Istnieje spora część restauratorów, która wzbrania się przed wszystkim co związane jest z Facebookiem. Argumentując, że nie będzie co na nim zamieszczać, będą pojawiać się mniej pochlebne opinie, tłumaczą, że fanpage restauracji nie jest im potrzebny do szczęścia. Owszem samo prowadzenie dla idei nie ma najmniejszego sensu.
Każde działanie powinno być powiązane z celem marketingowym restauracji. To w jakim świetle przedstawimy naszą działalność w Internecie będzie rzutowało na całą resztę także warto postarać się i zrobić to prawdziwie, naturalnie i najlepiej jak potrafimy.

Przedstaw czym żyje restauracja

Istnieje mnóstwo rzeczy, którymi możemy się podzielić na fanpage restauracji. Mogą to być organizowane konkursy, wydarzenia artystyczne, propozycje nowych dań, zmiany w menu. Chodzi o to aby pokazać, że w naszej restauracji ciągle się coś dzieje, że tworzymy ją z pasją i zaangażowaniem, że ma klimat który wyróżnia ją z tłumu tego typu miejsc.

Oprócz najświeższych wiadomości z życia naszej restauracji warto realizować także tzw. cykle tematyczne np. kuchnie świata, ciekawostki kulinarne z różnych stron, egzotyczne dania. Możemy publikować ciekawe pomysły, jak przygotować szybki posiłek na bazie konkretnego składnika. Pomysłów jest oczywiście mnóstwo cała reszta zależy od naszej kreatywności.

Smakowite zdjęcia

Od czasu do czasu pochwalmy się tym co można zjeść w naszej restauracji. Warto zadbać o to aby nie były zbyt banalne, wysokiej jakości, przedstawiając potrawę fantazyjnie, czy w nowoczesnym stylu. Ważne by nie były ściągnięte z internetu. Zaprezentowane potrawy zyskają z pewnością pozytywny wydźwięk. Będą swego rodzaju rekomendacją naszej restauracji, przedstawiając ją jako miejsce w którym pasją jest smak i dbałość o detale. Pamiętać należy, że słabe zdjęcia zrobione na szybko telefonem komórkowym, na mało estetycznym tle i mało efektownie podanych dań dają efekt dokładnie odwrotny – odstraszą wielu potencjalnych gości.

Dbaj o dialog i publikuj regularnie

Chodzi o to aby nasz fanpage restauracji był miejscem spotkań miłośników dobrego jedzenia i tych którzy są bliscy ideologii naszego lokalu. W tym wszystkim mogą pojawiać się pochlebne a czasem nawet mniej pochlebne opinie. Przede wszystkim dbajmy o dialog nie potęgujmy zbywających odpowiedzi. Ludzie oczekują konkretów, a jakość obsługi na Facebooku dla wielu osób jest wskazówką na co mogą liczyć w lokalu. Także uprzejmie i uczynne odpowiedzi są jak najbardziej na miejscu.

Nie chodzi o to aby zasypywać fanów falą informacji każdego dnia, ale o to aby nie dopuścić do sytuacji w której publikujemy wpisy angażujemy swoich fanów po czym nagle znikamy. Powinniśmy zadbać o to aby publikować posty regularnie. Takie działanie nie tylko pozwoli ciągle przypominać o sobie odbiorcom, ale pokaże że nasza restauracja tętni życiem i jest  gotowa do dialogu.

Organizuj konkursy

Konkursy to ten element na który warto zwrócić uwagę. Są idealnym sposobem, by pozyskać nowych fanów oraz zwrócić na siebie uwagę. Pokazać, że nie tylko chcemy dzielić się tym co oferuje nasza restauracja ale budować przyjazne i lojalne relacje z naszymi fanami i potencjalnymi gośćmi. Najlepiej sprawdzają się konkursy tematyczne, należą do tych najbardziej angażujących. Nagrodą w konkursie może być np. kupon rabatowy do wykorzystania w restauracji, kolacja w restauracji czy zestaw gadżetów restauracji.

Nie tylko statystyki…

W Polsce z Facebooka korzysta obecnie około 13,4 miliona osób tak wynika z analizy przeprowadzonej przez Catvertiser.com. Biorąc pod uwagę liczbę użytkowników korzystających z Facebooka okazuje się, że 34,8% naszych rodaków ma aktywne konto w największym serwisie społecznościowym świata. Te liczby pokazują i zarazem uświadamiają jak sporym zasięgiem możemy dotrzeć do potencjalnego gościa restauracji tworząc fanpage i biorąc w nim aktywny udział.