Co to jest Android POS system?


Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę w branży gastronomicznej, określenia takie jak: Android POS, wyświetlacz KDS czy drukarka fiskalna – mogą stanowić dla Ciebie niezłą zagadkę. I chociaż cała ta technologia może wydawać się nieco przytłaczająca, znajomość podstawowych pojęć dotyczących system POS, może być dużym krokiem naprzód dla każdego, kto stoi przed wyborem systemu. Artykuł ten, nie tylko przybliży Cię do poznania co składa się na Android POS system, ale także da Ci przewagę podczas wyboru oprogramowania dla gastronomii.

android pos system2

Czym jest system Android POS system?

Skrót POS pochodzi z języka angielskiego (Point of Sale), co oznacza punkt sprzedaży. Dotyczy to zarówno sprzedaży detalicznej, jak i w lokalach gastronomicznych. Podstawową rolą programu dla gastronomii jest kompleksowa obsługa sprzedaży – poczynając od przyjęcia zamówienia (wprowadzenia do systemu) przez jego realizację (przekazania zamówienia na kuchnię), kończąc na finalizacji płatności (wydruk paragonu). Program nie tylko pomaga przy obsłudze zamówień, ale stanowi również istotne narzędzie do zarządzania biznesem. Dostarcza cennej wiedzy dotyczącej analiz i statystyk sprzedaży oraz chroni przed ewentualnymi nadużyciami wśród pracowników. Najważniejsze jest to, że program dostępny jest z poziomu sklepu Google Play jako aplikacja na Androida

Oprogramowanie dla gastronomii (system operacyjny) oraz urządzenia niezbędne do jego obsługi to w całości narzędzia do sprzedaży w gastronomii. To jaki sprzęt będzie Ci potrzebny do obsługi programu,  w dużej mierze zależy od tego, jaki program wybierzesz dla swojej restauracji: tradycyjny (stacjonarny) czy nowoczesny (mobilny).

Na rynku dostępne są systemy stacjonarne oraz mobilne – instalowane z poziomu smartphona

stacjonarny system POS: tutaj do obsługi wykorzystywane są specjalistyczne (i nie da się ukryć, dość drogie) urządzenia, które wymagają również zainstalowania w Twojej restauracji osobnego komputera (serwera). Dzięki temu system jest niezależny sieci Wi-Fi, jednak gdy Ty potrzebujesz dostęp do danych – możesz zdobyć je będąc wyłącznie w lokalu.

mobilny system POS: nowoczesne oprogramowanie obsługiwane jest na powszechnych, mobilnych urządzeniach (tablet, telefon) a oprogramowanie działa w tzw. chmurze. Możesz łatwo stworzyć stanowisko sprzedaży i przyjmować zamówienia bezpośrednio przy stoliku, na dowolnej liczbie urządzeń. Takie rozwiązanie to również atut dla właścicieli i managerów restauracji, którzy mają zdalny dostęp do raportów sprzedaży oraz mogą wprowadzać zmiany w systemie, w sytuacji gdy są poza lokalem.

ebook restauracje

Android POS system – słownik pojęć

Oprogramowanie dla gastronomii

Restauracje mają wyjątkowe potrzeby jeśli chodzi o przebieg procesu sprzedaży. System POS dla restauracji musi uwzględniać wszystkie etapy realizacji zamówienia: od jego przyjęcia, przez przygotowanie, po sfinalizowanie rachunku. Tutaj warto wyróżnić takie operacje jak praca na otwartych rachunkach, wszelkiego rodzaju modyfikacje zamówienia (notatki, dodatki), komunikacja z kuchnią oraz wgląd do raportów sprzedaży i zarządzanie stanami magazynowymi (które znacznie różnią się od sprzedaży detalicznej).

Terminal POS

 

Terminal POS to urządzenie, na którym obsługiwane jest oprogramowanie dla restauracji. W zależności od rozwiązania może być to ekran dotykowy, który połączony jest z komputerem, gdzie zainstalowane jest oprogramowanie (stacjonarny system POS) lub w przypadku mobilnego systemu dla gastronomii – jest to po prostu tablet lub telefon (najczęściej z systemem Android), na który pobierana jest aplikacja POS.

