Co powinien wiedzieć kelner?

Nie podlega wątpliwości, że smaczne jedzenie jest oznaką dobrej restauracji. Wpływ na to, że goście postanowią do nas wrócić ma też obsługa. Spełniający oczekiwania serwis utrzymuje się w pamięci gości na długo, co sprawia, że obsługa staje się wizytówką naszego lokalu. Przedstawimy Ci parę wskazówek, które mogą wesprzeć Twoją zespół w doskonaleniu swoich umiejętności. Co powinien wiedzieć kelner?

Znajomość karty

Nie każdy kelner ukończył szkołę gastronomiczną i zna wszelkie zasady savoir vivre. Warto zadbać o pewne standardy, które będą dotyczyć całego zespołu. Jednym z nich jest dokładna znajomość karty. Upewnij się, że Twoi pracownicy mają wiedzę dotyczącą znajomości każdej z pozycji menu. Co wchodzi w skład dania, czy jest ono wegetariańskie lub wegańskie, czy zawiera powszechnie występujące alergeny itp. Podobnie sprawa ma się w kwestii karty napojów i alkoholi. Zadbaj o przeszkolenie pracowników, tak by poznali podstawowe rodzaje win, potrafili je poprawnie wymówić oraz zaproponować najlepiej pasujący szczep do konkretnej potrawy. Jeśli Twoja restauracja jest ukierunkowana na konkretny rodzaj kuchni np. Gruzińskiej – postaraj się przekazać najważniejsze informacje dotyczące kuchni czy kultury. Pracownicy dzięki temu będą mogli śmiało odpowiedzieć na zainteresowanie gości co na pewno zadowoli gości.

Rozwiązywanie problemów

Nie da się ukryć, że w wielu przypadkach dobry serwis rozpoznaje się podczas nietypowych sytuacji. Pomimo, że nie zawsze kelnerzy odpowiedzialni są za błędy, to jednak na ich barkach spoczywa próba ich naprawienia. Dobra obsługa powinna poradzić sobie z tego typu wyzwaniami, wykazując się życzliwością oraz empatią. Dzięki proaktywnemu nastawieniu obsługa może zyskać kolejne kompetencje osobiste oraz wzbogacić swoją wiedzę o zaspokajanie potrzeb gości. A to umiejętności na wagę złota.Pewny siebie i zadowolony pracownik to zadowoleni i usatysfakcjonowani goście 🙂

Kelner a relacje z gościem 

Wszystko zaczyna się od nastawienia.. Goście cenią sobie indywidualne podejście. Szczery uśmiech oraz kontakt wzrokowy to podstawowy element w budowaniu relacji. Dodatkowym atutem będzie też zapamiętywanie imion stałych klientów czy ich upodobania przy składaniu zamówienia.

Reasumując. Co powinien wiedzieć kelner?

  1. Powinien znać kartę menu, kulturę serwowanych dań i miejsce w którym pracuje
  2. Powinien umieć rozwiązać problem (Nawet ten niezależny od niego np. jak źle przygotowana potrawa)
  3. Kelner powinien zatroszczyć się o gościa a ten nie powinien czekać na rachunek lub posprzątanie stolika
  4. Zawsze jest coś do pracy Nie ma gości? może warto przetrzeć kurze albo sprawdzić czy jest czysto pod stolikami?

Właścicielu! – Zadbaj o to by wzbudzić u pracowników pozytywne nastawienie,. To na pewno przełoży się na chęci tworzenia relacji z klientami. Pamiętaj, też że jaka płaca taka praca. Osoba, która dobrze zarabia ma chęci do pracy i nie wykonuje jej „na odwal”