Rynek dostaw to dynamicznie rozwijający się kierunek branży gastronomicznej i ważny kanał sprzedaży dla wielu restauracji. Według raportu Stava na przełomie 2019/2020 roku, zamówienia online stanowiły 24 % rynku, a w 2025 roku wartość ta, wzrośnie nawet do 55 %! Klienci nadal chętnie składają zamówienia w swoich ulubionych lokalach, ale sposób, w jaki decydują się na składanie zamówień z dowozem, ma duży wpływ na rentowność restauracji.


Właściciele zadają sobie jedno, kluczowe pytanie: czy lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług zewnętrznych dostawców czy warto zająć się dostawami na własną rękę? Aby pomóc zdecydować, który model jest najlepszy dla Twojej restauracji, zrobiliśmy mały research. Poniżej znajdziesz wady i zalety każdego z rozwiązań oraz opinie restauratorów oferujących dostawy.

Aplikacje delivery


Jak reklamują się aplikacje?

 

Aplikacje do zamówień online deklarują, że pomagają restauracjom dotrzeć do nowych klientów, dzięki temu generują więcej składanych zamówień. Zarządzanie przez nich całym procesem dostaw, ogranicza siłę roboczą w lokalu i pozwala skupić się na tym, co restauracja robi najlepiej – na przygotowywaniu potraw. Największą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiego wdrożenia usługi dostawy, przy niewielkich kosztach inwestycji. 


Ale to ma swoją cenę. Zewnętrzne usługi zamawiania online obciążają właścicieli restauracji znaczną częścią ich przychodów, w postaci prowizji od zamówienia. W zależności od dostawcy usługi,  wartość ta wynosi około 30% za zamówienia w dostawie10% za zamówienia z odbiorem osobistym.

Co na to restauratorzy?

Niektóre osoby przyznają się, że podjęły współpracę z portalami wierząc, że da im to rozgłos i zwiększy zasięg restauracji. Dla wielu z nich, platformy do zamówień online były ratunkiem w trudnej sytuacji wynikającej z lockdown’u. Z czasem jednak dostrzegli oni, że po czasie „promowania” – nadchodzi czas spadku zamówień. Restauracja często znika w gąszczu innych miejsc.

 

Restauratorzy są zgodni. Najbardziej dotkliwy jest fakt, że oddają nawet 30% prowizji od sprzedaży każdego zamówienia – to często cały zysk ze sprzedaży.

 

Właściciele restauracji podkreślają, że problem z aplikacjami polega nie tylko na tym, że są one kosztowne, ale w pośrednictwie ogromne znaczenie ma również jakości usług, czas dostawy i to, jak wyglądają dania po ich dostarczeniu. Wielu kurierów to pracownicy dużych korporacji, którzy nie są zachęcani do zapewniania doskonałej obsługi. Znaczna liczba restauratorów narzeka na niską jakość obsługi dostawców, czasami brak dostępności kierowców lub mylenie zamówień podczas ich wydawania – co bezpośrednio wpływa na złą renomę lokalu.  Dodatkowo, im więcej lokali podejmuje współpracę z różnymi portalami, tym kontakt z daną firmą bywa utrudniony. Właściciele skarżą się, że wprowadzanie jakichkolwiek zmian w menu czy warunkach dostawy, wymaga długiego czasu oczekiwania na ich realizację.

Kolejny problem z aplikacjami, który dostrzegają restauratorzy to fakt, że są one zaprojektowane tak, aby wrażenia użytkownika pozostały całkowicie w aplikacji. Utrudnia to restauracjom korzystanie z wewnętrznych programów lojalnościowych, które dają im większą kontrolę nad rodzajem oferowanych nagród i bezpośrednią komunikacją z klientami. To również nie ułatwia restauracjom, które oferują własne dostawy, aby zachęcić nowych klientów do składania zamówień bezpośrednio w restauracji.

ebook restauracje

 

Pomimo, że na forach gastronomicznych jest gorąco na temat doświadczeń restauracji z aplikacjami delivery, warto zaznaczyć, że współpraca z nimi przynosi realne zyski dla wielu lokali. Szczególnie tych, które oferują dania typu fast food i cieszą się największą popularnością wśród zamawianych dań. Współpraca z portalami to również dobry pomysł, kiedy chcesz dotrzeć do szerszego grona odbiorców lub dopiero zaczynasz przygodę z dostawami. Na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji delivery, co może utrudniać restauratorom wybór odpowiedniej firmy. Poniżej znajdziesz aspekty, na które warto zwrócić uwagę, kiedy postanowisz wdrożyć do restauracji jedną z nich.

