Otwarcie lokalu gastronomicznego to dla jednych sposób na nowy biznes, dla innych spełnienie marzeń. Zanim podejmiemy pierwsze kroki warto zacząć od zastanowienia się jak ma wyglądać biznes plan restauracji ponieważ każdy pomysł pociąga za sobą liczne konsekwencje. Ważne jest, aby zwizualizować i określić cele zanim przejdziemy do działania. W tym wpisie podpowiemy Wam na co warto zwrócić uwagę podczas tworzenia planu na gastro biznes.

Określ swoją grupę docelową

W każdej branży tworząc coś nowego koniecznie trzeba zarysować obraz swojej potencjalnej grupy odbiorców. Nie mniej ważne jest to w gastronomii. Tworząc plan postaraj się określić jak wygląda twój idealny klient. Weź pod uwagę ile ma lat, jak lubi spędzać czas, co go zainteresuje, jakie ma oczekiwania i przede wszystkim gdzie go znajdziesz. Dla przykładu kawiarnia może mieć postać coffee bary gdzie w drodze do pracy Twój gość może zabrać szybką kawę i drugie śniadanie. Innym razem będzie to miejsce na długie, leniwe wieczory gdzie można spotkać się z przyjaciółmi i zjeść dobry deser.

Wyróżnij się

W każdym mieście znajdziemy wiele restauracji, pizzerii, cukierni itd. Zauważ, że każda z nich różni się od siebie. Czym Ty wyróżnisz swój lokal? Wybierając profil lokalu przeanalizuj co już jest dostępne na rynku, a czego brakuje. Każdy nawet najprostszy koncept warto wyróżnić na tle innych. Możesz systematycznie organizować warsztaty tematyczne, muzykę na żywo lub kolacje degustacyjne. W kawiarni gości ucieszy dostęp do aktualnej prasy lub możliwość zakupu oryginalnych produktów na których bazuje Twoja restauracja. Tego typu przemyślane działania  wprowadzą indywidualny styl i klimat Twojemu przedsięwzięciu, a w konsekwencji prawdopodobnie przyciągnie więcej gości.

Lokalizacja

Zdarza się, że odpowiednia lokalizacja może być kluczem do sukcesu. Tworząc profil idealnego klienta musimy uwzględnić gdzie potencjalnie go znajdziemy. Bistra z szybką obsługą świetnie odnajdą się w okolicy biurowców, gdzie pracownicy wychodzą na szybki lunch. Okolice uczelni lub miejsca przesiadkowe to dobra lokalizacja na kawiarnie z przekąskami. Z kolei wykwintna restauracja może być odpowiednia w okolicach starówki lub w prestiżowej dzielnicy, gdzie goście oczekują na przykład obcowania z niebanalną architekturą. Biorąc pod uwagę konkretną lokalizację, warto również zorientować się czy w danym miejscu nie działają już lokale o podobnym profilu do Twojej wizji lokalu. To banalne stwierdzenie, ale wielu początkujących restauratorów często nie chce zauważyć takich oczywistych rzeczy.

Finanse

To zdecydowanie jeden z najtrudniejszych do oszacowania elementów podczas tworzenia biznes planu, ale podpowiemy Ci jakie wydatki już na początku trzeba wziąć pod uwagę, by zminimalizować różnice planowych kosztów od kosztów rzeczywistych, które będziesz musiał ponieść:
– remont i dostosowanie miejsca pod lokal gastronomiczny (wentylacja!),

  • wyposażenie baru i kuchni,
  • drobne wyposażenie (sprzęty kuchenne, zastawa itp.),
  • aranżacja i umeblowanie sali,
  • zatowarowanie lokalu (pomocna może okazać się znajomość foodcostu –link tutaj)
  • koszty organizacji transportu w przypadku zamówień z dowozem itd.

Ważne jest także, aby podczas kalkulacji kosztów uruchomienia lokalu wziąć pod uwagę zabezpieczenie płynności finansowej przez pierwszy rok działalności. W kalkulacji swojego budżetu koniecznie uwzględnij pewną pulę pieniędzy na marketing, aby już przed otwarciem lokalu o Twoich planach dowiedziało się jak najwięcej Twoich potencjalnych gości. Zminimalizujesz w ten sposób czas zwrotu z inwestycji, bo od pierwszego dnia Twój lokal będzie pełen ludzi.

Zasoby

Otwarcie lokalu gastronomicznego to często duże wyzwanie dla osób, które doświadczenie z gastronomią miały wyłącznie od strony konsumenta. Podsumowując swój biznes plan zastanów się czy masz wystarczającą wiedzę np.  z zakresu aranżacji i wyposażenia lokalu a szczególnie technologii kuchni, tworzenia karty menu, weryfikacji kompetencji kucharza, zarządzania personelem (!) itp. Warto przemyśleć w czym czujesz się pewnie, a w jakim obszarze przyda Ci się pomoc fachowca i gdzie ewentualnie jej szukać.

Biznes plan restauracji

Pamiętaj, że dobry biznes plan restauracji zawiera także informację o tym jakie są szanse, zagrożenia, mocne i słabe strony przedsięwzięcia. Jeżeli jesteś w stanie to określić, należy przewidzieć sposób i kanały sprzedaży. W późniejszym etapie przyjdzie zmierzyć się z formami promocji, które też warto uwzględnić. Nieodłącznym elementem biznes planu jest też analiza konkurencji. Warto odpowiedzieć sobie na pytania:

  1. Kto jest moją konkurencją
  2. Gdzie się znajduje?
  3. Co oferuje moja konkurencja
  4. Jak zareaguje na ofertę moich usług