Blog gastronomiczny – influencer marketing w gastronomii

Odkrywamy w Polsce magię przyjemności, która płynie z jedzenia. Zaczynamy eksperymentować w domu, u znajomych i w restauracji. Zamawiamy odważne dania i nie boimy się nieznanych połączeń . Rozkoszujemy się jedząc, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy i piszemy długie recenzje na temat miejsc, które odwiedzamy. Opisujemy doznania podpowiadając co jest dobre a co nie.

Czy istnieje wspólna ocena jakości serwowanych dań? Czy warto obserwować kanały i czytać blogi, które kreują rzeczywistość kulinarną? Na czyje gusta się powołać?

Zaraz po wpisie o ciekawie prowadzonych profilach gastronomicznych, zebraliśmy dla Was listę najciekawszych według Nas źródeł wiedzy gastro/podróżniczej, dzięki którym dowiecie się o tym jak wyglądają kulinaria w Polsce i poza jej granicami. Miejsca, które warto odwiedzić, dania, które warto polecić, doznania wewnątrz lokalu i ocenę pracy obsługi kelnerskiej.

Blog gastronomiczny – Gdzie warto zajrzeć?

Maciej Je

Maciej je

źródło: https://www.facebook.com/pg/wygrywam

Kto nie zna Maćka ręka do góry? Koniecznie sprawdź kanał Macieja. Jego misja to – bekon(?). Maciej odwiedza lokale gastronomiczne i testuje różne potrawy przede wszystkim w dużych miastach. Na jego kanale możemy na przykład zobaczyć odcinki w których zobaczymy jak wyglądają „momenty” w restauracji Atelier Amaro – nagrodzonej gwiazdką Michelina. Maciek przetestuje dla Nas cateringi dietetyczne w Stolicy Polski i podpowie, które kanapki na da się zjeść na stacji benzynowej. Kanał youtube prowadzony jest równocześnie z profilem na instagramie i facebooku.

Link do kanału Maćka na Youtube – Maciej Je

Profil Maćka FB – https://www.facebook.com/wygrywam/ 

Strona www – http://maciej.je/

Wrocławskie Podróże Kulinarne

wrocławskie podróżewrocławskie podróże2

źródło: https://www.facebook.com/pg/jedzeniewewroclawiu

Piotr Gładczak w podejściu do gastronomii na luźno. Bez zbędnych och achów opisuje to co dzieje się w lokalach gastronomicznych przede wszystkim we Wrocławiu. Chce zachęcać do odwiedzin ciekawych lokali, ale przestrzega też przed miejscami, które z gastronomią mają mało wspólnego. Oceny wystawiane są w formie znaczków „Wpk” Im więcej tym lepiej. Jeden znaczek oznacza totalną klapę. Na stronie bloga znajdziemy kategorie miejsc w podziale na ryby, bary, fast foody, przystawki oraz kuchnie: azjatycką, polską, włoską, meksykańską i gruzińską.

Profil WPK na FB – https://www.facebook.com/jedzeniewewroclawiu/

Strona www – http://wroclawskiejedzenie.pl/

Krytyka Kulinarna

krytyka kulinarnakrytyka kulinarna2

źródło: https://www.facebook.com/pg/krytykakulinarna

Prawdopodobnie największy, jeden z najpopularniejszych blogów o jedzeniu i podróżach w Polsce. Dla wielu restauratorów – traktowany jak wyrocznia. Wpisy często podnoszą dyskusję na temat miejsca, jedzenia i obsługi. Nie przez wszystkich właścicieli traktowany jako wskazówka do zmian i podnoszenia jakości usług. Blog w wielu obszarach kontrowersyjny bo wymagający. Warto czytać i przyłączyć się do zamkniętej grupy „Banda Hedonistów”, w której nie uświadczymy zbędnych wpisów i niezrozumiałych komentarzy.

Profil Krytyki Kulinarnej FB – https://www.facebook.com/krytykakulinarna/

Strona www – https://krytykakulinarna.com/ 

Jadłonomia

jadłonomia2
źródło: https://www.facebook.com/Jadlonomia/

Tytułowy blog z roślinnymi przepisami Pani Marty Dymek to już duży serwis kuchni roślinnej, który podparty jest książkami „Jadłonomia. Kuchnia roślinna – 100 przepisów nie tylko dla wegan” oraz „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata”. Jadłonomia to miejsce – skarbiec, w którym znajdziemy przepisy według rodzajów posiłku, diety, poradniki i przewodniki podróżnicze. Pani Marta na kanale Kuchnia + ma również swój program pod nazwą – Zielona Rewolucja Marty Dymek”

