Która opcja jest lepsza dla Twojej restauracji: samodzielne dostawy czy współpraca z pośrednikami?

Rekordowa liczba restauracji, które musiały zacząć oferować swoje posiłki w dostawie sprawiła, że właściciele zadają sobie jedno, kluczowe pytanie: czy lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług zewnętrznych dostawców czy warto zająć się dostawami na własną rękę?

Dane statystyczne wskazują, że oba typy dostaw znajdują się w trendzie wzrostowym, stanowiąc równorzędny kanał sprzedaży, w stosunku do obsługi zamówień w lokalu.

Aby pomóc zdecydować, który model jest najlepszy dla Twojej restauracji, zrobiliśmy research, zbierając opinie właścicieli. Zebraliśmy wady i zalety z każdego z rowiązań.

Dostawy w restauracji a zewnętrzni dostawcy

Zewnętrzne platformy do zamawiania online zapewniają wygodę zarówno klientom, jak i restauracjom, łącząc je za pośrednictwem swoich aplikacji. Największą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiego wdrożenia usługi dostawy, przy niewielkich lub zerowych kosztach inwestycji. Prace zaczynamy prawie z marszu a kapitał początkowy na start jest minimalny.

Dostawcy tacy jak Uber Eats, Wolt czy Pyszne.pl deklarują, że pomagają restauracjom dotrzeć do nowych klientów, generują więcej zamówień, dzięki temu zwiększają ich przychody. Zarządzanie przez nich całym procesem dostaw, ogranicza siłę roboczą w lokalu i pozwala skupić się na tym, co restauracja robi najlepiej – na przygotowywaniu potraw.

Chociaż jest to bardzo konkurencyjne środowisko, to restauracje  w łatwy sposób mogą dotrzeć do głodnych klientów, którzy korzystają z popularnych aplikacji. Rezygnując z obsługi całego procesu dostawy, restauracje oddają  jednak dużą część z zysków swoim pośrednikom.

W pośrednictwie ogromne znaczenie ma jakości usług, czasu dostawy i to, jak wyglądają dania po ich dostarczeniu.  Wielu kurierów to pracownicy dużych korporacji, którzy nie są zachęcani do zapewniania doskonałej obsługi. Właściciele restauracji wolą często przejąć kontrolę nad logistyką, biorąc odpowiedzialność za dobrą opinię swojej marki.

Im więcej lokali podejmuje współpracę z różnymi portalami, tym kontakt z daną firmą bywa utrudniony. Właściciele skarżą się, że wprowadzanie jakichkolwiek zmian w menu czy warunkach dostawy, wymaga długiego czasu oczekiwania na ich realizację.

Zalety

– Łatwość i szybkość we wdrożeniu usługi dostawy

– Zdobycie nowych klientów bez dodatkowych kosztów wydanych na marketing

– Potencjał w zwiększeniu liczby zamówień, dzięki popularnym portalom

Wady

– Duża konkurencyjność restauracji

– Wysokie prowizje dla pośredników

– Brak kontroli nad jakością usług

– Korzystanie z wielu platform może dezorganizować obsługę i dobić się na komunikacji wewnątrz lokalu

Samodzielna dostawa

Oferowanie własnej usługi dostawy, stanowi fundamentalny kompromis między kontrolą nad procesem dostawy (pod względem szybkości, obsługi i jakości), a stałymi i zmiennymi kosztami samodzielnego zarządzania dostawami.

Wielu klientów mając różne doświadczenia z portalami, woli zamawiać bezpośrednio w swojej ulubionej restauracji. Jednak samodzielne zarządzanie dostawami, wymaga zapewnienia dodatkowego personelu oraz środków transportu. W przypadku dużej ilości zamówień, lokal musi wykazać się  odpowiednią logistyką oraz brać pełną odpowiedzialność za realizowane zamówienia.

Pokrywanie bieżących kosztów paradoksalnie może okazać się bardziej opłacalne niż przekazywanie prowizji pośrednikom. To czy warto wdrożyć samodzielne dostawy, w dużej mierze zależy od liczby zamówień i Twoich stałych gości.

Nawiązując do gości, kolejną korzyścią jest bezpośredni z nimi kontakt. Jest to duży plus dla restauracji, które chcą budować silne relacje z lokalnymi klientami.

Zalety

– Zachowujesz większe zyski ze sprzedaży

– Masz kontrolę nad zamówieniami

– Jesteś w kontakcie ze swoimi gośćmi

Wady

– Ponosisz koszty związane z wdrożeniem usługi dostaw

– Utrzymanie kierowców i zapewnienie środka transportu

– Utrudnienia w dostawie przy większej ilości zamówień

Co na to restauratorzy?

Niektóre osoby przyznają się, że podjęły współpracę z portalami wierząc, że da im to rozgłos i zwiększy zasięg restauracji. Dla wielu z nich platformy do zamówień online były ratunkiem w trudnej sytuacji wynikającej z lockdown’u. Z czasem jednak dostrzegli oni, że po czasie “promowania” – nadchodzi czas spadku zamówień. Restauracja często znika w gąszczu innych miejsc.

Restauratorzy są zgodni. Najbardziej dotkliwy jest fakt, że oddają nawet 30% prowizji od sprzedaży każdego zamówienia (To często cały zysk ze sprzedaży)

Właściciele mają również inne doświadczenia, współpraca z pośrednikami zwiększyła ilość skarg kierowanych bezpośrednio do lokalu. Najbardziej frustrujące było to, że spotykali się z negatywnymi komentarzami osób, które nigdy nie były w ich restauracji.

Dodatkowy kanał sprzedaży

Wdrożenie samodzielnych dostaw wymagało od zarządzających myślenia w nowych kategoriach (zatrudnienia, logistyki, opakowań, kontaktu z klientem). Dzięki temu stworzyli kolejny kanał sprzedaży, który przynosi im realne zyski. Dodatkowo mają pełną kontrolę nad zamówieniami, kosztami, transakcjami, mogą samodzielnie wdrażać promocje i nie muszą dopraszać się innych, o wprowadzanie jakichkolwiek zmian.

Nawet jeśli nie jesteś w stanie zapewnić swojemu lokalowi odpowiedniego środka transportu, możesz skorzystać z pomocy pośredników, którzy świadczą wyłącznie usługę dostarczania Twoich zamówień.

Wymienianie zalet i wad obu rozwiązań pokazuje, że na podjęcie trafnej decyzji składa się wiele czynników tj: charakter Twojej restauracji, ilość zamówień oraz potencjalny kapitał, który możesz zainwestować w dostawę. Niektórzy właściciele wdrażają do lokali obie opcję. Dzięki wybranej aplikacji szybko inicjują możliwość dostawy w restauracji, a gdy widzą potencjał w zamówieniach online, biorą sprawy w swoje ręce i zachęcają gości do składania zamówień, bezpośrednio na ich stronach internetowych.

Chcesz wziąć sprawy w swoje ręce? Może to czas na Twoje mobilne oprogramowanie dla gastronomii Ristorio z własną platformą do zamówień online?. Pożegnaj się z wysokimi prowizjami od sprzedaży.