Dobrze prosperujący lokal gastronomiczny przynosi nie tylko profity w postaci materialnej, ale przede wszystkim zadowolonych klientów. Jednak jak się okazuje lojalny lokal gastronomiczny może zyskać jeszcze więcej. Dostawcy w restauracji i korzyści ze współpracy.

Duża konkurencja między producentami to często korzyść dla samych właścicieli. Przez co za lojalność producenci oferują restauratorom podarunki czyli gadżety dla restauracji a nawet wyposażenie całego lokalu.

Drobiazgi i nie tylko…

Zdarza się, że browary oferują restauracjom, stoliki, krzesła, parasole z logo firmy a czasem nawet wyposażenie ogródka. Najhojniejsi są producenci alkoholi i napojów. Restauracje, w których sprzedawane jest np. piwo, dany producent zaopatruje lokal w szklanki, tace, otwieracze, fartuchy i ręczniki dla barmanów, a także meble dla danej marki. Niektóre firmy oferują także sprzęt do ekspozycji towaru oraz lodówki do napojów.

O lokale gastronomiczne zabiegają także producenci wysokoprocentowych alkoholi. Dla nich najważniejsza jest renoma lokalu, nie sama wielkość sprzedaży. Obecność danej marki alkoholu w lokalu, który cieszy się dużą popularnością, jest bardzo dobrą promocją. Przez co producenci alkoholi wysokoprocentowych oferują tym lepsze warunki współpracy, im lokal gastronomiczny jest lepiej usytuowany i ma atrakcyjniejszy wystrój.

Lokale współpracujące z producentami alkoholi oprócz różnego typu gadżetów: szklanek do drinków, akcesoriów barowych mogą liczyć także na szkolenia dla barmanów.

Coś za coś…

W tym wszystkim nie mogłoby się obejść bez tzw transakcji wymiennej. Właściciel restauracji dzięki gadżetom otrzymanym przez producentów może zyskać w oczach klientów. Oferując produkty znanych marek buduje renomę lokalu. Ponadto oferując swoje produkty w firmowych gadżetach nie staje się gołosłowny.

Za to producenci i browary w zamian za prezenty oczekują, że ich marki będą dobrze wyeksponowane i rekomendowane. Oferując swoje gadżety, producenci promują na szeroką skalę swoje produkty. Wyposażając lokal w lodówki uświadamiają konsumentom, że mogą kupić napoje już odpowiednio schłodzone a przy tym budują pozytywny wizerunek swoich marek i punktów sprzedaży.

Producenci wybierają lokale

Nie da się ukryć, że producenci nie są w stanie obdarować wszystkich. Dlatego wybór restauracji, która otrzyma podarunki zazwyczaj nie jest przypadkowy. Producenci zwykle wybierają te lokale, które mają dobrą renomę i uzyskują dobre wyniki sprzedażowe by móc podpisać umowę lojalnościową na dłuższy okres.

Zastanów się czego potrzebujesz

Zanim zdecydujemy się na oferowane przez dostawców wyposażenie lokalu czy gadżety, warto pomyśleć, co nam się opłaca i czego rzeczywiście potrzebujemy. Szczególnie w sytuacji kiedy dopiero zaczynamy nasza przygodę z biznesem gastronomicznym. Trzeba mieć świadomość tego, że firmy nie rozdają prezentów “za darmo”. W zamian oczekują podpisania umowy na wyłączność albo wzmożonej sprzedaży produktów i ich promowania.