W dwóch częściach przygotowaliśmy dla Was kompletne wskazówki, które pomogą w podjęciu decyzji na jaki typ programu dla restauracji się zdecydować i co determinuje decyzję jaki system gastronomiczny wybrać

W dobie rewolucji technologicznej opierającej się na urządzeniach mobilnych, właściciele restauracji stoją przed niełatwym wyborem systemu sprzedażowego lub inaczej systemu typu POS (Point of Sale), który współpracuje z drukarką fiskalną. Wybór ten często pojawia się w momencie, kiedy duża ilość pieniędzy została zainwestowana w remont, pozwolenia, czynsz i czas przeznaczony na rekrutację pracowników. Jaki system gastronomiczny wybrać, żeby cena nie przerosła oczekiwań a program zawierał niezbędne funkcje?

Jaki system gastronomiczny wybrać i co jest najbardziej istotne?

  • Czy cena i funkcje powinny być jedynym kryterium wyboru?
  • A może warto zweryfikować opinie o dostawcy lub dowiedzieć się jak działa jego wsparcie?

Typ programu dla restauracji

Od tego musisz zacząć. Obecnie na rynku oferowane są nowoczesne mobilne systemy POS oraz klasyczne oprogramowanie, które instalowane jest na przeznaczonych do tego typu urządzeniach dotykowych, zazwyczaj innych niż tablet i telefon. Takie urządzenia zajmują niestety sporo miejsca, potrzebują kilku kabli do podłączenia i wymagają długiego szkolenia z użytkowania programu.

Na rynku masz więc wybór pomiędzy:

  • Mobilnymi systemami POS na urządzenia takie jak telefon i tablet
  • Klasycznymi systemami POS na komputery z ekranami dotykowymi

Aktualnie obserwujemy trend odchodzenia od klasycznych systemów POS, których serwisanci instalują na miejscu bazy danych, konfigurują sprzęt i szkolą obsługę z użytkowania. Trwa to długo, jest dosyć kosztowne a w przypadku awarii jedynym ratunkiem jest przyjazd na miejsce firmy instalującej program i sprzęt. Coraz większa popularność i dostępność usług chmurowych sprawia, że większym zainteresowaniem cieszą się aplikacje, które możemy pobrać przez internet, zainstalować na tablecie i samodzielnie skonfigurować bez pomocy producenta czy serwisu.

Cena systemu typu POS.

Ceny systemów POS na rynku są bardzo różne a różnorodność wariantów licencji tak duża, że trudno podjąć decyzję, który będzie najbardziej odpowiedni. Przed podjęciem decyzji należy zwrócić uwagę na pułapki i haczyki, których zignorowanie może podnieść ostateczną cenę systemu albo zmienić pracę w koszmar.

Na cenę oprogramowania może mieć wpływ:

  1. Ilości urządzeń, z których możesz korzystać (stanowiska, drukarki, KDS)
  2. Ilości użytkowników, których możesz dodać do systemu
  3. Ilości transakcji, które możesz wykonać w systemie w danymi czasie (np. miesięcznie)
  4. Ilość funkcji, z których możesz korzystać

Ceny systemów do obsługi jednego lokalu wahają się od  29 pln do kilkuset zł netto miesięcznie dla systemów mobilnych i od kilku do kilkunastu tysięcy zł za licencje na klasyczny system POS. Zależy to od ilości urządzeń, limitu transakcji, wyboru funkcjonalności, modułów lub użytkowników.

W kolejnym artykule (jaki program dla restauracji wybrać?) opiszemy na jakie jeszcze elementy warto zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania