się na podstawie obserwacji i własnych przekonań. Subiektywna ocena może zatrzymać nas w miejscu, z którego bez wartościowej wiedzy i narzędzi ciężko się wydostać. System POS Ristorio to narzędzie dzięki któremu mamy świadomość jak istotne są narzędzia analizy w gastronomii

Narzędzia analizy w gastronomii

Wbrew pozorom ta zasada nie dotyczy jedynie dużych korporacji czy firm prowadzących dużą działalność. To właśnie niewielki biznes jest doskonałym polem do analizy faktycznych danych i świadomego podejmowania decyzji o jego zmianach.

Bo, jak wspomniał ostatnio znany gliwicki restaurator – nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Kiedy jest dobrze nasza czujność jest uśpiona i niełatwo reagować nagle na przeciwności losu, jak pojawienie się konkurencji za rogiem, które mogą pociągnąć nasz biznes znacznie w dół.

Jak więc kontrolować nasz biznes, żeby pozbyć się subiektywizmu?

Przede wszystkim analizować fakty i liczby.

-Jaka liczba gości odwiedza naszą restaurację dziennie?

-Jakie są średnie wartości rachunków?

-Jakie pozycje sprzedają się najlepiej, a jakie nie sprzedają się w ogóle?

-Którego kelnera można nagrodzić za wydajność?

Takie źródło informacji z pewnością pozwoli nam uzyskać wiedzę niezbędną do podejmowania właściwych decyzji oraz szybkiej reakcji na spadek sprzedaży.

Jak poznać liczby?

W zależności od sposobu rejestracji sprzedaży możemy np. otrzymane dane z kasy fiskalnej wprowadzać do arkusza kalkulacyjnego. Możemy także zdecydować się na  wdrożenie programu dla restauracji, dzięki któremu będziemy mieli wgląd do szczegółowych raportów, informacji dotyczących m.in.: sposobu płatności, wartości sprzedaży (np do koncesji) lokalizacji zawartej transakcji, nazwy- klienta itp.

W czym jeszcze nam pomogą liczby?

Jeśli mamy względne zaufanie do naszego zespołu nie musimy być niewolnikiem naszego lokalu i bezustannie spędzać w nim czas. Nawet jeśli prowadzenie lokalu jest naszą pasją musimy pamiętać, że nawet pasja, której poświęcamy zbyt dużo czasu staje się męcząca, a zmęczenie zabija kreatywność. Trudno jednak odpoczywać z przekonaniem, że bez naszej kontroli biznes nie będzie działał tak jak powinien.

Warto więc mieć pod ręką wgląd w aktualny stan lokalu niekoniecznie za pomocą kamer, bo mogą nam zrobić wrogów z najlepszych pracowników,  przynajmniej za pomocą dostępu do danych sprzedaży, np. przez przeglądarkę internetową. Pamiętać przy tym należy, że nie tyle sama kontrola powoduje dyscyplinę wśród załogi, ile jej świadomość.

Możliwość sprawdzenia realizacji zamówień czy aktualnej sprzedaży w sposób mobilny (na telefonie czy komputerze) w trakcie opieki nad chorym dzieckiem, w kolejce w urzędzie czy na hamaku na Malediwach pozwala z większym spokojem pogodzić ze sobą kilka obowiązków, w tym obowiązek odpoczynku…