Jak promować restauracje w internecie?
Ilość użytkowników w popularnych mediach społecznościowych, sprawiła że to właśnie te kanały stały się świetnym obszarem do promocji lokalu gastronomicznego. Jeśli podejdziesz do tego świadomie i dołożysz odrobinę wysiłku, działania te mogą przynieść spektakularne efekty. Szczególnie kiedy właśnie rozkręcasz swój pierwszy lokal. Pomimo, że wiele lokali coraz częściej sięga po usługi agencji marketingowych specjalizujących się w gastronomii i social marketingu, to chcemy przedstawić Ci pewne sposoby, pomocne w samodzielnym kreowaniu profilu.
Jak promować restauracje w internecie i jak pozyskać klientów do restauracji? Zacznijmy od podstaw. Bez wątpienia każdy potrafi zarejestrować konto na Facebooku czy Instagramie. Nie wszyscy jednak pamiętają, że umieszczenie tam podstawowych informacji o restauracji, jest kluczem do odnalezienia lokalu na gastronomicznej mapie. Prawie 80% osób przed wizytą w restauracji sprawdza ją w internecie. Uzupełnij swój profil o adres lokalu, godziny otwarcia, telefon kontaktowy, stronę www. Na Facebook’u zadbaj również o opis profilu lokalu oraz umieść aktualne menu. Jeśli w Twoim mieście jest dużo turystów – załączenie menu w języku angielskim będzie dodatkowym atutem.
Pamiętaj również, aby nazwa użytkownika np. na Instagramie była możliwie najbardziej zbliżona do oryginalnej nazwy lokalu. Dzięki temu goście łatwiej odnajdą Twój profil w mediach społecznościowych i chętniej oznaczą Cię na zdjęciach.
FOTO: Zelter / Wusztzkarry
Treść
Profil restauracji w mediach społecznościowych tym samym stanowi wizytówkę lokalu. Ludzie jedzą oczami, dlatego to właśnie udostępnianie fotografii jest najlepszym sposobem, by przyciągnąć i rozbudzić apetyt potencjalnych gości. Stwórz swój unikatowy styl. Zwróć uwagę jak prezentuje się wystrój lokalu, wygląd menu oraz jacy goście odwiedzają Twój lokal najchętniej – To wszystko składa się na wizerunek i styl restauracji. Niech on będzie widoczny na Twoich zdjęciach – spójny, ciekawy i oddający klimat restauracji.
Postaw na jakość
W dobie #foodpornu coraz trudniej przebić się przez gastronomiczne treści. Dlatego warto postawić na jakość, a nie na ilość publikowanej treści. Podczas wykonywania zdjęć zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Na wielu profilach to właśnie gra światła nadaje ciekawy charakter zdjęciom. Wykaż się odrobiną kreatywności i poszukaj odpowiednich kadrów w zakątkach Twojego lokalu. Miejsce, które najlepiej wyraża charakter restauracji, może zamienić się w najlepsze tło do zdjęć. Możesz pójść w kierunku minimalizmu lub wykorzystać dekoracje i stworzyć spójną kompozycje. Skorzystaj z aplikacji, które pomogą Ci w szybkim i łatwy sposób podszlifować zdjęcia przed publikacją. Najbardziej popularne to: VSCO, Lightroom czy Tezza. Korzystając z gotowych filtrów możesz nadać im wyjątkowy charakter, dzięki czemu łatwiej będzie Ci utrzymać spójną kompozycję wszystkich zdjęć. Nie bój się eksperymentować, jednak przemyślany przekaz i konsekwencja w prowadzeniu profilu, to najlepsza strategia na promowanie swojej marki w sieci.
FOTO: souvlaki bar/ kubek w kubek
Jedzenie to nie wszystko
Postaw na różnorodność. Użytkownicy kochają zdjęcia jedzenia, jednak coraz chętniej przyciąga ich uwagę kulisy Waszej pracy. Przedstaw swoją załogę, niech nie krępują się pozować Ci do zdjęć. Fajnym urozmaiceniem są krótkie filmiki typu boomerang, hyperlaps czy loopsie. Dane wskazują, że czasem w kadrze wystarczy umieścić fragment osoby, a atrakcyjność zdjęcia znacząco wzrasta!
#Hashtagi
Hashtagi przy zdjęciach są bardzo pomocne w poszerzeniu zasięgu Twojego profilu. Ale i tu również liczy się jakość, nie ilość. Warto przy zdjęciach oznaczać lokalizację twojego miasta oraz zrobić mały przegląd jakie hashtagi są popularne w Twojej branży czy mieście.
Totalny must have wśród hashtagów to jednak stworzenie własnego, oryginalnego hashtagu, który będzie stanowić dopełnienie nazwy lokalu. Krótki i chwytliwy przekaz w social mediach, pomoże Ci w poszerzeniu rozpoznawalności marki.
FOTO:Synergia Opolska
Repost
Obserwuj, kto oznaczył Twój lokal na zdjęciu lub zameldował się w nim i nie bój się repostować. Ciekawe zdjęcia gości wykonane w Twoim lokalu to świetna treść do publikowania oraz najlepsza reklama! Dlatego ważne, aby goście z łatwością odnaleźli profil Twojej restauracji i załączyli wykreowany przez Ciebie hashtag .
Strona internetowa restauracji
Bardzo ważnym elementem promocji online są strony internetowe dla restauracji. Wielu gastronomów rzucając się w odmęty social media zapomina, że strona może być lokomotywą ściągającą nowe osoby do lokalu. Zastanów się przez chwilę jak często szukałeś restauracji za pomocą wujka google? Na pierwszy ogień to właśnie dobrze zoptymalizowana strona pojawia się pierwsza w wynikach. Podobnie jak mapa, wskazówki dojazdu, godziny otwarcia i karta menu. Nie każdy jest użytkownikiem facebooka czy instagrama pomimo ogromnej ilości użytkowników tych serwisów. Na stronie www możesz lepiej pozycjonować się we frazach np: śniadania Rzeszów, albo lunche Katowice, kuchnia azjatycka itd. Ilość lajków jest często niewspółmierna do ilości wejść/wizyt i sesji jakie generuje strona internetowa.
Te liczby mogą być wielokrotnie wyższe. Zagraniczni goście również częściej trafią do Was przez googla niż przez facebooka, bo ten podpowie im miejsce na podstawie frazy/katalogu i miejsca w którym się znajduje. Podobnie lokali za granicą szukamy My wszyscy. Jeżeli nie ma go w google to często szukamy w aplikacji np Tripadvisor.
Bądź online
Twoja aktywność w mediach społecznościowych nie powinna ograniczać się do publikowanych treści. Bądź online i reaguj na udostępniane zdjęcia w Twoim lokalu, odpowiadaj na komentarze, twórz promocje i konkursy oraz nawiązuj bliższe relacje z gośćmi 🙂
Pamiętaj, że w ostatecznym rozrachunku to jakość serwowanego jedzenia oraz pozytywne doświadczenia gości napędzają Twój sukces. Jednak aktualnie to właśnie Facebook i Instagram może pomóc Ci w przyciąganiu nowych osób i pozostaniu w kontakcie z obecnymi.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej jak promować restaurację w internecie, odwiedź naszą stronę promocja lokalu gastronomicznego