Obecnie rynek gastronomiczny w Polsce jest bardzo dynamiczny a konkurencji przybywa. To czy lokal będzie cieszył się popularnością i przyciągał gości zależy przede wszystkim od restauratora. Spróbujemy podpowiedzieć jak wygląda konkurencja w restauracjach,  jak wyróżnić się i o co zadbać aby utrzymać przewagę na lokalnym rynku

Koncepcja lokalu

Dobra restauracja pachnie świeżym jedzeniem. To otwiera apetyt, sprawia, że klient ma ochotę zostać na dłużej. Warto zadbać o produkty od lokalnych dostawców dzięki czemu kuchnia może się wyróżnić. Bez względu na to jaką kuchnię chcemy serwować wprowadzanie nowych dań, odświeżanie menu, przyniesie do lokalu powiew świeżości i urozmaici usługi, a to klienci cenią najbardziej. Ponadto klienci lubią wszelkie oferty specjalne i promocje. Dlatego warto pomyśleć o różnego typu zniżkach np. studenckich, bądź promocjach obejmujących rabaty i gratisy. Goście lubią być traktowani indywidualnie, dlatego ciekawym pomysłem są także programy lojalnościowe dla stałych klientów. Nie bójmy się specjalnych cen w porach lunchowych. To często one przyciągają pierwszych stałych klientów, którzy później przychodzą z rodzinami.

Przestronny lokal z ciekawym wystrojem to nie wszystko. Liczy się głównie oryginalność oraz wyjątkowość. Trzeba pamiętać, że gości restauracji przyciągają inni ludzie, świeże zapachy, kolory, wyposażenie sali, dekoracje. Bardzo istotnym elementem jest także muzyka, bowiem źle dobrana może nawet odstraszać. Świetnie radzą sobie ostatnio lokale mocno profilowane – dla rodziców z dziećmi czy nawet właścicieli kotów, bo choć grupa docelowa nieco mniejsza to jednak bardzo łatwo się promuje. Pamiętaj o płatności kartą – dziś już właściwie nikt nie spodziewa się, że rachunek płaci się tylko gotówką. Nieźle wyglądają również nowe technologie w rękach obsługi lub przy samej ladzie. Mobilny tablet obok drukarki fiskalnej lub u kelnera budzi zainteresowanie a wiadomość, że Twoje zamówienie od razu „ląduje” na wyświetlaczu w kuchni tylko utwierdza Cię w przekonaniu o szybszym przygotowaniu

Daj o sobie znać klientom

Coraz więcej klientów przed odwiedzeniem restauracji wyszukuje opinie o lokalu w sieci. Mówi się, że najlepszą reklamą w branży gastronomicznej jest pyszne jedzenie i miła obsługa, dlatego aby powiększyć grono zadowolonych klientów dobrze jest promować swój lokal. Warto więc wesprzeć promocję marki restaurację i zdecydować się na stworzenie strony www – koniecznie zgodnej z panującym trendem i klimatem lokalu. Chodzi nam przecież o to aby budować dobre relacje z klientami, chcemy wzbudzić ich zaufanie. Dzięki obecności w Internecie zadbamy o świadomość marki i podniesiemy jej wiarygodność. Chcąc stworzyć stronę warto pomyśleć także o dostosowaniu jej pod urządzenia mobilne. Dzięki temu każdy gość będzie miał dostęp do naszych usług w smartfonie czy tablecie. Stworzenie swojego miejsca w sieci zapewni większe zaangażowanie potencjalnych klientów. Oprócz strony internetowej dobrze jest zaistnieć także w mediach społecznościowych takich jak InstagramFacebook, Twitter, Google. Można zacząć od stworzenia fanpage’a na facebooku gdzie będziemy mogli publikować informacje na temat organizowanych wydarzeń i dań dnia w naszej restauracji. To trochę jak roznoszenie codziennie ulotek bez wstawania od komputera.

Oferuj coś więcej

Chcąc konkurować z innymi lokalami dobrze jest analizować i badać potrzeby konsumentów. Możemy wykorzystać do tego wiedzę z nowoczesnych systemów. Jak długo goście spędzają u nas czas? co najczęściej jedzą? jakie rachunki zostawiają? W których godzinach mamy więcej zajętych stolików a w których mniej? Spróbujmy zaoferować coś więcej, chociażby rozszerzając bazę oferowanych usług w lokalu, możliwości rezerwacji lub zamówień on-line.