Link do profilu FB – https://www.facebook.com/Jadlonomia/

Strona www – https://www.jadlonomia.com/

Pojedzone

pojedzone2
źródło: https://www.facebook.com/pojedzone/

Blog kulinarny Marcina Cerana to podróż przez miejsca gastronomiczne przede wszystkim na mapie Śląska. Marcin opisuje siebie jako „gastroturystę” co wpisuje się w styl życia w którym głównym zajęciem poza pracą jest recenzowanie knajp. Blog Pojedzone kategoryzuje swoje recenzje .Dowiemy się zatem gdzie warto wybrać się np. na śniadanie i lunch w Katowiach albo jakie foodtrucki w Krakowie poleca. Marcin jest też prelegentem dużej imprezy FoodShow w Katowicach.

Link do profilu FB – https://www.facebook.com/pojedzone/

Strona www – https://pojedzone.pl/

Mytujemy

mytujemy2
źródło: https://www.facebook.com/pg/mytujemy/

Magda i Mateusz – duet z Poznania zajmujący się tematyką lokali i tematów około-gastronomicznych. Działają przede wszystkim w Poznaniu, ale ich stale rozwijający się blog to nie tylko wiedza o lokalach. Możemy przeczytać u nich wpisy na temat dzieci w restauracji, pomysłów na prezent dla foodiesa lub jak wykonać ciekawe zdjęcia jedzenia. Ożywianie dyskusji na rynku lokali w Poznaniu zwiększa ich konkurencyjność w efekcie czego podnosi się jakość serwowanych dań i świadczonych usług.

Link do profilu FB – https://www.facebook.com/mytujemy/

Strona www – https://mytujemy.pl/

Z Widelcem po Wrocławiu

z widelcem po wrocławiuz widelcem po wrocławiu2
źródło: https://www.facebook.com/zwidelcempowroclawiu/

Marija Magdalena – „Uważa, że jedzenie może być bardzo przyjemną częścią naszego życia i szuka miejsc gdzie dania są pyszne a atmosfera przyjemna” Dodatkowo miejsca pokazywane na profilu Widelca nie wyciągną z naszego portfela ostatniego grosza. Warto śledzić blog gastronomiczny i przyłączyć się do foodiesowej grupy prowadzonej na facebooku. Z Mariją wybierzemy się we wszystkie zakamarki Wrocławia i dzięki temu nie umknie Wam żadna foodiesowa nowinka z tego miasta.

Link do profilu FB – https://www.facebook.com/zwidelcempowroclawiu/

Strona www – http://zwpw.com.pl/

Taste away

tasteawaytasteaway2
źródło: https://www.facebook.com/tasteawaypl/

To już właściwie bardziej mała encyklopedia podróżnicza niż blog kulinarny. Na mapie Europy i Azji dużo miejsc do odwiedzenia i skosztowania ciekawych dań. Blog gastronomiczny Natalii rozwijający się od 8 lat osiągnął niebywałe rozmiary popularności. Znajdziemy w nim opisy z podróży do wielu krajów i inspiracje kulinarne. Całość opisana w bardzo przystępnym języku – czyta się jak dobrą książkę. Wpisy nie są surowe, otoczone dobrymi zdjęciami wprowadzają w klimat czytającego . Dużym atutem bloga są miejsca „przyjazne” dzieciom. Podróże odbywają się z dziećmi, więc Tasteway rozwiązuje problemy i wyjaśnia jak wybrnąć z nie zawsze łatwych sytuacji podróży z maluchami.

Link do profilu FB – https://www.facebook.com/tasteawaypl/

Strona www – https://www.tasteaway.pl/

Czy smakuje?

czy smakujeczy smakuje2
źródło: https://www.facebook.com/czysmakuje/

Kasia Ginalska (Łaszek) prowadząca razem z Piotrem Ginalskim blog gastronomiczny „Czy smakuje” zachęca do popularyzacji nowych smaków podpowiadając konsumentom gdzie warto zjeść. „Pomagamy też przy wyborze restauracji – szkoda czasu i pieniędzy na słabe jedzenie”. W nienachalny sposób blogerzy podpowiadają restauratorom co warto zmienić albo ich goście byli bardziej zadowoleni. Na blogu znajdziemy recenzje, rozmaitości i rankingi miejsc.

Link do profilu FB – https://www.facebook.com/pg/czysmakuje

Strona www – https://czysmakuje.blogspot.com/