Otwarcie lokalu gastronomicznego to dla jednych sposób na nowy biznes, dla innych spełnienie marzeń. Bez względu na motywację, biznesplan to niezbędny dokument, który służy jako mapa Twojej wizji i szczegółowo opisuje wszystkie kroki, które musisz podjąć, aby przekształcić swoje marzenia biznesowe w rzeczywistość. Zanim przejdziemy do działania ważne jest, aby zwizualizować i szczegółowo określić cele z perspektywy finansowej, operacyjnej i marketingowej. W tym wpisie podpowiemy Wam, na co warto zwrócić uwagę podczas tworzenia biznesplanu dla restauracji.

Czym jest biznes plan restauracji?

Biznesplan restauracji to pisemny dokument, który określa cele biznesowe i sposób, w jaki zamierzasz je osiągnąć. Typ dokumentu różni się w zależności od firmy, ale zwykle obejmuje od 15 do 20 stron. Niemniej wszystkie biznesplany zawierają te same, podstawowe elementy: streszczenie, szczegółowy opis firmy, jej usług i produktów, analizę rynku, plan operacyjny i analizę finansową.

Biznesplan jest również niezbędny do pozyskiwania pieniędzy od inwestorów. Otwarcie restauracji jest drogie i najprawdopodobniej będziesz potrzebować dofinansowania lub  kapitału od zewnętrznych inwestorów. Twój biznesplan restauracji ma za zadanie pomóc przekonać inwestorów do zapewnienia Ci finansowania, pokazując tym samym, że masz solidną strategię biznesową i realny plan na sukces.

ebook restauracje

#7 siedem kluczowych sekcji, które należy uwzględnić w biznesplanie

 

  1. Streszczenie biznesplanu

Pomimo, że streszczenie będzie tworzone przez Ciebie w końcowym etapie, to jest to element, który powinien znaleźć się na początku dokumentu biznesplanu. Streszczenie, powinno przedstawić kluczowe elementy tego, co zostanie omówione w całym biznesplanie w sposób, który przyciągnie uwagę czytelnika i zachęci go do dalszej eksploracji Twojego pomysłu.

Sekcja ta powinna zawiera takie rzeczy, jak deklaracja misji Twojej restauracji, proponowana koncepcja, sposób realizacji planu, przegląd potencjalnych kosztów i przewidywany zwrot z inwestycji. To także świetne miejsce do omówienia podstawowych wartości Twojej firmy. I chociaż streszczenie jest ważnym elementem, pamiętaj, aby było dość zwięzłe. Celuj w maksymalnie 600 słów, aby zachęcić czytelnika do zagłębienia się w Twój biznesplan.

  1. Opis działalności

Celem tej sekcji jest zapewnienie czytelnikowi ogólnego przeglądu pomysłu na restaurację i udzielenie odpowiedzi na kluczowe pytania, które mogą mieć inwestorzy, takie jak koncepcja biznesowa, model obsługi i struktura własności.

Opisz szczegółowo swoją firmę, podając informacje na temat:

Struktura biznesowa: czy Twoja restauracja jest jednoosobową działalnością gospodarczą, spółką czy inną firmą?

Koncept: zdefiniuj swój koncept i co czyni go wyjątkowym w porównaniu z innymi restauracjami. Jasno określ motyw przewodni swojej restauracji i rodzaj kuchni, którą będziesz serwować.

Menu: dołącz przykładowe menu do swojego biznesplanu i odwołaj się do inspiracji, która kryje się za tym pomysłem.

Projekt i układ: podaj przegląd wystroju i układu wnętrza swojej restauracji. Dotknij kluczowych elementów, takich jak zastawa, oświetlenie, uniformy itp.

Zarządzanie: podaj więcej informacji o sobie i zespole zarządzającym, który pozyskałeś dla swojej nowej restauracji, podkreślając dotychczasowej doświadczenie osób, które pomogą Ci osiągnąć sukces.

Pamiętaj, że ta sekcja może łatwo wydać się mało nowatorska – szczególnie dla inwestorów, którzy przeczytali dziesiątki biznesplanów. Zastanów się, jak możesz wyróżnić swój pomysł na biznes, wykorzystując odpowiedni język i opis detali.

  1. Analiza rynku

Sekcja ta, odwołuje się do lokalnego rynku, w której ma znaleźć się nowa restauracja. Oprócz ogólnych informacji na temat rynku docelowego, warto opisać idealny profil klienta, który będzie potencjalnym odbiorcą oraz jak wyróżnisz swoją restaurację na tle konkurencji.

W tej sekcji jasno określisz:

Lokalizacja: doprecyzuj lokalizację (lub potencjalną lokalizację) nowej restauracji i dlaczego wybrałeś właśnie ten, konkretny obszar.

