Gastronomia w czasie pandemii to zupełnie nowa rzeczywistość i utrudnienia dla banży
Okres lockdown’u to czas największych wyzwań w branży gastronomicznej. Dla wielu lokali zmierzenie się z ogromnymi ograniczeniami, okazało się barierą nie do przejścia. Jednak wiele miejsc, dzięki podjęciu aktywnych działań – udało się przetrwać ten trudny okres i przystosować się do nowych warunków pracy.
W okresie wakacyjnym znaczna część gości wróciła do nawyków sprzed pandemii i licznie zaczęli odwiedzać restauracje. Druga część społeczeństwa nadal zachowuje ostrożność i stara się unikać miejsc publicznych, preferując zamówienia w dostawie lub samodzielne przygotowywanie posiłków. Jednak napływające komunikaty wskazują na to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że pewne obostrzenia powrócą wraz z końcem wakacji. Ponieważ jedną falę mamy już za sobą, warto wyciągnąć z tego czasu wnioski, aby móc przygotować się na drugi etap obostrzeń.
Delivery
Podczas ograniczeń nałożonych na branżę gastronomiczną, cały świat foodie sprowadził się do zamówień w dostawie. Dzięki temu goście zaczęli eksplorować różne aplikacje do zamówień online oraz jako pierwsi mogli testować dostawy ze swoich ulubionych knajp, które do tej pory nie dostarczały posiłków. To sprawiło, że jedzenie na dowóz przestało kojarzyć się wyłącznie z pizzą czy szybkim fast foodem na ponaglający głód. Rynek delivery zapragnął dostarczać gościom równie ciekawych wrażeń, jak podczas wizyty w restauracji.
Jedno jest pewne: zamówienia w dostawie zostały na trwałe wpisane w ofertę wielu lokali i mogą stanowić nadrzędną wartość w przypadku nałożenia kolejnych obostrzeń. Jeśli w swoim lokalu prowadzisz sprzedaż z dowozem warto zweryfikować dotychczasową pracę i zadać sobie następujące pytania: Z jakimi problemami mierzy się moja restauracja w aspekcie dostawy? Czy sposób składania zamówień przez gości jest dla nich wygodny? Czy warto korzystać z aplikacji delivery czy uruchomić własną dostawę? Jak radzi sobie mój personel z obsługą zamówień online? Czy goście są zadowoleni z jakości dań w dostawie? Jak mogę lojalizować moich gości?
Gdy ilość zamówień w dostawie wzrasta, korzystanie wyłącznie z aplikacji delivery nie jest odpowiednim modelem dla restauracji, aby skalować zyski ze sprzedaży. Powszechnie wiadomo, że aplikacje delivery, takie jak UberEats, Wolt czy Pyszne.pl, pobierają blisko 30% prowizji za zamówienie. Wiele miejsc podjęło już w tym kierunku działania, uruchamiając własną stronę do zamówień online. W perspektywie długodystansowej wdrożenie systemu POS, który ma zintegrowaną stronę do zamówień online, pomaga lepiej zarządzać sprzedażą, zbierać dane o swoich klientach, a zyski ze sprzedaży zachowywać dla siebie.
System POS z zamówieniami online>> https://ristorio.com/sprzedaz-online-w-restauracji/
Wiem co jem
Goście aktualnie przykładają dużo większą wagę do aspektu zdrowia niż kiedykolwiek. Podczas kolejnych wizyt w restauracji będą konsekwentnie oceniać w jaki sposób restauracja stosuje się do zaleceń i dba o bezpieczeństwo zarówno gości jak i pracowników. To jednak nie jest związane wyłącznie z ogólnie rozumianą dezynfekcją stolików czy noszeniem maseczek. To co gości interesuje coraz bardziej to informacje na jakich produktach bazuje lokal oraz w jaki sposób przygotowywane są posiłki. Kulisy tego co dzieje się na kuchni to dobry kierunek komunikacji, by wzbudzić zaufanie gości, którzy szczególnie dbają o swoje zdrowie.
foto: InoWino
Pozostań w kontakcie
Po lockdown’ie lokale mogły wrócić do bezpośredniego kontaktu ze swoimi gośćmi. Jednak nie wszyscy w tym czasie dziarskim krokiem ruszyli na podbój restauracji, a w perspektywie kolejnych obostrzeń goście mogą znów podjąć decyzje o pozostaniu w domu. Dlatego też komunikacja w dobie świata online jest kluczowa, by podtrzymać zaangażowanie gości.
