Jak zatrudniać studentów i pracowników tymczasowych w gastronomii

Stworzenie zgranego zespołu pracowników to duże wyzwanie, z którym mierzą się właściciele gastronomii. Znaczną część obsługi w kawiarniach, barach czy restauracjach stanowią studenci, co nie zawsze ułatwia podejście do sprawy. Ponieważ z natury dorywczej pracy, dyspozycyjność studentów bywa ograniczona – podpowiadamy na co zwrócić uwagę szukając nowych pracowników i jak zatrzymać ich na dłużej.

Odpowiedz sobie na pytanie jakiej osoby szukasz

Kandydatów do pracy może być wiele. Jednak by efektywnie odnaleźć odpowiednią osobę, warto doprecyzować swoje oczekiwania i załączyć je w ogłoszeniu. Jednym z nich jest rodzaj zmian: szukasz osoby do porannych czy popołudniowych zmian? Jakie godziny obejmują zmiany? A może brakuje Ci personelu do obsługi w weekendy? Precyzując swoje oczekiwania możesz zaoszczędzić sporo czasu na dotarcie do osoby, którą właśnie poszukujesz.

Ogłaszaj się w miejscach gdzie przebywają studenci

Jeśli chcesz trafić do odpowiedniej grupy, ogłaszaj się w miejscach w których przebywają studenci. Zdecydowanie jednym z lepszych miejsc są social media i grupy na Facebooku (Np. Gastronomia Śląsk), które zrzeszają osoby uczące się. Na wielu uczelniach znajdują się również biura rekrutacyjne, które mogą Ci ułatwić dotarcie do studentów, publikując Twoje ogłoszenie.

Pamiętaj, że też jesteś oceniany

Wielu pracodawców zapomina o tym, że proces rekrutacji jest obustronną transakcją. Dlatego istotne jest abyś przygotował się wcześniej do rozmowy, zaznajomił się z CV kandydata, tak by móc zadawać odpowiednie pytania. Ponad to, warto na spotkaniu przedstawić strukturę firmy i charakterystykę pracy. Staraj się unikać rozmów w biegu i między telefonami. Nawet najmniej zobowiązujące rozmowy kwalifikacyjne powinny przebiegać w komfortowej atmosferze.

Grafik

Nawet jeśli pracownicy deklarują swoją dyspozycyjność – zadbaj o konkrety, by później nie zostać na lodzie. Poproś pracowników aby udostępniali Ci swój grafik i naświetlili jak układa im się tydzień. Pomimo, że wiele osób ceni sobie elastyczność w pracy w gastronomii to warto ułożyć sobie wstępy harmonogram, który pozwoli Ci zaplanować rozkład zmian. Ponad to zapytaj obsługę z wyprzedzeniem czy często wyjeżdżają, jak wygląda u nich okres świąteczny oraz co planują robić w wakacje.

Zapewnij benefity

Zadowolony pracownik to wydajny pracownik. Jeśli chcesz zatrzymać tymczasowych pracowników na dłużej – nie zapominaj o korzyściach jakie mogą od Ciebie otrzymać. Jednym z ważniejszych benefitów jest oferowanie posiłków pracowniczych podczas ich zmiany. Możesz również zaoferować stały rabat, wówczas Twój zespół chętnie będzie przyprowadzać swoich znajomych. Pamiętaj tylko aby jasno określić warunki z ich korzystania. Dobrym pomysłem jest zadbanie o spotkania firmowe na miarę Waszych potrzeb. Ludzie coraz częściej kierują się przy wyborze pracy nie tylko wynagrodzeniem, ale też przyjazną atmosferą.

Angażuj pracowników

Zachęcaj swoich pracowników do współtworzenia restauracji. Najważniejsze jest, aby rozumieli jaka jest idea lokalu i jakie niesie ze sobą wartości. Może ich to zachęcić do podsuwania Ci pomysłów na tworzenie wydarzeń i innych form promocji lokalu. Dziel się również swoimi planami i pytaj ich o opinię. Dzięki temu zwiększysz ich zaangażowanie w wykonywaną pracę. Poza tym Twoi młodzi pracownicy to najlepsze źródło wiedzy, dotyczącej ich pokolenia.

Rotacja pracowników w gastro świecie zdaje się być dużym utrapieniem dla wielu właścicieli. Jednak podchodząc świadomie do rekrutacji możesz zaoszczędzić sobie sporo czasu i nerwów. Co najważniejsze – odpowiednio dobierając kandydatów możesz stworzyć zgrany zespół, a to właśnie on często stanowi serce Twojego biznesu.

Jak zatrudniać pracowników w gastronomii

Dowiedz się więcej z naszych wpisów dotyczących pracowników gastronomii i zatrudnienia:

Zatrudnię pracownika restauracji 

Jak zmotywować pracownika

Co powinien wiedzieć kelner

Jak zatrudnić dobrego kucharza

Manager restauracji – kim jest i co powinien wiedzieć?