Jak będzie kształtować się nowa rzeczywistość w branży gastronomicznej?

5 zmian after COVID – Gastronomia zmiany 2021

Niedługo minie rok od kiedy diametralnie zmieniła się nasza rzeczywistość w wyniku pandemii. Podczas pierwszego lockdownu przewidywania, które mogłby być wyłącznie domysłami, stały się trendem, który na trwałe zmieni restauracje i zachowania konsumentów.

W wielu przypadkach pandemia jest szansą dla restauracji na wprowadzenie innowacji i znalezienie nowych, kreatywnych sposobów do promocji swojej marki. Oto pięć głównych zmian jakie nas czekają w post-covidowej rzeczywistości.

Komunikacja

Komunikacja od zawsze była istotnym elementem w budowaniu relacji i zaangażowania gości, aby rozwijać markę i zwiększać zyski ze sprzedaży. Obecnie wszystkie działania marketingowe przeniosły się do sieci ponieważ tam najwięcej czasu spędzają potencjalni odbiorcy, którzy też zmienili swoje nawyki w wyniku lockdownu. Przyciąganie uwagi na mediach społecznościowych, ulepszanie procesu i realizacji zamówień online to obecnie kluczowe aspekty, jakimi zajmuje się branża gastronomiczna. Skoro nie możemy przyjmować gości w lokalu, musimy zadbać o ich doświadczenia w procesie zamawiania. Dane wskazują, że dużo łatwiej i taniej jest zachęcić dotychczasowych gości, aby do nas wrócili niż pozyskiwać całkiem nowych. Dlatego coraz bardziej popularne będą programy lojalnościowe, w zupełnie innej formie niż przybijanie pieczątek. Restauracje muszą podwyższyć swoje kompetencje w zakresie pozyskiwania danych na temat swoich odbiorów, aby móc dopasować się do ich preferencji i zyskiwać przewagę na tle konkurencji.

Era cyfryzacji

Podobnie jak większość innych branż, restauracje doświadczyły szybkiego przyspieszenia cyfryzacji. Pandemia nauczyła nawet najbardziej opornych do korzystania z nowych rozwiązań technologicznych.

Restauracje nadal będą przechodzić i usprawniać proces składania zamówień online poprzez strony internetowe lub aplikacje. Coraz chętniej goście korzystają z kiosków do samodzielnego zamawiania, aby ograniczyć ich kontakt z pracownikami. Restauratorzy muszą nabyć nowych kompetencji, które już nie dotyczą wyłącznie obsługi gości w lokalu, ale obsługi gości w świecie online. Proces i forma składania zamówienia przez klienta będzie mieć ogromny wpływ na sprzedaż. Poprawianie doświadczeń klienta, który stał się też użytkownikiem stanie się niezwykle ważne.

Cyfryzacja ruszy dalej do przodu, nawet kiedy restauracje zostaną ponownie otwarte. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, nadal będą popularne zamówienia na wynos, tak więc goście chętnie będą składać zamówienia online z wyprzedzeniem i odbierać posiłki  kiedy będą już gotowe. Dzięki temu oszczędzą czas, unikną dłużej ekspozycji w lokalu lub sytuacji, w której nie ma wolnego stolika.  Podobnie sytuacja ma się do składania rezerwacji w lokalu. Goście częściej będą planować wyjścia do restauracji, aby zagwarantować sobie miejsce przy stoliku. System do składania rezerwacji online, będzie kolejnym trendem, który wpisze się w działalność wielu restauracji.

Menu

Znaczna większość restauracji musiało wyjść ze swojej kulinarnej strefy komfortu i zmodyfikować menu, które będzie lepiej dopasowane nie tylko do dań na wynos, ale też dające odpowiedź na potrzeb klientów. Aby ograniczyć również koszty zatowarowania – restauracje postawiły na krótkie menu oraz sezonowe i lokalne produkty. Ten trend zdecydowanie utrzyma się dłużej, a ponowne otwarcie restauracji sprawi, że restauracje w swojej ofercie będą mieć menu serwowane na miejscu i osobne –  w dostawie. Restauratorzy będą musieli bacznie obserwować jakie są preferencje gości, zachowując się przy tym elastycznie i nie bojąc się  eksperymentować Przeczytaj więcej w arytkule – menu w restauracji jak powinno wyglądać.

W czasie pandemii można było zaobserwować większe zapotrzebowanie na comfort food czyli dania proste, niedrogie i przez większość uwielbiane. Goście zamawiając dania do domu dużo chętnie wybierają pozycje takie jak pizza, burgery czy określane jako street food. Chcą mieć pewność, że zamówione dania zaspokoją ich “smaka”. Wiele restauracji, które dotychczas serwowały dania typu finedine musiały całkowicie zmienić menu, aby dostosować się do sprzedaży w dowozie. Popularne dania, ale wykonane z wyselekcjonowanych składników okazały się strzałem w dziesiątkę. Pomimo zniesienia obostrzeń lokale nadal powinny świadczyć usługi w dostawie, a to wymusi na restauratorach na modyfikacji swojej karty, która będzie krótsza oraz adekwatna do serwowania w restauracji i/lub w dostawie. Dzięki temu goście będą mogli spróbować nowych smaków w restauracji, a wybierać w innych pozycjach, które serwowane są w dostawie.