Aby odpowiednio przygotować się na kolejną falę, warto zaplanować działania, których celem jest podtrzymanie kontaktu z gośćmi i zachęcenie ich do składania zamówień online. Goście uwielbiają być doceniani za to, że wracają właśnie do Twojego lokalu. Dlatego budowanie relacji poprzez wdrażanie programów lojalnościowych czy ekstra dodatki do zamówień sprawią, że marka zostanie w głowach Twoich gości na dłużej. Jeśli korzystasz z własnej strony do zamówień online możesz przygotować ofertę specjalną dostępną tylko w dostawie. Pamiętaj, aby odpowiednio komunikować w jaki sposób goście mogą składać zamówienia i nagradzać ich za realizację zamówień bezpośrednio u Ciebie.
Gastronomia w czasie pandemii a nowe trendy
Nagłe zamknięcie wszystkich restauracji spowodowało, że pobudziły one w sobie nutę kreatywności i zainicjowały nowe rozwiązania. Wielu pomogą przetrwać trudny okres. Podczas gdy karty menu zostały skrócone, oferta lokali została poszerzona o produkty, które goście mogą zamówić i samodzielnie przygotować w domu. W promowanych produktach pojawiło się domowe pieczywo, różnego rodzaju pasty, sosy i przetwory, a nawet mięsa, które zostały odpowiednio wcześniej przygotowane. Ten trend bardzo przypadł do gustu gościom. Dzięki temu lokale w efektywny sposób zwiększają swoją sprzedaż.
Przygotowując się na ewentualny powrót obostrzeń zastanów się, co możesz zaoferować swoim gościom, by nadal dostarczać im kulinarnych wrażeń. Zaplanuj nową kartę, która uwzględni sezonowe, jesienne produkty oraz będzie odpowiednia do serwowania na wynos. Flagowe dania w opcji do przygotowania w domu mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Ponad to, aby goście mogli również nacieszyć swoje oko, zadbaj o dobrej jakości opakowania lub inną, atrakcyjną formę pakowania dań i produktów.
foto: Klatka B
Kuchnie widmo
Podczas lockdown’u wiele lokali przymusowo zamieniło się w „kuchnie widmo”, które nastawione są wyłącznie na sprzedaż w dowozie. Pomimo, że kuchnia widmo może być ciekawym pomysłem na nową działalność to obecnie żaden restaurator nie chce, żeby restauracja znów opustoszała. Mając jednak na uwadze, że w wyniku dalszych obostrzeń główną działalnością lokalu będą dania na wynos, warto zastanowić się jak zmianie ulegnie praca lokalu. Jak zmodyfikować kartę menu, by uniknąć marnowania jedzenia? Jak powinno wyglądać zatowarowanie lokalu? Czy jestem w stanie zapewnić etat moim pracownikom? Czy mam odpowiednią ilość kierowców?
Zastanów się w jaki sposób działają firmy cateringowe. Jak dbają o jakość swoich potraw w dostawie?. Następnie przygotuj ciekawą oferta dla biur i dużych firm, dla których zamawianie jedzenia na wynos jest na stałe wpisane w ich tygodniowy grafik. Dobrą praktyką jest również promowanie odbioru osobistego w lokalu. Gdy nadejdą chłodniejsze dni i nie będzie dostępu do ogródków piwnych – liczba miejsc w lokalu będzie mocno ograniczona. Wówczas zamówienia online z opcją odbioru osobistego zachęci gości do składania zamówień, szczególnie tych, którzy wolą ograniczać kontakt z innymi.
Ten ogromny przewrót jak nastąpił w życiu każdego człowieka sprawił, że i właściciele nawet najlepiej prosperujących lokali musieli świeżym okiem spojrzeć na swój biznes. Zmiany jakie zaszły w ostatnim czasie pociągają za sobą liczne konsekwencje, a to również wymaga zmian w sposobie myślenia. Niestety wiele lokali nie przetrwało tej walki. Wierzymy jednak, że wyjście poza utarty schemat i obserwowanie potrzeb – będzie kluczem do sukcesu.