– Zorientuj się jakie aplikacje są dostępne w obrębie Twojej restauracji; z jakich aplikacji korzystają sąsiednie lokale; która cieszy się największa popularnością w Twojej okolicy

– Zapoznaj się z warunkami współpracy: jakie koszty prowizji przy dostawie i odbiorze osobistym; czy jest opłata aktywacyjna; jaki potrzebny jest sprzęt do przyjmowania zamówień; jaki jest okres wypowiedzenia; czy istnieje możliwość samodzielnej edycji menu; czy ceny dań muszą być zgodne z cenami w lokalu.


Samodzielna dostawa z restauracji

Oferowanie własnej usługi dostawy, stanowi fundamentalny kompromis między kontrolą nad procesem dostawy (pod względem szybkości, obsługi i jakości), a stałymi i zmiennymi kosztami samodzielnego zarządzania dostawami. Restauratorzy zaznaczają, że wdrożenie samodzielnych dostaw wymagało od nich myślenia w nowych kategoriach (zatrudnienie, logistyki, kontaktu z klientem). Jednak świeże spojrzenie na rolę jaką pełnią dziś restauracje, sprawiło że stworzyli kolejny kanał sprzedaży, który przynosi im realne zyski, czasem nawet większe niż przed czasem pandemii. Dodatkowo mają pełną kontrolę nad zamówieniami, kosztami, transakcjami, mogą samodzielnie wdrażać promocje i nie muszą dopraszać się innych, o wprowadzanie jakichkolwiek zmian.  

Naturalnie prowadzenie własnych dostaw wymaga zapewnienia dodatkowego personelu oraz środków transportu. Jednak przychód wynikający ze sprzedaży w dostawie oraz pobieranie dodatkowej opłaty za dowóz, może w szybki tempie zrekompensować koszty eksploatacyjne czy koszty wynikające z zatrudnienia nowej osoby. Dobrym pomysłem jest powierzenie dodatkowej roli kierowcy pracownikowi, który już wcześniej wypełniał szeregi zespołu. Nawet jeśli nie jesteś w stanie zapewnić swojemu lokalowi odpowiedniego środka transportu, możesz skorzystać z pomocy pośredników, którzy świadczą wyłącznie usługę dostarczania Twoich zamówień, pobierając stałą opłatę za usługę dostawy.

Sense360 ustalił, że 63% konsumentów woli zamawiać dostawę bezpośrednio z restauracji, w porównaniu do 18%, które preferują aplikacje delivery. Prawda jednak leży po środku. To, że goście deklarują, że wolą zamawiać bezpośrednio w restauracji nie znaczy, że preferują kontakt telefoniczny. W dobie cyfryzacji, silnik do zamówień online to ważne narzędzie, które umożliwi gościom w łatwy i szybki sposób złożyć zamówienie, nie zaburzając przy tym pracy personelu w lokalu. Tutaj pomocnym narzędziem jest silnik do zamówień online Ristorio, który umieszczany jest na stronie restauracji (goście zamawiają bezpośrednio), a zamówienia wpadają od razu do systemu POS. Dzięki temu zamiast zamiast oddawać 30% pośrednikom to 97% zysków ze sprzedaży, zostaje w Twojej kieszeni. 

system pos

Stawiając na własne dostawy pozostajesz w bezpośrednim kontakcie ze swoimi gośćmi. Możesz lepiej analizować sprzedaż oraz wprowadzać programy lojalnościowe, które sprawią, że goście będą wracać do Twojej restauracji, a nie popularnej aplikacji. Jest to duży plus dla restauracji, które chcą budować silne relacje z lokalnymi klientami.

Pokrywanie bieżących kosztów paradoksalnie może okazać się bardziej opłacalne niż przekazywanie prowizji pośrednikom. To, czy warto wdrożyć samodzielne dostawy, w dużej mierze zależy od liczby zamówień i Twoich stałych gości. Ważnym aspektem jest również podjęcie działań marketingowych, które wypromują Twój lokal w sieci i sprawią, że dowozy staną się równie ważnym źródłem przychodów.

To co wybrać?

Oczywiście – to zależy. Wymienianie zalet i wad obu rozwiązań pokazuje, że na podjęcie trafnej decyzji składa się wiele czynników tj: charakter Twojej restauracji, ilość zamówień oraz potencjalny kapitał, który możesz zainwestować w dostawę. Niektórzy właściciele wdrażają do lokali obie opcję. Dzięki wybranej aplikacji szybko inicjują możliwość dostawy w restauracji, a gdy widzą potencjał w zamówieniach online, biorą sprawy w swoje ręce i zachęcają gości do składania zamówień, bezpośrednio na ich stronach internetowych.

Chcesz wziąć sprawy w swoje ręce i realnie zarabiać na dostawach i wynosach? Wybierz system POS Ristorio i w jednym miejscu zarządzaj zamówieniami w lokalu, na wynos i w dostawie. Pożegnaj się z wysokimi prowizjami dla pośredników i postaw na własny kanał sprzedaży.