Lokalizacja restauracji, kawiarni czy bistro ma ogromny wpływ na powodzenie biznesu. Zdarza się, że wizję naszego wymarzonego lokalu ogranicza dobór optymalnej przestrzeni. Nie można tego bagatelizować. Znamy świetne miejsca, które otwierając filię w złej lokalizacji W tym wpisie dowiesz się, na co warto zwrócić szczególną uwagę, podczas poszukiwań lokalu pod gastronomię.

Lokalizacja restauracji a okolica

Przyjęty koncept lokalu powinien ukierunkować nas na charakterystykę okolicy w której będą przebywać nasi potencjalni klienci. Jeśli planujesz otworzyć lokal z szybką obsługą, najlepsza lokalizacją będzie ruchliwa okolica, gdzie goście będą mogli szybko zrealizować zamówienie w drodze do pracy czy czekając na autobus. Bistra z obiadami sprawdzą się w okolicy biurowców, gdzie pracownicy mogą wyskoczyć na lunch. Z kolei jeśli chcesz aby Twoi goście spędzali więcej czasu w restauracji, pomyśl o okolicy w której będą mogli się zrelaksować i odpocząć. Nie warto takiej decyzji podejmować pod wpływem emocji. Nawet najbardziej ruchliwe miejsca w naszym mniemaniu mogą okazać się klapą jeżeli produkt będzie niedopasowany.

Poznaj bliżej otocznie konkurencyjne

Jeśli uda Ci się wybrać potencjalną lokalizację restauracji, warto przeprowadzić mały wywiad czy w pobliżu nie znajduje się lokal o podobny profilu oraz przekonać się czy nie sąsiaduje z miejscami (jak kościół czy szkoła), które mogłyby utrudnić uzyskanie koncesji na alkohol.

Lokal dostosowany pod gastronomię

Zanim podejmiesz decyzję o kupnie lub najmie lokalu, warto przeanalizować jego przestrzeń pod kątem wymogów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jeśli wcześniejszy najemca również prowadził lokal gastronomiczny, z pewnością będzie Ci łatwiej odpowiednio zagospodarować przestrzeń. Pamiętaj jednak, że nie daje Ci to żadnej gwarancji. Uważnie przyjrzyj się układowi miejsca, aby znalazła się w nim odpowiednia liczba pomieszczeń tj. szatnia, wc dla personelu, odpowiedni wyciąg w kuchni i inne.

Dodatkowe atuty

Z pewnością dodatkowym autem każdego lokalu jest witryna, dzięki której Twój lokal będzie bardziej widoczny i zwróci uwagę przypadkowych przechodniów. Z kolei możliwość zaaranżowania ogródka, przyciągnie letnich spacerowiczów, a dodatkowo da Ci szansę obsłużyć większą ilość gości. Parking, który umożliwi gościom swobodny dojazd do Twojej restauracji, to kolejny aspekt, który pozytywnie wpłynie na rozwój Twojej restauracji.

Zapewnienie bezpieczeństwa klientom

Decydując się na lokal warto pamiętać o bardzo ważnej kwestii – o  zapewnieniu bezpieczeństwa klientom, pracownikom oraz swojemu mieniu. Dobrze jest uprzednio sprawdzić czy okolica jest bezpieczna zarówno w dzień, jak i wieczorem. Powinniśmy zadbać także o zabezpieczenia i dojazd na wypadek pożaru czy innego nagłego wypadku.