Docelowi odbiorcy: uwzględnij zarówno dane demograficzne, jak i psychografię potencjalnego odbiorcy. Weź pod uwagę ile ma lat, jak lubi spędzać czas, co go zainteresuje, jakie ma oczekiwania i przede wszystkim jak do niego dotrzesz.

Potrzeba rynkowa: opisz potrzeby rynkowe i sposób, w jaki zaspokoi je Twoja restauracja.

Konkurencja i możliwości: obejmuje to zarówno bezpośrednią, jak i pośrednią konkurencję. Zbadaj rynek, odwiedzając konkurencję. Zaobserwuj co wpływa na ich powodzenie i wskaż również ich słabe strony. 

Trendy rynkowe: odwołaj się do rzetelnych danych, aby udowodnić, że istnieje zapotrzebowanie na Twoją koncepcję. Sprawdź jakie panują trendy na rynku i w jakim kierunku zmierza branża gastronomiczna.

  1. Plan operacyjny

Sekcja operacyjna to miejsce, w którym przedstawisz sedno tego, jak Twoja restauracja będzie działać przed i po otwarciu oficjalnym otwarciu.

W tej sekcji podaj szczegółowe informacje na temat:

Personel: jakich stanowisk będziesz potrzebować i ile osób zatrudniać. Jak wyróżnisz się jako świetny pracodawca? Jaka będzie przybliżona stawka za każde stanowisko? Jak planujesz rekrutować personel i jakie są kryteria zatrudniania dla każdej roli?

Relacje z dostawcami: wymień swoich dostawców z różnych kategorii, takich jak żywność, alkohol, środki czystości itd.

Technologia: jaki jest najlepszy system POS dla Twojego lokalu? Czy będziesz korzystać z zewnętrznych aplikacji do dostarczania jedzenia, czy z bezpośredniego systemu zamawiania online?

Ubezpieczenie: upewnij się, że przestrzegasz obowiązkowych wymagań dotyczących ubezpieczenia restauracji i zbadaj wszelkie inne specjalne ubezpieczenia, których możesz potrzebować.

Licencje: licencje, których prawdopodobnie będziesz potrzebować, obejmują pozwolenie na prowadzenie działalności, koncesję na alkohol, licencję na muzykę, odpowiednie wymagania sanepidu.

  1. Plan marketingowy

Sekcja planu marketingowego zawiera szczegółowe informacje na temat pomysłów, strategii i sposób komunikacji restauracji, aby dotrzeć do nowych klientów. W tej sekcji należy szczegółowo omówić sposób, w jaki planujesz promować swoją restaurację i jakie wartości pragniecie przekazać w komunikacji marki. Marketing powinien również budżet jaki planujesz przeznaczyć na promocję, zarówno przed otwarciem lokalu jak i w dalszej perspektywie.

  1. Analiza finansowa i plan rozwoju

Analiza finansowa jest często jedną z ostatnich części biznesplanu, gdzie inwestorzy oceniają, na ile opłacalny jest Twój pomysł i czy Twoja firma jest atrakcyjną inwestycją (czy nie). Inwestorzy oczekują rozbicia tego, jak planujesz wydać swoje pieniądze w pierwszym roku, a także analizę przewidywanych kosztów i przychodów. Jest kilka głównych elementów, które powinieneś uwzględnić w tej sekcji.

Plan inwestycyjny: w tej sekcji wyjaśnisz koszty początkowej inwestycji i jak planujesz wydać pieniądze w pierwszym roku. Zwykle obejmuje to sprzęt kuchenny, meble i dekoracje, płace, opłaty prawne, marketing i trochę kapitału obrotowego.

Rachunek przewidywanych zysków i strat: będziesz musiał oszacować różne koszty i wartości sprzedaży zawarte w rachunku zysków i strat, w oparciu o wielkość restauracji, rynek docelowy i rynek istniejący w wybranym obszarze. 

Analiza progu rentowności: inwestorzy będą chcieli wiedzieć, ile przychodu będziesz musiał przynosić każdego miesiąca, aby osiągnąć rentowność po uwzględnieniu wszystkich różnych kosztów ogólnych i operacyjnych. Pokaż, jak spodziewasz się wygenerować wymagane przychody, nawet w mniej owocnych miesiącac.

  1. Załączniki

Dodanie załączników jest opcjonalne, ale wysoce zalecane. Ta sekcja jest doskonałym miejscem do umieszczania wykresów, planów, grafik, zdjęć lub innych materiałów, które inwestorzy mogą uznać za przydatne. W załącznikach możesz dołączyć przykładowe menu, projekty lub zdjęcia wnętrza, wykresy i analizy finansowe.

Napisanie biznesplanu jest pracochłonne, ale to podstawa do sprecyzowania swojego planu i zmniejszenia ryzyka nieprzewidzianych wydatków. Kluczem do sukcesu jest postrzeganie biznesplanu jako stale rozwijającego się dokumentu, który z czasem podlega modyfikacji.

system pos