Muzyka dla restauracji lub kawiarni to element, który buduje odpowiedni klimat i atmosferę w lokalu. Przed otwarciem działalności nie zdajemy sobie sprawy, że aby móc legalnie dzielić się naszą ulubioną playlistą, musimy zwrócić się do odpowiednich instytucji. Problem pojawia się w momencie, kiedy Twój lokal odwiedzają przedstawiciele stowarzyszenia ZAiKS, a później ZPAV, SAWP, STOART…Kogo reprezentują i na jakiej podstawie pobierają opłaty? Czy można dobrowolnie je ominąć?

system pos

W skrócie o stowarzyszeniach

– ZAIKS to Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych;

– ZPAV to Związek Producentów Audio-Video;

– SAWP to Stowarzyszenie Artystów i Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych

– Związek Artystów Wykonawców to STOART.

Głównym celem stowarzyszeń jest ochrona praw autorskich oraz zarządzanie nimi w imieniu artystów. Stowarzyszenia reprezentują ich interesy udzielając zezwoleń innym użytkownikom (takim jak właściciele lokali na odtwarzanie ich utworów). W imieniu zrzeszonych artystów inkasują należne im wynagrodzenie. Aby móc swobodnie odtwarzać muzykę musimy zatem uiścić opłaty każdemu z powyższych stowarzyszeń dlatego, że każdy związek zrzesza inne podmioty.

Ile kosztuje muzyka dla restauracji?

Wysokość opłat licencyjnych uzależniona jest od wielkości miasta, charakteru lokalu, powierzchni oraz ilości miejsc przeznaczonych dla Twoich gości. 

Dla przykładu w mieście Katowice, Poznań, Sopot, liczących ponad 300 tys. mieszkańców, miesięcznie zapłacimy:

*ZAiKS

20 miejsc – 86, 27 zł + 1,73 zł (za każde kolejne miejsce)

50 miejsc – 187, 07 zł + 2,08 zł

100 miejsc – 291,05 zł + 1,66 zł

*SAWP

20 miejsc – 193, 81zł + 3,91zł (każde kolejne miejsce)

50 miejsc – 420,25 zł+ 4,68 zł

100 miejsc – 653,84 zł + 3,74 zł

W tym miejscu sprawdzicie jeszcze cennik szczegółowy dla ZAiKS dla ZPAV a tutaj ceny STOART .

Darmowa muzyka dla restauracji. Czy mogę uniknąć opłat?

Doliczenie kosztów związanych z odtwarzaniem muzyki często okazuje się być sporą sumą, zważywszy na inne, bieżące wydatki lokalu. Postanowiliśmy zapytać eksperta – adw. Dariusza Maruszaka – czy istnieje możliwość uniknięcia takich zobowiązań.

Przyjmujemy założenie, że każdy chciałby być nagradzany za swoją pracę i tym samym powinniśmy nagradzać pracę innych. Często spotykane jest, że z różnych przyczyn przedsiębiorca nie zdoła uiścić tych należności. Byłoby to oczywiście złamanie przepisów m.in. ustawy o prawie autorskim i na ich podstawie związki mogą wystąpić na drogę sądową celem dochodzenia swoich praw, czyli zapłaty zaległego abonamentu. Mało tego, mogą to uczynić nawet do 5 lat wstecz. Jednak tu pojawia się kwestia udowodnienia przez związki faktu, że muzyka była odtwarzana przez ten czas w lokalu, a właściciel czerpał z tego dodatkowe korzyści. Bo podkreślić należy, że opłaty mogą być pobierane tylko od właściciela takiej działalności, której odtwarzanie muzyki przynosi wymierne korzyści, np. zwiększa liczbę klientów.”Uważaj na to co puszcza Twoja obsługa!

Pamiętajcie, że odtwarzanie muzyki z kanałów takich jak: Spotify czy Youtube w celach komercyjnych jest zabronione (licencje nooncommercial use only). Więcej informacji na ten temat możecie przeczytać tutaj i tutaj

W ogólnych warunkach korzystania z serwisu youtube również widoczny jest zapis – „użytkownik zobowiązuje się, iż nie będzie kopiować, powielać, dystrybuować, przekazywać, nadawać, wyświetlać, sprzedawać, licencjonować ani wykorzystywać Treści w żaden inny sposób bez uzyskania uprzedniej pisemnej zgody YouTube lub odpowiednich licencjodawców Treści.” Idąc dalej Zaiks stwierdza, że „„Wykorzystanie muzyki wprost z Internetu jest naruszeniem praw autorskich i pokrewnych. Podobnie, „odbiór” z komputera (utworów, artystycznych wykonań, fonogramów) w takich miejscach, gdzie przebywają klienci (restauracji, pubie, sklepie, hotelu itp.), nie korzysta z ustawowego zwolnienia, a jest objęte licencjonowaniem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi”. 

ebook restauracje

Legalna muzyka w lokalu

Muzyka dla restauracji nie jest zatem taka oczywista jakby się wydawało. Lokale nie zdają sobie sprawy do jakich konsekwencji może doprowadzić nielegalne odtwarzanie muzyki w celach komercyjnych. Pracownicy powinni być uczuleni na to skąd i jak odtwarzana jest muzyka.

Czas na dobrą wiadomość…

Wychodząc naprzeciw lokalom gastronomicznym, w których muzyka dla restauracji stanowi tylko dodatek, w sieci powstały sklepy internetowe, które umożliwiają dostęp do muzyki niezależnej. W tego rodzaju sklepach możecie nabyć albumy CD, MP3 lub wykupić dostęp do radia z muzyką, która zwolniona jest ze wszystkich czterech wyżej wymienionych opłat.

Dlaczego muzyka jest wolna od opłat?

„Pamiętajmy, że stowarzyszenia mogą pobierać opłaty tylko od tych podmiotów, które odtwarzają utwory twórców mających umowę z danym stowarzyszeniem. W praktyce wymienione cztery związki są największe w Polsce i reprezentują lwią część twórców, ale  nie oznacza to, że nie istnieją artyści, którzy pobierają wynagrodzenie za odtwarzanie ich utworów bez czyjegoś pośrednictwa lub na podstawie oddzielnych licencji.”
 Jeżeli w Twoim lokalu nie masz potrzeby odtwarzać utworów popularnych twórców, warto zainteresować się ofertą sklepów, które posiadają wyłączne prawa autorskie do utworów muzycznych lub mają w ofercie utwory udostępniane na podstawie licencji Creative Commons (Pozwalają one udzielić praw do korzystania z utworu bez konieczności zgody właściciela praw autorskich)

Kontrola Zaiks i co dalej?

Po skorzystaniu z oferty sklepów internetowych z muzyką, otrzymasz licencję na odtwarzanie w swoim lokalu zakupionych utworów, która jest obowiązkowym dokumentem przy ewentualnej kontroli którejś z organizacji. Dobrym pomysłem jest zatrzymanie w lokalu dowodu zakupu utworu cyfrowego lub CD wraz z oryginalnym nośnikiem.

Dzięki takim rozwiązaniom możecie trochę zaoszczędzić, a przy okazji znaleźć playlisty, które powstały z myślą o różnych rodzajach działalności. Pamiętajcie jednak, że dobrze prosperujący lokal nie powinien mieć jednak problemów z opłacaniem jakichkolwiek z wyżej wymienionych stowarzyszeń

Muzyka dla restauracji a darmowe i odpłatne serwisy

Podsyłamy kilka serwisów w których możecie zaopatrzyć się w muzykę do Waszego lokalu:

  1. http://aprmedia.pl – odpłatny/testowy
  2. https://8tracks.com/explore/restauranthttp – nieodpłatny
  3. https://www.deezer.com/pl/album/7273953 – nieodpłatny
  4. https://www.audioblocks.com/royalty-free-audio/cafe+restaurant+background+music – nieodpłatny
  5. https://www.melodypods.com/royalty-free-in-store/background-music-for-cafes.html – nieodpłatny
  6. https://www.akmmusic.co.uk/music-for-cafes-restaurants – odpłatny
  7. https://www.soundtrackyourbrand.com– odpłatny
  8. https://licensing.jamendo.com – odpłatny
  9. http://www.moodmedia.pl/mood-mix/ – odpłatny