Oferta restauracji również ulegnie zmianie, dając gościom możliwość zamówienia gotowych produktów w sklepach internetowych. Badanie Zagat wykazało, że 38% konsumentów zamawia nietradycyjne produkty, a 59% konsumentów będzie nadal to robić po pandemii. Restauracje, które wprowadzają innowacje w swojej ofercie i tworzą sklepy, mogą dotrzeć do nowej grupy klientów, którzy mogą zamawiać produkty z restauracji nawet w całej Polsce.

Mniejsza sala, większe kuchnia

Ponieważ coraz więcej gości wybiera opcję w dostawie, restauracje będą musiały zmienić swoje wnętrza. Wytyczne dotyczące dystansu społecznego prawdopodobnie będą obowiązywać przez dłuższy czas co w konsekwencji sprawi, że wiele restauracji wprowadzi trwałe zmiany w liczbie osób, które mogą jednocześnie przyjąć. Trend jaki pojawi się w gastronomii wraz z nowo powstającymi lokalami będzie stawiał na mniejsze sale dla gości, a większe zaplecze kuchenne, tak aby sprostać realizacji zamówień zarówno w lokalu jak i w dowozie.”

Wszystkie ogólnoświatowe trendy pokazują, że restauracje, które będą się otwierać w tzw. po pandemicznym czasie powinny być ukierunkowane na większe zaplecze – większe kuchnie, a mniejsze przestrzenie do przyjmowanie Gości, o czymś to świadczy, prawda? Miejmy nadzieję, że restauratorzy wraz z otwarciem drzwi do swoich lokali nie zrezygnują z rozwoju dowozów i wynosów, bo to by był dla nich… w dalszej perspektywie strzał w kolano.” – mówi Agnieszka Borek w wywiadzie dla Sukces Pisany Szminką.

Restauracje, które mają taką możliwość będą przekształcać ogródki na dodatkowe miejsca restauracyjne. Posiłki na świeżym powietrzu będą kluczowym czynnikiem przy ponownym otwarciu gastronomii. To, co dotychczas stanowiło element sezonowy, zamieni się w stałe wyposażenie restauracji. Gdy pogoda się ochładza, restauracje znajdą kreatywne rozwiązania, aby jak najdłużej umożliwić gościom posiłki na świeżym powietrzu.
Kolejnym trendem, który nie tyle wyłonił się w trakcie pandemii, ale jego popularność znacznie przyspieszyła są wirtualne restauracje, często zwane ghost lub dark kitchen, które swoją działalność opierają wyłącznie na dowozach. Takie restauracje dzięki ograniczeniu kosztów związanych z  prowadzeniem lokalnej restauracji, mogą oferować zamawiającym lepsze produkty – za mniejszą cenę.

Bezpieczeństwo

Restauracje zawsze musiały dbać o aspekty czystości, jednak dodatkowe restrykcje wymagają przyłożenia jeszcze więcej uwagi na nowe standardy dotyczące higieny i bezpieczeństwa. Badanie Zagat’s Future of Dining Study wykazało, że 3 na 4 gości uważa, że ​​obawa o zdrowie i bezpieczeństwo są dla nich największą przeszkodą przed osobistą wizytą w restauracji.

Klienci restauracji poszukują przejrzystych informacji o procedurach czystości, więc restauracje muszą przedstawić  wyraźny obraz, jakie podejmują ku temu działania. Goście zwracają uwagę na takie rzeczy  jak menu jednorazowego użytku, sztućce jednorazowe, potwierdzenie o zdezynfekowanych stolikach, stacje do dezynfekcji rąk oraz to czy pracownicy noszą maseczki. Kiedy goście zaczną odwiedzać restauracje, będą mieć tendencję do bacznego przyglądania się, jak podczas obsługi pracownicy stosują się do powyższych restrykcji.

Gastronomia zmiany 2021

Covid-19 pokazał, że restauracje nie mogą pozostać w stagnacji. Zawsze muszą szukać sposobów na unowocześnienie swoich usług, menu i doświadczeń klienta. Restauracje muszą być na bieżąco z tym, co jest ważne dla klientów i odpowiednio się do nich dostosowywać. Pomimo, że wdrażanie nowych rozwiązań może wiązać się z pewnymi kosztami to w post-covidowym świecie restauracji już nie stać na to, aby się nie zmieniać.