Tymczasowość pracy to jedna z najbardziej charakterystycznych cech rynku gastronomicznego. Czy istnieje na świecie właściciel restauracji lub kawiarni, który choć raz nie musiał się zmierzyć z negatywnymi konsekwencjami tego zjawiska? Poniżej prezentujemy kilka rad, które mogą Ci pomóc Ci w odpowiedzi na pytanie: Jak zmotywować pracownika, tak by czas, który spędzi w Twoim lokalu, choć krótki, był efektywny dla obu stron.

1. Poznaj jego cele.

Musisz wiedzieć, jakie Twój pracownik ma cele, do czego dąży, co chce osiągnąć — zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie. Wiedząc, do czego dąży i jakie ma ambicje, łatwiej dopasujesz do niego obowiązki, które będą stanowić element jego ścieżki rozwoju. Jeśli pracownik będzie przekonany, że praca, którą u Ciebie otrzymał, przybliża go do realizacji jego własnych celów, to będzie ją wykonywał z większą motywacją.

2. Wybadaj jego potrzeby.

Zwykła rozmowa o jego bliskich — rodzinie i przyjaciołach — oraz ich wspólnych potrzebach może bardzo pomóc. Warto pamiętać, że wielu z nas nie potrafi nazwać swoich potrzeb — często są one wręcz nieuświadomione. Dlatego nie musisz pytać wprost, ale staraj się wychwycić to, co istnieje między wierszami. Być może pewne z tych potrzeb możesz pomóc mu zaspokoić. Pomoc w tym zakresie, z dużym prawdopodobieństwem, nie pozostanie niezauważona.

3. Zadbaj o klarowne warunki współpracy.

Podczas pierwszej rozmowy z pracownikiem zatrudnionym na krótki czas, należy jasno określić warunki współpracy (szczególnie te finansowe) tak, aby pracownik był w pełni świadomy i zadowolony z propozycji finansowej, jaką mu składasz. Powinien on dokładnie rozumieć, w jaki sposób będzie wynagradzany za swoją pracę. Jak najbardziej wskazane jest premiowanie za dodatkowe starania, choć niekoniecznie musi to być nagroda finansowa. Do dyspozycji masz przecież całą gamę możliwości np.: bilety na koncert czy zniżki na produkty z oferty Twojego lokalu.

4. Zainteresuj się nim

Poznaj go, nie jako pracownika, ale jako człowieka. Rozmowa o tym, co Was łączy — wspólnych pasjach, doświadczeniach czy marzeniach — pozwoli na szybsze znalezienie wspólnego języka. Pamiętaj, że jeśli nawet zatrudnisz pracownika tylko na krótki okres, nie znaczy to wcale, że w przyszłości nie nawiążecie dłuższej współpracy. Jak powiedział John C. Maxwell, lider w dziedzinie przywództwa, jednym z podstawowych pytań, na które odpowiedź pragnie poznać pracownik, jest „Czy mnie lubisz?”. Trudno się zaangażować i podążać za kimś, jeśli nie mamy pewności czy nas lubi.

5. Zainspiruj go

Czasem robimy coś dla samej idei; dla frajdy z realizacji pomysłu. Zainspiruj pracownika do tego, by zrealizował jakiś projekt dla własnej przyjemności i z wewnętrznej ambicji. Pozwól mu na to. Ponadto postaraj się przekonać pracownika do swoich pomysłów. Pokaż, że Twoja firma jest innowacyjna i nowoczesna technologicznie oraz że nie boisz się wdrażać nowych rozwiązań .Jeśli zarazisz pracownika swoim pomysłem lub pozwolisz mu na realizację własnego, możesz mieć pewność, że będzie przychodził do pracy z lepszym nastawieniem.

Z tymi kilkoma poradami powinieneś sobie poradzić z motywacją każdego pracownika, a na dodatek możesz wiele zyskać w jego oczach. I na marginesie — w natłoku codziennych spraw, tych zawodowych i prywatnych, postaraj się znaleźć chwilę, by usiąść i zastanowić się nad tym, co motywuje Ciebie. Być może lepsza znajomość siebie, pomoże Ci zrozumieć Twojego pracownika, a ostatecznie i lepiej go zmotywować, nawet jeśli będziecie współpracować tylko przez chwilę.