Menu w restauracji. Jak powinno być ułożone? Co powinno zawierać? Przed takimi dylematami stają zazwyczaj restauratorzy i menadżerowie lokali gastronomicznych próbując stworzyć idealne menu.

Menu to nie tylko wizytówka  lokalu,  jest także jednym z głównych elementów wpływających na wybór dań przez klienta

Wrażenia wizualne

To co powinno wyróżniać każde menu w restauracji to przede wszystkim jego przejrzystość i schludność. Wielkość karty dań, sposób rozmieszczenia pozycji, jak również sama ilość oraz opis oferowanych potraw powinny ułatwiać klientowi dokonanie wyboru. Dlatego zazwyczaj stosowanym rozwiązaniem jest podział karty na odrębne sekcje. Ponadto kategorie dań warto wyróżnić przy pomocy widocznych nagłówków. Podstawowe informacje, które muszą znaleźć się w tradycyjnym menu to przede wszystkim cena oraz krótka charakterystyka serwowanych dań.

Nie zapomnij o redagowaniu

Karta dań to nie tylko miejsce w którym przedstawiamy wyłącznie dania jakie lokal ma do zaoferowania, należy pamiętać także o tym w jakiej formie oddajemy ją w ręce klientowi.

Powinniśmy wziąć pod uwagę pisownię klasycznych dań. Chodzi o to aby klasycznej nazwy dania używać w sytuacji kiedy zachowana jest faktycznie oryginalna receptura i sposób przyrządzania. Pamiętajmy aby wybrać czcionki taką, która jest łatwo czytelna dla każdego klienta. Zwróćmy przy tym uwagę na błędy ortograficzne, gramatyczne i stylistyczne. Szczególnie wtedy gdy karta pisana jest w języku obcym. Dobrze jest aby w karcie znajdowała się informacja dotycząca dni oraz godzin otwarcia lokalu. Zdarza się że lokal gastronomiczny prowadzi dodatkową działalność (hotel, centrum biznesu itp.) warto o tym wspomnieć i na końcu karty umieścić informację o dodatkowej działalności w którym restauracja się znajduje. Nie zapomnijmy także o umieszczeniu logo i nazwy restauracji. Należy także umieścić imię i nazwisko szefa kuchni, ewentualnie właściciela.

Zachowaj kolejność

Prezentacja dań w karcie menu nie może być przypadkowa. Powinna odpowiadać kolejności spożywania potraw. Natomiast kolejne pozycje powinny być zgrupowane i wymienione w następującym porządku:

 1. przekąski zimne
 2. przekąski gorące
 3. pozycja „Szef kuchni poleca”
 4. zupy
 5. dania rybne
 6. dania z mięsa (cielęcego, wieprzowego, wołowego, baraniego)
 7. dania z drobiu
 8. dania z dziczyzny
 9. dania jarskie
 10. dodatki do dań głównych
 11. desery
 12. napoje gorące i chłodzące

W obrębie poszczególnych grup, dania porządkuje się według ceny od najtańszego do najdroższego. Podstawowym wymogiem jest również zamieszczenie gramatury serwowanego dania.

Podsumowując..

W trakcie tworzenia menu oprócz prezentacji samej oferty dań lokalu gastronomicznego warto zadbać także o inne aspekty:

– aby menu było czytelne i zwięzłe

(obszerne menu w restauracji w przypadku niedużego lokalu może świadczyć o tym, że przyrządzane potrawy mogą być nieświeże…)

– pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej kolejności dań w menu

– uwzględnijmy w kompozycji dań różne preferencje naszych gości

– dajmy możliwość samodzielnego aranżowania dań

– pozwólmy na dobór różnego rodzaju dodatków do dań

– dobrze jest aby w menu znajdowały się sugestie szefa kuchni lub dania dnia

Ważne jest również to aby na bieżąco weryfikować to co sprzedaje się najlepiej a to co jest rzadko kupowane wykluczyć z menu. Jeśli chcemy wprowadzić aktualizacje to nie zapominajmy o tym, że nie możemy tego zrobić ręcznie. Należy na nowo stworzyć całą kartę dań. Odręcznie pisane albo przekreślane będzie nieestetyczne i w efekcie będzie wyglądało mało profesjonalne i niewiarygodnie w oczach klientów.