 

Drukarka fiskalna

 

Drukarka fiskalna jest odpowiednikiem kasy fiskalnej, jednak działa ona wyłącznie w połączeniu z zewnętrznym systemem czyli oprogramowaniem POS. Drukarka fiskalna wprawdzie nie jest samodzielnym urządzeniem jak kasa fiskalna, ale ma możliwość połączenia się z różnymi systemami lub aplikacjami POS. Jeszcze do niedawna drukarki fiskalne łączyły się z oprogramowaniem poprzez bluetooth lub siecią internetową za pomocą kabla ethernet. Obecnie na rynku dostępne są nowe drukarki fiskalne online z modułem Wi-Fi (zgodnie z rozporządzeniem o kasach online), który umożliwia połączenie się z oprogramowaniem dla gastronomii.

 

Drukarka fiskalna ma za zadanie generować paragony i zapisywać je w pamięci fiskalnej urządzenia. Ponadto, w zależności od oprogramowania drukarka ma możliwość generowania rachunków wstępnych (niefiskalnych), faktur, drukowania bonów lub numeru z zamówieniem.

 

Niestety nierzadko drukarka fiskalna to największy koszt przy wdrażaniu systemu POS (2500 -3200 PLN netto). Wybierając urządzenie fiskalne warto kierować się popularnymi i powszechnymi markami (np. POSNET). W przyszłości daje to gwarancję, że nawet zmieniając dostawcę oprogramowania, Twoja drukarka będzie kompatybilna z nowym oprogramowaniem i unikniesz konieczności wymiany urządzenia fiskalnego.

 

Drukarka bonowa

 

Drukarka bonowa stanowi osobne urządzenie, niezbędne do generowania bonów z zamówieniem np. na kuchni. Drukarka łączy się z oprogramowaniem poprzez sieć internetową, Na rynku dostępne są modele, które mają wbudowany moduł Wi-Fi lub wymagają podpięcia drukarki kablem ethernet do routera z internetem. Rozwiązanie to daje możliwość komunikowania się z kuchnią i przesyłania zamówienia do miejsca jego realizacji. Podczas konfiguracji oprogramowania dla gastronomii Ty decydujesz, które pozycje z menu mają drukować się na bonie z zamówieniem. Podobnie jak w przypadku drukarki fiskalnej, warto podczas zakupu urządzenia kierować się powszechnością modelu i marki (np. Epson). Koszt drukarki bonowej waha się od 800 do 1300 PLN netto.

Wyświetlacz zamówień kuchennych (KDS)

 

Znacznie nowocześniejszy sposobem komunikacji na linii bar-kuchnia jest Wyświetlacz Zamówień Kuchennych (Kitchen Display System). Również w zależności od wybranego rozwiązania systemu może być to monitor (stacjonarny system POS) lub tablet, który dzięki połączeniu z Wi-Fi, odbiera zamówienia przyjęte na barze. Wyświetlacz ma o tyle przewagę nad drukarką bonową, że na zamówieniu odliczany jest czas od jego przyjęcia, kucharze mogą odznaczać pozycje zamówienia jako wydane oraz tym samym przesyłać informacje na bar o gotowych daniach do odebrania. Wszelkie modyfikacje dokonane na zamówieniu również są uwzględniane na wyświetlaczu.

 

Decydując się na wdrożenie wyświetlacza KDS, warto upewnić się czy dany dostawca oprogramowania dla restauracji ma w swojej ofercie takie rozwiązanie i nie pobiera za nie dodatkowych opłat.Wyświetlacz numerów

Jeśli prowadzisz lokal z samoobsługą – to rozwiązanie może być dla Ciebie. Wyświetlaczem numerów może być monitor lub tablet, który skierowany jest do gości i wyświetla zamówienia gotowe do odebrania. Wdrażając to rozwiązanie goście wraz z paragonem otrzymują numer z zamówieniem. Kiedy danie jest gotowe, pracownik odznacza zamówienie na terminalu POS, wywołując tym samym gości po odbiór dania. 


Nie musisz być technologicznym geekiem, aby znać się na rozwiązaniach zaprojektowanych dla gastronomii. Jednak znajomość podstawowych pojęć czym jest system POS pozwoli Ci zaoszczędzić czas i podjąć lepsze decyzje podczas wyboru programu do obsługi.

Teraz znając podstawową terminologię możesz dowiedzieć się, na co warto zwracać uwagę wybierając oprogramowanie dla gastronomii

 

system pos