Od 2016 roku pojawiają się pytania dotyczących rejestracji urządzeń fiskalnych (kasa online), które będą przesyłały informacje podatkowe do Centralnego Repozytorium Kas podległego Ministerstwu Finansów. Przepisy pierwotnie miały wejść w życie 1.01.2017 roku.
Co wiemy o tej reformie i jakie jest stanowisko producentów urządzeń?
Wielu właścicieli restauracji stara się odpowiedzieć na pytania:
-Czym jest kasa online?
-Kasa online od kiedy?
-Ile będą kosztowały kasy online?
-Czy konieczna będzie wymiana starych kas?
-Jak przygotować się na wejście nowych przepisów?
Przedstawiamy najnowsze informacje w artykule „Kasa online” poświęconym nowym przepisom i oficjalnym stanowiskiem producentów urządzeń fiskalnych (stan na 17.01.2019)
Czym jest planowana kasa online i jakie mają być cechy tego urządzenia?
Kasa online ma na celu transfer za pośrednictwem internetu dokumentów takich jak: e-paragon, raport fiskalny, dobowy i faktur do centralnego systemu informatycznego (Centralnego Repozytorium Kas) prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową. Oprócz tego, kasy fiskalne online będą emitowały też papierową wersję paragonu na żądanie.
Urządzenia w zamyśle Ministerstwa Finansów mają różnić się od tych stosowanych obecnie głownie modułem komunikacji z repozytorium fiskusa. Będą miały sprzętowe szyfrowanie danych a wysyłane dane będą przyporządkowane do danej kasy na podstawie numeru ewidencyjnego urządzenia. Dodatkowo kasa, podobnie jak obecnie transakcje zapisywać będzie w wewnętrznej kopii elektronicznej na karcie pamięci.
Do wprowadzenia kas online niezbędne są dwie zmiany: nowelizacja ustawy o VAT i wprowadzenie w życie rozporządzenia ministra przedsiębiorczości i technologii w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz.U. z 2018 r. poz. 1206). Rozporządzenie zostało już wydane i obowiązuje od lipca 2018 ale prace nad nowelizacją Ustawy o VAT utknęły w Komisji finansów publicznych i niewiele wskazuje na to że przed wyborami nowela ujrzy światło dzienne.
Kasa online a producenci urządzeń fiskalnych
Tymczasem niektórzy producenci prześcigają się w promocjach i promesach na zakup kas online.
Na stronie firmy Elzab możemy dowiedzieć się, że producent jest gotowy na sprzedaż tzw. „Kas online ready”. Proponuje zakup urządzenia, którego modernizacja w przyszłości nie przekroczy 200 PLN. Zapewnia tym samym, że urządzenie zakupione przed wejściem przepisów będzie dostosowane do nowych wymogów w dowolnym wybranym przez użytkownika momencie.
Więcej informacji na temat kas online i modernizacji możemy przeczytać bezpośrednio na stronie producenta: https://www.elzab.com.pl/pl/strefa-dla-klienta/kasy-online
Novitus, powiązany zresztą kapitałowo z Elzab, wprowadził dla swoich klientów możliwość rejestracji i pobrania tzw. Promesy Novitus On-Line ready – dokumentu wyjaśniającego działanie programu i przewodnika co należy zrobić, żeby przygotować się na reformę.
Więcej informacji na temat urządzeń online Novitus: https://online.novitus.pl/vademecum
Tymczasem, jak informuje Posnet, wiodący producent kas fiskalnych na swojej stornie internetowej:
„Obecnie z powodu braku finalnych aktów prawnych nie ma możliwości sprzedaży kas online! – Kasy online to obecnie najgorętszy temat w branży fiskalnej. Niestety, ciągle nie ma finalnych aktów prawnych dotyczących ich funkcjonowania. Żaden producent/importer nie otrzymał jeszcze decyzji Głównego Urzędu Miar dopuszczającej urządzenie online do sprzedaży. W związku z tym pytania, niejasności, ale też nieprawdziwe informacje odnośnie tego zagadnienia rosną lawinowo, a podatnicy często są wprowadzani w błąd i kierowani w stronę urządzeń, które ze standardem online w rozumieniu Ustawodawcy nie mają nic wspólnego.”
W dalszej części producent podpowiada, kiedy nowe przepisy dotkną branżę gastronomiczną:
„Po pół roku od początku obowiązywania nowych przepisów: Związane z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania”
Posnet zadeklarował, że kasa fiskalna online, która zostanie wprowadzona do oferty, nie będzie droższa od obecnie sprzedawanych odpowiedników.
Wynika z tego, że na chwilę obecną nie ma na rynku dostępnych w sprzedaży kas spełniających warunki techniczne, które nadal opracowuje rząd.
Wygląda na to, że urządzenia będą musiały zostać wymienione w całości (nowy koszt dla właścicieli) ale jest o dobra wiadomość – najprawdopodobniej będzie można skorzystać z kwoty odliczenia od zakupu w wysokości do 700 pln netto.
Więcej informacji związanych z urządzeniami online producenta Posnet możemy przeczytać na stronie: https://www.posnet.com.pl/kasy-online
Reasumując temat kas online
Stan w którym znajduje się projekt i stanowiska producentów pozwalają dochodzić do wniosku, że:
Brak jest konkretnej daty wejścia nowych przepisów/urządzeń w życie. Obecnie mówi się o 1.01.2020 dla branży paliwowej i 30.06.2020 dla gastronomii i hoteli.
A. Nie jest jasne, czy obecnie wykorzystywane urządzenia będzie można poddać jakiejkolwiek modernizacji ze względu na zmiany w wymogach technicznych, które jeszcze nie są ostatecznie sprecyzowane
B. Nowe urządzenia będą w cenach zbliżonych do obecnych urządzeń
C. Każdy będzie mógł odliczyć maksymalnie do 700 PLN wartości nowego urządzenia
Kasa online od kiedy?
Aktualnie projekt nowelizacji Ustawy o VAT przebywa w Komisji Finansów Publicznych a kolejna planowana data wprowadzenia kas online dla branży gastronomicznej to 01.07.2020. Trudno powiedzieć czy jest to wiążący termin, ponieważ już kilkukrotnie był przesuwany. Więcej możesz przeczytać tutaj.